+ - KİM BU KADIN VE ADAM?
  Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
16 Mayıs 2022 Pazartesi
15 °C Açık
Hakim Bayraktar
bingolonline@hotmail.com

KİM BU KADIN VE ADAM?

14 AĞUSTOS 2021 CUMARTESİ 17:15
100
4961
13
AA aa

Ülke olarak zor bir süreçten geçiyoruz. Bir yanımız alev alev yanarken, diğer yanımız sel ve taşkınlarla yok oluyor. O kadar çok kayıp verdik ki, yüreğimizdeki acılar katmerleşti, yeni bir acıyı hissedemez olduk! Evladını kaybeden ananın, hayat arkadaşını kaybeden babanın, yılların emeğinin bir çırpıda avuçlarından kayıp gidişini izleyen çiftçinin feryadıyla çınlıyor kulaklarımız..!

Ekonomik darboğazda güç bela nefes almaya çabalayan milletimizin son bir kaç ayda yaşadığı felaketler bedenleri de, yürekleri de yordu.

Lakin mücadelesinden vazgeçme lüksümüzün olmadığı, yorgunluğunu uzun süreler hissedeceğimiz Covid-19 pandemisi yeniden hortladı, can kayıpları artmaya başladı.

Daha önce yazdığım “Korona Fedaileri” başlıklı köşe yazımda toplumun inadını anlatmış, maske-mesafe ve hijyen konularındaki vurdumduymazlığını irdelemiştim.

Ama geçen süreye ve bugünlerdeki izlenimlere bakınca toplumun inadının “AŞI” hususunda da devam ettiğini görüyorum!

Bilim Kurulu ısrarla tavsiye eder ama inanmayız…!

Uzman hekimler aşının elzemliğine dikkat çeker ama umursamayız..!

Hastalanıp iyileşenler “aşı olun” der görmezden geliriz..!

Ayetler anlatılıp hadisler sıralanır, vebal alınmaması gerektiği ve toplumsal bir hadise olduğu için sorumluluk gerektirdiği aktarılır ama yine nafile..!

Faydaları ve koruyuculuğu uzun uzun anlatılır ama gözler okumuyor, kulaklar işitmiyor..

Peki bunca uzmana rağmen toplum olarak kimi dinliyoruz?

O kadın ve adamı…!

Aşı olmayanlara sorunca herkesin dilinde o kadın ya da o adam tarafından anlatılan bir vaka hikayesi vardır.

Ve ilginçtir ki, o kadın ve adamı da kimse tanımaz, bilmez.

Ne diyor o tanımadığımız kadın ya da adam?

- Bizim bir yakınımız aşı oldu, adam yataktan kalkamadı günlerce.

- Bir komşumuz da aşı olduktan sonra kalp krizi geçirdi öldü.

- Bizim bir tanıdığın akrabası Ankara'da üst düzey bürokrat, aşının, Avrupa'nın nüfus kontrolü için hayata geçirdiği bir oyun olduğunu söylüyor!

Tabi 70 yaşındaki dedenin “bunlar bizi kısırlaştırmak için aşı yapıyorlar” demesini de saymıyorum bile..!

Ve ilginçtir ki, buna inanan insanlar var. Aşıyla kısırlaştırma yapıldığına inanan ve bu yüzden de hem kendisi aşı olmayan, hem de çevresindeki insanların aşı olmasını engelleyen tipler var!

Evcil hayvanı bulunan ya da hayvanlarla ilgili birazcık bilgisi olanlar bilirler ki; bir hayvanı kısırlaştırmak isterseniz bunu ancak ameliyatla yapabilirsiniz!

Madem böyle bir teknoloji var, niye onca kedi köpeği kısırlaştırmak için aşı yapmak yerine ameliyat masalarında heder ediyorlar?

Ortada ciddi bir salgın var ve insanlar bir bir onca acının, sancının sonunda hayattan kopuyor ve bununla en etkili mücadele aşı iken inadımızdan vazgeçmiyor, aşımızı olmuyoruz!

İlime, bilime inanmayan tuhaf bir topluma dönüşmüşüz! Milyonlarca insan aşısını olmuş, hiç bir problem yok. Aksine, hastalığa yakalandığında hafif atlatıyor. Ama inat bir toplumuz ya..!

Hem, ne bilimi kardeşim..(!) O kadın ve o adam varken bilim insanları da kim oluyor? Bilim insanları ve hekimler onlardan daha mı iyi bilecekler? Lütfen yani..!

Değerli kardeşlerim;

Aşıdan korkuyoruz diye bahanelere sığınmayalım! Kimseye bir şey olduğu yok! Bunca insan aşısını yaptı ve hastalığı hafif atlattı. Niye inat ediyorsunuz? Niye insanların vebalini alıyorsunuz?

“İşim var, zamanım yok ya da edemiyorum” gibi bahanelere de sığınmanın manası yok! Her yerde çadırlar kurulmuş, sağlık kuruluşlarında her an aşı imkânı var.

Yeri geldiğinde medeniyetin zirvesinden konuşuyoruz da, aşı bilinci konusunda memleketin son sırasındayız!

Aşını olup hem sağlığını koru, hem de toplumsal sorumluluğunu yerine getirmiş ol.

Ve en önemlisi;

Valilik, Emniyet ve Sağlık Müdürlüğü de denetimlerden netice alamıyor ve “aşı ol” demekle toplumu ikna edemiyorlarsa, o kadın ve adamı bulup onlar aracılığıyla bu sorunu çözme yolunu denemeliler.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_84903)
17 Ağustos 2021 Salı 15:55
Bence aşı anlarin bilincaltinda yatan şey madem biz aşi olduk herkes olmali, bundan olumsuz etkilenirsem herkes olumsuz etkilensin derdindeler. Asi olanlar biz cahil miyiz diye sorarak olmayanlari baski altina almak istiyorlar. Resmen toplumsal bir mahalle baskisi(mobing) yasiyoruz. İşlerine geldiginde hukuku ayaklar altina aliyorlar, anayasaya aykiri konusmak bu ulkede hani suctu? Bakiyorum en yetkililer bile madde 17'yi ihlal ediyor. Yuhh diyorum aşi da olmuyorum.
Beğendim (2) Beğenmedim (19)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_84883)
16 Ağustos 2021 Pazartesi 11:46
Güzel Kardeşim siz ne derseniz deyin.
Biz sağlıkçılarda bilim ışığında ne dersek diyelim. Cahil bir toplumu ikna etmek çok zor. Batıda okumuş insanların % 90'i aşı oluyor bizim bölgede sağlık çalışanlarının tüm özverili ve ikna çalışmalarına rağmen hala % 50'lerdeyiz.
Bu çok üzücü ve düşündürücü.
Beğendim (22) Beğenmedim (2)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_84955)
21 Ağustos 2021 Cumartesi 00:40
@Misafir Kullanıcı Aşı olmayanlar cahil mi? Madem bilimden bahsediyoruz o halde aşı olanlara aşıdan önce test neden yaptirmiyorsunuz e hani koronalıya aşı yapilmazdi! Ya ilgili kişi koronaliysa? Peki alerji testi yapiyor musunuz? O da hayir. Hepsini gectim aşı için bir onam belgesi imzalatiyorlar bu aşi ileride size zarar da verebilir fayda da saglayabilir ve uretici firma bu konuda herhangi bir sorumluluk almaz, deniliyor ayric kisi tamamiyle kendi rizasi ile aşi yaptiriyor gibi seyler yazilmaktadir, madem oyle neden mahalle baskisi kurarcasina insanlarin aşi olmasi icin toplumsal baski olusturuyorsunuz?
Beğendim (1) Beğenmedim (10)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_84917)
18 Ağustos 2021 Çarşamba 20:50
@Misafir Kullanıcı Zaten bu üslubunla seni dikkate almayan insanları haklı çıkarmış sin bay SAĞLIKÇI
Beğendim (2) Beğenmedim (14)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_84894)
16 Ağustos 2021 Pazartesi 23:21
@Misafir Kullanıcı Siz saglik calisanlarinin her dedigi dogruysa 15 yil once okullarda yaptiginiz asilardan dolayi bircok cocuk felc oldu. Kimisi yillar sonra hayatini kaybetti kimisi halen yataktta engelli bir sekilde yasam mucadelesi veriyor. Peki bu yapilan korona asilari kac yil sonra ciddi yan etki yapsa o zaman ne yapacaksiniz? Kusura kalmayin ama hic kimseyi zorlayamazsiniz. Asi olmayanlar cahil asi olanlar da zeki oyle mi? aşı olup da ölenlerin sayisini neden aciklamoyor bakanliginiz?
Beğendim (2) Beğenmedim (19)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_84875)
15 Ağustos 2021 Pazar 15:24
Yüreğine sağlık sevgili Hakim can. Duygularımızın tercümanı olmuşsun. Aynı duyguları paylaşıyoruz seninle... Duysunlar bu sesi artık...; 'HAYDİ BİNGÖL AŞIYA'...
Beğendim (32) Beğenmedim (8)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_84872)
15 Ağustos 2021 Pazar 12:42
Anayasada vucut butunlugu dokunulmazdir diyor kisinin rizasi alinmadan asi yapilamaz. Suan herkes kobay durumundadir cunku bu asilar henuz cok yeni. Asi olmayanlara bu zulum niye? Ayrica dunya devletleri turkiye de dahil olmak uzere neden bizlere aşı olup da ölenlerin istatistiki bilgilerini paylasmiyorlar? Ayrica dunyada aşilanma orani yuzde 5 lerde kalsaydi yine israrla asi olun diyecek miydiniz? Sosyolojide kitle psikolojisi nedir bilir misiniz?
Beğendim (9) Beğenmedim (35)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_84882)
16 Ağustos 2021 Pazartesi 10:11
@Misafir Kullanıcı Tamam da kardeş israil finlandiya gibi ülkeler nüfusunun tamamını aşıladılar bu ülkediki insanlar bizim insanımızdan daha az mı zeki
Beğendim (18) Beğenmedim (3)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_84871)
15 Ağustos 2021 Pazar 12:38
Dunyayi dizayn etmeye calisanlar insan nufusunun artisindan, kuresel isinmadan, hatta inek gibi su ve bitki tuketen hayvanlarin nufusundan rahatsiz. Dunyada toprak su gunes tarimi yerine topraksiz az sulu ve gunessiz dikey tarim calismalarina yogunluk verilecek hayvansal gida yerine bitkisel gidalar artik uretilecek. Sahi bir kitap vardinyillar once yazilmisti adeta 2020 tarihi verilerek dunyayi buyuk bir salgin kaplayacak denmisti sahi time dergisi the economi dergisinin yillar onceki kapak resimleri neyi anlatiyordu? Bilime inaniyoruz da bilimcilere ve onlari finanse edenlere inanmiyoruz..
Beğendim (7) Beğenmedim (30)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_84870)
15 Ağustos 2021 Pazar 11:08
Çok doğru ve güzel bir tespit kalemine sağlık
Beğendim (29) Beğenmedim (7)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_84869)
15 Ağustos 2021 Pazar 10:16
Bingöl toplumu kendi başına ayrı bir cumhuriyettir. Ah o kulaktan dolma hikayeler varya, Evet aşı karşıtlarılar aynı vaka artışları ile gelmesi olası yasaklar olacaktır. Hiç mi esnafını, hiç mi komşusunu, hiç mi akrabasını düşünmez insanlar tabi sace ben merkezli bencil toplum bazılarının geliri belli ama esnaf kapalı olunca ailece çok zor süreçler yaşayan insanları gördüm. Ekonomik, psikolojik herkes çok yara aldı. Sağlıkçılar beyinen, bedenen çok fazlasıyla yıprandılar. Lütfen herkes sorumluluğunu yapsın.Aşılarınızı lütfen olun. Allah rızası için kimsenin hakkına girmeyin.
Beğendim (26) Beğenmedim (7)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_84866)
15 Ağustos 2021 Pazar 06:21
Hocam tüm aşıların test aşamasında olduğunu da yazsaydınız keşke.
Beğendim (8) Beğenmedim (29)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_84861)
14 Ağustos 2021 Cumartesi 22:02
Hastalığı yayanlar aşıyı satanlar hep aynı zihniyet. Batının sahtekâr yüzü ne zamandan beri insanlığa şifa dağıtmış. Maalesef aşının zararlarını ilerleyen yıllarda gorecez; fakat iş işten geçmiş olacak.
Beğendim (6) Beğenmedim (31)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_84860)
14 Ağustos 2021 Cumartesi 21:50
Hakim bayraktar kalemine sağlık yaw kimsede o adama kadına demiyor ki senin annen baban kardeşin aşı oldu hadi farzet ölecekler sen niye yaşıyorsunki diye bir sorarmısınız. Ülkenin yarısından fazlası aşılı şuan hepsi ölecekse aşıdan ki Allah korusun. O zaman bende öleyim ne olacak, B.A
Beğendim (27) Beğenmedim (8)Cevapla
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın