Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
20 Ekim 2021 Çarşamba
8 °C Açık
Hakim Bayraktar
bingolonline@hotmail.com

Ucuz yevmiyeli trafik canavarları!

07 TEMMUZ 2016 PERŞEMBE 13:30
0
3304
6
AA aa

Telaşlı bir ses tonuyla kulağımı çınlattı; “Zülküf Bey’in oğlu Alper’e ticari taksi çarpmış”

Panikle hastaneye yöneldik. Neyse ki, yakınlardaydık. Birkaç dakika sonra varmıştık hastaneye!

Acil Servis önündeki yoğun kalabalıktan yükselen uğultu, ürkütücüydü.

Herkes sakin olmaya çalışsa da yüzlere çöken üzüntü hissiyatı, derin acının sancılı ifadesiydi aslında…

Acılı baba “Bu bir kaza değil, trafik terörüdür, cinayettir” demekle yetiniyordu!

Kızgındı, üzgündü, biraz da çaresiz…

Yaşananlar karşısında teselli vermek yerine öfke ateşine benzin dökenlerin yaklaşımları, sinirleri daha da geriyordu!

Fakat insani bir durum da gözlerden kaçmıyordu!

Kazaya sebep olan ancak çocuğu kısa sürede hastaneye yetiştiren taksi şoförünün ailesi de hastanedeydi ve onlar da en az kazazedenin ailesi kadar üzgündü. “Ne söyleseniz haklısınız” demekten başka cümle dökülmüyordu dillerinden!

Elbette hiçbir sürücü bilerek bir başkasının hayatına kastetmek istemez!

Ama “dikkatli olmak” zorunluluğu bir kuraldır ve hayati önem taşır!

Çok şükür, sevgili yeğenimiz Alper hayati tehlikeyi atlattı ve durumu iyiye gidiyor!

Sürücü ise derin bir vicdan muhasebesi ve hukuk serüveni ile baş başa…

Yaşanan bu kaza, ticari taksi terörünü yeniden gündeme getirdi elbet!

5 liraya yolcu taşımanın avantajını vatandaş yaşasa da, ucuz yevmiyeli genç sürücülerin “bir yolcu daha almalıyım, daha çok kazanmalıyım” telaşı, ne yazık ki, insan hayatı için ciddi bir tehlike olmaya devam ediyor bu şehirde!

Araba yığınına dönüşen taksi durakları “fazla kazancın” merkezi, “acele işe şeytan karışır” sözüne aldırış etmeksizin şeytanla kol kola giren yeni ehliyet sahibi genç sürücüler, bu şehirde birçok zorluğun ana kaynağı olmaya devam edecek gibi duruyor!

Çünkü ne bir denetim, ne de bir eğitim söz konusu!

Şehir içi 5 TL’ye yolcu taşımacılığı vatandaşlar için bir cazibe, ticari taksiye aşırı bir rağbet, hızlı taşımacılıkta göze gelen bir incelik kabul edilse de, ucuz yevmiyeli genç sürücüler trafik terörünün baş aktörü olmaya devam edecektir.

5 liraya yolcu taşınması çok güzel bir hizmet! Ama bu durum vatandaşa dilediği lafı söyleme, trafiği zora sokma hakkı tanımaz! Aklıselim olunsa, bu güzel hizmetin iş bilmez sürücülerle gölgelenmesine de müsaade edilmez!

Durak merkezli iletişim telefonlarından yükselen komedi içerikli konuşmalar ve cadde yerine tandır ve bilindik evlerin adres tarifinde kullanılması yolcuları güldürüp eğlendirse de, tüm bu tebessüm içerikli tutumlar sebep olunan kazalarla yerini öfkeye bırakıyor!

“Ticari taksileri kim, nasıl durdurabilir?”

Sanırım bu soruya verilecek doyurucu bir yanıt henüz bulunmuyor!

Şehrin merkezindeki trafiğin yoğun olduğu caddelerde makas atabilecek cüreti taşıyan, trafik akışına aldırış etmeksizin dilediği yerde U dönüşü yapabilen, ruhuna işleyen telaşla karşı şeride geçip “babamın yoludur” edasıyla bir de selektör yapıp yol isteme küstahlığını gösteren sürücüler olduğu sürece, trafik terörünün önüne nasıl geçilebilir ki?

Kanı kaynayan gençlerin şoförlük yapmasına, evine ekmek götürmesine elbette karşı değilim! Ama hiç kimse bu toplumdan ‘taksiciliğin gereği’ haline getirilen bir ‘telaşçılığı’ ve bundan kaynaklanan kazaların sonuçlarını kabul etmesini beklememeli!

Her facia sonrası “Kazadır, demek ki olacağı varmış!” diyerek cinayetlerin üzerini örtmek, her kazadan böylesi bir yaklaşımla sıyıranların varlığını gözümüze soka soka taksici cenahında “Bir şey olmaz, nasıl olsa özür diler sıyırırız” psikolojisi oluşturmak, bu şehre yapılan en büyük kötülüklerden biridir.

Hiçbir acelesi yokken selektör yapıp yol isteyen ve şerit değiştirip trafiği zora sokan, 5 liraya yolcu taşıdığı için vatandaşa ağız dolusu laf saymayı hak gören, yanlışına tepki gösterildiğinde kabadayılığı marifet sayan sürücüler olduğu sürece, toplum neden bunları makul görsün ki?

Bingöl’de kimse sorarsanız sorun, taksicilerden yana dertlidir. Ama ucuz taşımacılık olduğu için de mecburdur! En azından “Üst üste binilen halk otobüsünden iyidir” demek gibi bir mazeret vardır!

Tüm şikâyet ve aleni sıkıntılara rağmen, ilgili kurumlardan birinin “bu soruna müdahale etmeliyiz” çabasına şahit olan var mı?

Neden onca sıkıntı görmezden gelinir ki?

Siyasi kaygılar mı?

Ticari kaygılar mı?

Yoksa “vatandaşın sessizliği mi?”

Hangi neden bunca vurdumduymazlığın sebebi olabilir ki!

Plaka ihalesi yapılırken ekmeğini bu yolla kazananlar yerine kuyumcuya, petrolcüye plaka satılır ve onlar da ‘biz mi gidip kullanacağız!’ deyip ucuz yevmiyeyle gençleri direksiyon başına koyarsa, kazalar da elbette kaçınılmaz olur!

Bu sürücüler sadece kazalara ve insan canına sebep olmuyorlar!

Sırf ticari araçlar yüzünden Bingöl’de kasko fiyatları tavan yapmış durumda!

Emniyet Müdürünün ifadesiyle “Kimse 12 plaka almıyor artık! Çünkü kasko fiyatları çok yüksek oluyor! Bunun sebebi de ticari araçların ve başıboş hayvanların sebep olduğu kazalar!”

Her yönüyle zarar olan ticari araçlara yönelik tedbir almak için neyi bekliyoruz?

Daha kaç canın yitirilmesi gerekiyor?

Daha kaç anne babanın yüreğine kor ateş düşmesi isteniyor?

Ticari araçlar sürücülerine yönelik sosyolojik ve psikolojik eğitim vermek, görgü kurallarını hatırlatmak, yolcu haklarını öğretmek neden bu kadar zor geliyor?

Birkaç kuruş fazla kazanmak için insan hayatına kastedilmemesi gerektiğini anlatmak neden lüzumsuz görülüyor?

Siz hiçbir takside “Sürücü hatalarını … nolu telefona bildiriniz” diyen bir uyarı gördünüz mü?

Zaman zaman duraklara bildirilen sürücü hataları için işlem yapıldığına şahit olanınız var mı?

İşin özü; bizdeki bu vurdumduymazlık, ucuz yevmiyeli trafik canavarına dönüşen ticari araç sürücülerinde bu “telaş” olduğu sürece canımız daha çok yanacak!

Peki! Bu soruna müdahale edecek babayiğitler çıkar mı?

Bekleyip görmek lazım!
 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Mustafa Duran (@Misafir_19796)
12 Temmuz 2016 Salı 09:40
Hakim bey Bingöl'ün kanayan yarasına parmak bastınız, sizi tebrik ediyorum. Biraz geç kalınmış bir yazı olsa da yazdıklarınızda hiç bir abartı yok. Hepsi aynen anlattığınız gibi. Yazınızı okurken sanki yazıyı ben yazmışım gibi düşündüm, çünkü bunların hepsini bire bir bende yaşadım ağzınıza sağlık.
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
Mehmet A. (@Misafir_19793)
11 Temmuz 2016 Pazartesi 07:01
Hakim bey, .ok haklısınız. Aynı cesareti göstererek köprüde hız denetimi yapmayan trafik polislerine e bazı hatırlatmalar yaparsanız sizi yine takdir etmek boyun borcu olacaktır.
Denetim olmadan hiçbir şey olmaz!'
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
baran uzun (@Misafir_19792)
09 Temmuz 2016 Cumartesi 08:29
yani çok görüyoruz yol ortasında çocuğunun elini tutacağı yerde kulağında telefon olan anne babalar umursamazca aldırmadan yürüyorlar ve tehlikeli durumlar kaçınılmaz oluyor.bu arada sürücülerinin çoğunun görgülü ahlaklı ve saygılı olduğuna hep rasladık bunu kimse inkar edemez toplasanız 10 tane çürük elma için evine bir ekmek götürmek için çalışan insanlara bu yakıştırmanız çok yanlış..herkesin sizin gibi altı kuru keyfi nanik değil bu arada
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
baran uzun (@Misafir_19791)
09 Temmuz 2016 Cumartesi 08:20
bazı taksi sürücülerinin hakettiği bir durum var tabikide,fakat burda işini ciddi ve hakkıyla yapan bir çok taksi sürücüsünede haksızlık var.birde taksicilerin gözünden trafiğe çıkın ben kısa bir süreliğine yaptım ve halkımızın nekadar zor olduğunu görünce yapamadım bıraktım.sokak ortasında umursamazca yürüyen insanlar araç sürmeyi bilmeyen ve taksi şöförlerinin onkatı fazla olan diğer sürücüler sokak ortasında trafiğin ortasında koşuşturan çocuklar üst geçit yerine gerilim dolu karşıya geçmeler vs.bence yazınızda haksızlık dozu yüksek.
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
Zazakentli (@Misafir_19786)
07 Temmuz 2016 Perşembe 17:50
Plaka sahipleri şöförün sigortasını yatırmıyor.
Şöför mesleki eğitim merkezinde eğitim almalı.
Taksimetre çalıştırılmalı ama ucuz olmalı.
Taksidolmuş hattı açılmalı.
Ancak tüm şöförler aynı değil ve halkın taksi fiyatından memnun olduğunu ve bunun icin ettigi duaları da unutmayalım...
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
Mensur Katıksız (@Misafir_19781)
07 Temmuz 2016 Perşembe 15:09
Toplumsal bir sorun bir çok aile bundan olumsuz yönden etkilenmiş maddi ve manevi zarar görmüş,beş kuruş kazanayım diye milleti ya canından ediyorlar yada sakat bırakıyorlar. Tüm ticari taksi sürücülerin yeniden eğitimden geçmeli diye tavsiyede bulunuyorum
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın