+ - Yetki sizde olsaydı...?
  Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
07 Ağustos 2022 Pazar
35 °C Çoğunlukla güneşli
Hakim Bayraktar
bingolonline@hotmail.com

Yetki sizde olsaydı...?

22 NİSAN 2020 ÇARŞAMBA 13:51
23
25905
25
AA aa

Gençlik ve Spor İl Müdürü ile Milli Eğitim Müdürü atamaları yapıldı. Memlekete hayırlı olsun diyelim. Ancak atamalara dair eleştiriler olduğu gibi takdir ve tebrikler de öne çıkıyor. Bizler, atamaları yapılanların isimlerine bakmaksızın durumu biraz daha genel bir değerlendirmeyle işleyelim.

Bu atamalar sonrası yapılan yorumlar incelendiğinde kamuoyunun bir kısmının, kurum amirlerinin Bingöllü olmamasından yana tavır takındığı görülüyor. Nedeni ise Bingöllü yöneticilerin olduğu alanlarda gerek kurum içinde, gerekse halk açısından adamcılık, kayırmacılık, torpil ve benzeri hususların yaşandığına olan inanç. Bu nedenle Bingöl'deki kurumlara farklı illerden yönetici atanması gerektiği görüşü ifade ediliyor. Bu konudaki görüşlerin bir etkileşimin sonucu ortaya çıktığı düşünüldüğü gibi bazı yaşanmışlıklara dayandığı da hissedilebiliyor.

*             *            *            *           *           *              *              * 

Bir kısım ise yöneticilerin Bingöllü olması gerektiğini düşünüyor. Bingöllülerin de yönetebilecek kapasitesinin olduğu, bir takım bireysel eleştirilere dayandırılarak farklı illerden atama yapılması isteğinin doğru olmadığı kanaati öne çıkarken, altı çizilen en önemli yorum ise şöyle;

“Kendi insanımızı beğenmeme eğilimine sahibiz. Sürekli bir yabancı hayranlığı var. Tüm kurum amirleri elbette Bingöllü olmamalı, en nihayetinde başka illerde de Bingöllü yöneticiler olduğu gibi Bingöl'de de farklı illerden yöneticiler olabilir. Ancak kendi insanımızı hor görmekten de vazgeçmeliyiz. Nihayetinde kimse yönetici doğmuyor. Kendi insanımıza da yönetebilme imkânı sunulmalı.”

*             *            *            *           *           *              *              *            

Bir kısım ise liyakat esasına vurgu yapıyor. Bingöllü ya da farklı bir ilden atamanın önemli olmadığı görüşünü savunan kesim yönetilen kurumun etkin olması isteğini aktarırken, bu kesim üzerinde de kısmen torpil ve adamcılık gibi olumsuz tutumlardan yakınma olduğu görülebilmektedir.

Kısacası, herkesin dilinde “liyakat” esası ön planda! Bu önemli elbette! Ancak işin özüne bakıldığında esasların, duygusal bağlara yenildiğini de görebiliyoruz. Çünkü yakınlık dereceleri ve yönetenle olan kişisel ilişkiler çoğunlukla bu esası örtbas edebiliyor.

*             *            *            *           *           *              *              * 

Öte yandan; kamu ihaleleriyle ilgilenenler ilgili yöneticinin kurumdaki ihaleleri yakın çevresine verdiği inancına ve yorumlarına sahipken, işsiz bir vatandaş da kamu yöneticilerinin ve özellikle siyasilerin sadece kendi yakınlarını işe aldığı ve kendisi gibi referansı olmayanların ötelendiğini düşünmekte. Özellikle İş-Kur alımlarında sürekli aynı isimlerin çalıştırıldığı inancı yüksek iken, yapılan kuraların da formalite olduğu öne sürülüyor.

Aynı durum, yoksullar için yapılan yardımlarda da öne çıkıyor. Şartlar bakımından eşitlik olmasa da kendisine her koşulda yardım yapılması gerektiğini düşünenler, şahsına veya yoksul olduğuna inanılan yakınına yardım edilmediği durumlarda da tüm yardımların kurum yöneticilerinin ve siyasilerin çevresine yapıldığını ifade ediyor.

Gelelim işin özüne;

Yaklaşık 13-14 yıl önce benzer bir durum yaşamıştım. İl Özel İdaresi Müdürü Turgut Bey'in vefatından hemen sonra boşalan müdürlük için ismini vermek istemediğim bir hemşehrimizin talebi olmuş, aynı anda Adıyamanlı birinin de bu makama talip olduğu belirtilmiş ve bu hususta kendisine destek olmam istenmişti.

Önce mektuplarla başlayan bu talep aktarımı, sonrasında yüz yüze görüşme ile noktalanmıştı. Görüşme esnasında hemşehrimiz olan yöneticiye verdiğim yanıt; “Sizin olmanızı arzu ederim ancak kabiliyetler noktasına bakmak lazım. Şayet Adıyamanlı dediğiniz kişi sizden daha iyi bir yöneticiyse o olsun. Şayet siz daha iyiyseniz sizin olmanızı arzu ederim. Şöyle ki, şayet kabiliyet ve beceri noktasında şartlarınız eşit olursa, yine sizin tercih edilmenizi isterim. Bizim için kişiler değil, memleketin geleceği önemlidir” şeklinde olunca, kayıtsız şartsız bir destek bulamayan bu hemşehrimizi son görüşüm olmuştu. Nihayetinde ikisi de bu makamı elde edememişti.

Bu da demek oluyor ki, herhangi bir konuda bir görev, bir destek verdiğiniz ya da talebini karşıladığınız kimseler için en iyi kişi olabiliyorsunuz. Aksi durumda ise sizden kötüsü yoktur. Bu karakter mi, yoksa fıtrat meselesi mi? Yorumu size bırakıyorum…

Evet, bir yönetici atanacaksa Bingöllü olmasını isterim. Ancak her atananın kabul edilmesi de beklenemez. İlla bir kuruma yönetici atanacaksa tabi ki kabiliyetli, işin ehli ve nitelikli olması, o kuruma bir katma değerinin bulunması, hizmet alanında etkin olması ve şehrin gelişimine katkısı temel önceliğimizdir. Ancak hiçbir kabiliyeti olmamasına rağmen sırf siyasi referansla atanmış olması da o yöneticinin her yaptığının tasdik edilmesi manasını taşımıyor.

Aslında hepsinin temelinde adalet yatıyor.

Adalet yoksa şayet; hak etmeyene görev, hak etmeyene iş, hak etmeyene yardım, hak etmeyene her şey verilir. Bu hak teslimatı sadece yöneticilere veya onların atamalarını yapan siyasilere ait değildir. Biri de dönüp der ki; “Oy verirken adalet ve liyakate baktın mı ki, sonrasında adalet bekliyorsun?”

Son bir soru; atama yetkisi sizde olsaydı şayet, yakınlık, siyasi görüş birlikteliği, hemşehricilik kavramları ve liyakat esaslarını da düşünerek kimleri atardınız?

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_60109)
08 Temmuz 2020 Çarşamba 15:31
Sayin bayraktar sizde iyi biliyorsunuzki ne memlekete nede bingölde birseyler deyisir
Seneryo ayni oyun ayni zengin ve torpililer krallar missali yoksul fakir issiz kesim hep ayni Yani bu düzen hep ayni deyisirmi peki mümkün deyil
Secimden secime kulanilmak icin akillara gelirler Insanlar
Dini kullanan hic bir uygarlik hic bir kavim yada millet iflah olmamistir
Kendi kendimizi kandirmayallim
Selametle kalin
Saygilarimla
Beğendim (8) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_59436)
17 Haziran 2020 Çarşamba 09:23
Belediye, imar işleri mutlaka teknik yani mühendis kökenli olursa fikrimce daha çok projesi olur ve hizmet gelir peşinden. Tarım Ziraat müh, spor hiz. sporcu, eğitim eğitimci, et, süt tarım mutlaka ziraat, eteriner ile olur. Kurumlara bakalım ve halk olarak öyle degerlendirelim. Bingölümüz tarım ve hayvancılık bölgesinde. Sadece devlete girmek istemek doğru değil.
Beğendim (4) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_59118)
08 Haziran 2020 Pazartesi 10:19
Kalemine sağlık umarım etki eder. sağlıcakla kalın...
Beğendim (4) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_58143)
30 Nisan 2020 Perşembe 13:08
keşke bir denetim yapılsa şuan mevcut kurum amirleri ve müdür yardımcıları, şube müdürleri, şefler v.s. ecxel, word, power point gibi uygulamaları kullanmasını biliyorlar mı? mail kullanmasını biliyorlar mı çok tuhaftır ama maalesef ilimizde ne yazık ki var böyleleri işte..
Beğendim (4) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_58084)
29 Nisan 2020 Çarşamba 09:33
Ya biz Bingöllüler ilimizi bir bursa, erzurum, kayseri, eskişehir gibi medeni olarak görüyoruz ya da bingölü idare eden yöneticiler ilimizi Türkiyenin dışında, dışlanmış, devlet yönetiminden uzak, mayınlı sınırlara yakın, adı sanı hiç duyulmayan, kendi kaderine terk edilmiş küçücük, iletişimin ve ulaşımın neredeyse hiç olmadığı bir köy gibi görüyorlar ki bu nedenle istediklerini alıp, istediklerini de atayabiliyorlar. Hele hele buraya gelen valiler tek güçleri en alttaki memurlara yetiyor sıkıyorsa siyasilerin başımıza bela ettiklerinin ihale dosyalarını araştırın.
Beğendim (4) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_57996)
26 Nisan 2020 Pazar 22:08
Yeni atanan yabancı idareci büyüğümle bugün markette karşılaştım ve Bingöllü bir vatandaşla sohbet ediyordu. Yabancı olan bu idareci büyüğümüzün Bingöllü arkadaşla kibirden uzak, samimi bir şekilde ve hoşgörüyle konuşması çok hoşuma gitti. Öncelikle Bingöllü olmayan idareci büyüğümü tebrik ediyorum. Bu idareci büyüğümün hoşgörüsünün tüm Bingöllü idarecilere özellikle de Cevdet Beye yakın olan idarecilere örnek olmasını diliyorum.
Beğendim (8) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_59868)
30 Haziran 2020 Salı 14:49
@Misafir Kullanıcı Idareci büyüğüm ne tin ne olduğunu herkesten iyi biliyorsun zaten
Beğendim (4) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_59643)
23 Haziran 2020 Salı 23:17
@Misafir Kullanıcı Bu cevdet olur ali olur sen kisisellestiriyorsun olayı senin gibiler oldukça bu memlekette hayatta 2 yakamız bi araya gelmez
Beğendim (4) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_58021)
27 Nisan 2020 Pazartesi 19:43
@Misafir Kullanıcı İdareci BÜYÜĞÜN e başarılar dileriz kimse idareci BÜYÜĞÜN hakkında birşey demiyor idareci BÜYÜĞÜN umarım memlekete faydalı hizmetlerde bulunur.
Beğendim (4) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_58002)
27 Nisan 2020 Pazartesi 09:34
@Misafir Kullanıcı Cevdet Bey'e yakın idarecilerin hoş görüden uzak bir şekilde, böbürlenerek yer yüzünde yürüyor olmaları sanki onları ölümsüz kılıyor....
Beğendim (5) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_57930)
24 Nisan 2020 Cuma 12:43
Hz ömer isleri yanlis yapan müslümanlardan alip yahudi insanlara verince sahaber kizdilar nasil olur böyle sey denince
Devreye hz ömer girer ve derki isi size verdim perisan etiniz herseyi cünkü Siz bu isin ehli deyilsiniz is ehil olmayana verildimi orda adelet hukuk olmaz
Siz Siz olun isi gercek sahibine verin anlamayana vermeyin Yoksa perisan olursunuz
Memleketin ve Bingölün isi de ehil olmayana verildigi icin memlekete bingölde iflas etmistir her türlü adaletsizlik torpil yalan sahtekarlik bas göstermistir
Saygilarimla
Beğendim (13) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_57941)
24 Nisan 2020 Cuma 17:09
@Misafir Kullanıcı aynen katılyorum ağzına sağlık
Beğendim (10) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_57940)
24 Nisan 2020 Cuma 17:04
@Misafir Kullanıcı Eline saglik kardesim
Beğendim (10) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_57929)
24 Nisan 2020 Cuma 12:34
Liyakat ve bilgi her şeyin başıdır. İdareci dediğiniz alçak gönüllü ve babacan olmalıdır. Maalesef Bingöllü idareciler sırtını ağa babalarına dayadığı için hakkı, adaleti ve vicdanı unutuyorlar. Liyakatliyse ve Bingöl'e hizmet edecekse idarecilerin yabancı olması sorun olmaz.
Beğendim (7) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_57988)
26 Nisan 2020 Pazar 14:51
@Misafir Kullanıcı Bingöl'de idareci olmak sadece dayıya bakar. Dayınız varsa liyakat, adalet, hakkaniyet, ve vicdana bakılmıyor. Liyakatliyse bir de adaletten ve vicdandan şaşmıyorsa yabancı idareciler daha iyi iş yapar. Cevdet Bey'in adamları olan idareciler kendini dünyanın sahibi zannediyor.
Beğendim (5) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_57922)
24 Nisan 2020 Cuma 09:28
Tek çözüm var. Bingöllüyü bingölde milletvekili belediye başkanı seçmeyeceksin. Her geri kalmış ilde bu geçerlidir. Sonra kabilecilik, torpil, liyakatsizlik. Bu düzen de değişir inşallah. Kula yalvar yakar, sonra kula minnet eylemem :)) Reise güveniyoruz bu işi çözecektir
Beğendim (8) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_57972)
25 Nisan 2020 Cumartesi 19:50
@Misafir Kullanıcı Tek çözüm hiçbir Bingöllüyü Bingöl'de idareci yapmayacaksın. Hele bir de liyakat sahibi değilse ve vicdanı, adaleti, hakkaniyeti gözetmiyorsa asla idareci yapılmamalıdır. Şu zamanda hiçbir liyakata sahip olmayan idareciler kendini bulunmaz hint kumaşı sanıyor. Geçen yıl kurumun birinde işim vardı gittim ve kavgaya şahit oldum. Müdür yardımcı ile bir çalışan kavga ettiler ve birbirlerine girdiler. Şahit olduğum bu olay Bingöl'de kurumların kalitesini ortaya koyuyordu.
Beğendim (4) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_57884)
23 Nisan 2020 Perşembe 17:32
1-Devlwt memurunun herhangi bir siyasi partinin aleyhine veya lehine yazip cizemez, bu 657 ye aykiridir.
2-Peki kamu amirlerini kimler nicin atiyor?
3-Mudurluk biliyorsunuz sinav ile degil siyasi referans iledir.
4-devlet memuru madem siyasetten uzaktir o halde siyasiler bu mudurleri neye gore atiyor?
5-Neden mudur olmak icin yazili sinav degil de siyasi referansa bakiliyor?
-işte asil tartisilmasi gereken konu budur. Ama adamcilik torpil asiretcilik oldugu icin kimse Bingollu yonetici istemiyor.
Beğendim (10) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_59644)
23 Haziran 2020 Salı 23:22
@Misafir Kullanıcı Sgk ilmudurunu ne kadar tanıyorsun adam 657 yi yemiş yutmuş seni getirsinler oraya seni görelim adamciligin kralını siz yapıyorsunuz git bütün kurumları gez yarısından fazlası genç solhan bu nasıl adamcilik allah sizi bildiği gibi yapsin
Beğendim (2) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_57919)
24 Nisan 2020 Cuma 09:23
@Misafir Kullanıcı Bingöl'de idareci atamalarında adalet ve liyakat yok. Atanan idarecilerin bilgi birikimine bakılmadan ve idareciler siyasilerin adamıysa, atamalar yapılıyor ve bu atamalar beraberinde bir sürü sıkıntıları getiriyor. Bunun en bariz örneği SGK Bingöl İl Müdürlüğü'nde yaşanıyor. İdareciler liyakatlı olduktan sonra yabancı olması daha iyi olacaktır. Bunun en güzel örneği şu anki Milli Eğitim Müdürü'dür. Bingöl için canla başla çalışıyor. Milli Eğitim Müdürü' nü tebrik ediyor.
Beğendim (5) Beğenmedim (0)Cevapla
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın