+ - İmama kızan dine küsüyor!
  Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
07 Ağustos 2022 Pazar
35 °C Çoğunlukla güneşli
Hakim Bayraktar
bingolonline@hotmail.com

İmama kızan dine küsüyor!

28 TEMMUZ 2021 ÇARŞAMBA 14:28
29
3733
15
AA aa

Daha önceki bir yazımda benzer bir hususa dair görüşlerimi paylaşmıştım. Ancak dün izlediğim bir video, İslam'a yönelik algıların hangi yönlü ilerlediğini bir kez daha göstermiş ve “söylemezsem olmaz” dedirtmişti.

Öncelikle altını çizelim ki, birçoğumuz İslam'ı doğru bir şekilde hayatına nakşetmiş Müslüman değiliz. Hata yapan, kusuru bulunan günahkâr Müslümanlarız. Ancak günahkâr olmamız, İslam hakikatlerini görmezden gelmemize gerekçe olamaz! Hatalarımızın farkına varabilmek, tövbe edebilmek ve kusurlarımızı en aza indirgemek temel felsefemiz olmalıdır!

Ancak toplumsal bakış açılarındaki değişime değinmekte yarar görüyorum!

Nedir bu değişim?

İslam Hukukuna aykırı her türlü sorunlu davranışın “modernizm” ya da “demokrasi” adı altında meşrulaştırılıyor ve toplum bir süre sonra buna alıştırılıyor! Öyle ki, sonrasında hakikate karşı geliştirilen söylemler daha güçlü bir hâl alıyor.

Neden mi?

Ehlisünnet itikadına sahip İhsan Şenocak hoca bir sosyal medya paylaşımı yaparak kızlarımızın olması ve durması gerektiği ölçüyü hatırlatıyor ve kıyamet kopuyor!

“Voleybola karşı mısınız? Kadın voleybolcuların giyimine mi karşısınız?” ve benzeri birçok söylemle saldırıya geçen güruh, hocaya Arabistan'a gitmesi gerektiğini de söylemekten geri durmuyor! Peygamber Efendimizin Arap olması, Arabistan'ın çok iyi bir İslam ülkesi olduğu anlamını taşımıyor!

İhsan Şenocak hoca, kimsenin giyimine karışma amacında olmadığını, sadece Müslüman kızlara İslami bir ölçüyü hatırlatarak popülizmin etkisinden sakınmalarını hatırlattığını ifade ediyor ama nafile! Sözde demokratlar salyalarını akıtıp ağız dolusu haksız ifadeyi etrafa fütursuzca savurmaya ve linç girişimine devam ediyor!

Ve hoca ekliyor; “Sadece kızların yer aldığı sportif faaliyetler yapılabilir. Benim bildiğim çok başarılı kızlarımız var”

Dedim ya, bir kere hedef bulunmuş ve bu bahanelerden sebep üreterek İslam'a saldırı başlamıştır!

Bu ülkede dinsizliği savunanlar linç ediliyor mu? HAYIR!

Ahlaksızlığı “demokrasi” kisvesi altında dayatmaya çalışanlar linç ediliyor mu? HAYIR!

Ama bu ülkede İslam adına hakikati savunanlar anasından doğduğuna pişman ediliyor mu? EDİLİYOR! En başta da Müslümanlar tarafından!

Yahu İslam hakikatine göre yaşayamıyorsak, hakikati inkâr edip kendi yaşamımıza ve günümüz şartlarına göre bir din yorumunda bulunamayız. Yanlış yanlıştır! Neden buna “doğru” denilmesinde ısrar ediyoruz ki! Allah'ın kelamına karşı gelmekle “demokrat”, Peygamber sünnetini inkâr ederek “çağdaş ve modern” olunmuyor!

İbadetimiz eksik olabilir, kusurlarımız bulunabilir ve “günahkâr” olabiliriz ama bunu saçma sapan savunmalar ya da yorumlarla örtmeye çalışmaktan da vazgeçelim!

Hatta yetmiyor, bundan siyaset devşirenler oluyor! Eleştirmekte mahiriz ya! “Hırsızlık yapanlara ses çıkarmayanlar, sporcuların giyimiyle uğraşıyor!” diyenler ve dahası..!

El insaf! Bu insan, hakikati söyledi diye defalarca soruşturmalara maruz kaldı ve en sonunda kamudaki görevini bıraktı! Hükümete “bu insanlara sahip çıkın” diyenlerin sesini de kendilerinden başkası duymadı! Hani bu Hükümet çok dindardı, dindar nesil yetiştirmek için İmam Hatipler açıp duruyordu? Demek ki mesele; İslam hakikatini söylemek değil! “Benim yanlışımı söyleme”dir!

Sırf bu yüzden de nice hocalar görevden alındı, sürgün edildi! Hepsi de bu Hükümet döneminde!  

Hükümete yaranmaya çalışan hocalar yok mu? Var tabi ki! Onlar hakikati kısık sesle söylerler, haliyle kimse duymaz! Neden? Bir mevki kaybı yaşanmasın ya da ileride bir makam kazanılsın diye!

Aslında tepkiler refleks olarak hocanın söylediği hakikate değil! Hocanın cübbesine, sarığına, hocalığına! Çünkü öyle bir hale getirdiler ki, cübbeden, sarıktan ürker oldu insanlar! Daha doğrusu Müslüman'ım diyenler!

Çarşıda yarı çıplak dolaşan birini görünce “modern” diyoruz, değil mi? Serbest alkol almak için farklı bir ile gidip gelenlerin sohbet ortamlarında o bölgeler için “çok güzel, kimse kimseye karışmıyor! Çok medeni bir yer” demiyor muyuz? Bu sohbetlerdeki “medeniyetin” ölçüsü ne? Herkesin serbest alkol alabilmesi!

İnancı gereği çarşaf giyen bir kadın ya da cübbe giyen bir erkeği çarşıda o halde görünce nasıl bir duygu yaşıyoruz?

“Bu kim? Necidir? IŞİD mi? Hangi cemaatin mensubudur acaba?” gibi nice düşünceler geçiyor aklımızdan! Ve hiç kimse de bu insanlara modern ya da medeni demiyor!

Çünkü medeniyet, Mehmet Akif'in de dediği gibi “tek dişi kalmış canavar”dır!

Bir de İslam'a aykırı tutum ve davranışlarda bulunanlara yapılan uyarıların tepkiyle karşılık bulması var!

Hataları söyleyenlere karşı “Her koyun kendi bacağından asılır” diyerek savunmaya geçiyoruz! Ama meydanda kendi ayağından asılan koyunun kokusunu herkesin rahatsız ettiğini unutuyoruz!

Madem her koyun kendi bacağından asılıyor, neden aile fertlerimize müdahale ediyoruz? Hani medeni ve moderniz ya! Bırakın kız çocuklarınızı diledikleri gibi yaşasınlar! Gece eve de gelmesinler! Alkol masalarında sızıp kalsınlar! Niye müdahale ediyorsunuz? Demokratlık bu mu?

Yoksa Allah'tan korkmayıp “milletten utanıyoruz” diye mi bu kısıtlamalar?

Kimse kimsenin yaşam tarzına müdahale etmemeli elbet! Nihayetinde aykırı yaşayanlara öteki dünyada da “hadi cennet” denilmiyor! Herkes cezasını ahiret hayatında çekeceği gibi doğru yaşamın mükafatını da alacaktır! 

Ancak bir Müslüman, bir başka Müslüman'a hatasını söyleyebilmeli, hatasından vazgeçmesini tebliğ edebilmeli! Bu, Allah'ın emridir! Bunu tartışacak haddimiz de yok! Bu uyarı ya da hatırlatmalar yapılırken de kişi rencide edilmemeli, uygun bir üslupla hatadan vazgeçmesi sağlanmalı! Aksi halde ters tepebiliyor, tepkiyle karşılanabiliyor!

Müslümanların hatasını, günahını herkes tartışır, herkes ağzına geleni söyler..!

Son dönemlerde imamlara sövmek, Diyanet'e saydırmak moda oldu.

Eleştirilecek birçok yönleri var elbet! En önemlisi de, siyasallaşma alanındadır!

Ama İslam, Diyanet'in de tekelinde değil, Hükümetin de! Olmamalıdır da…

Sırf Diyanet'in siyasallaşması yüzünden Cuma'ya gitmeyen binlerce insan var!

Allah'ın kelamını anlatırken bile bir şekilde Hükümete bağlamanın manası nedir? Her hutbede Hükümete güzellemelerde bulunmak da kabul edilemez elbet! Dini Pazar kılarsan kendine, dine karşı da bir Pazar oluşur tabi ki! Müslümanların sakınması gereken en önemli hususlardan biri de budur!

Sonuç olarak; kötü tüccara kızıp parayı çöpe atmıyorsak, imama da kızıp dine küsemeyiz! Hakikati söyleyenlere sahip çıkmalı, bireysel hataları dine mal etmekten de kaçınmalıyız!

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_84655)
06 Ağustos 2021 Cuma 01:48
Ayette var bazi alimler/islam bilginleri cehenneme gidecektir. Onlar agizlariyla insanlari dunyada uyariyordular ama uygulamada kendilerini unutanlardi. Bu ayete gore imama kizip da kimsenin dinden sogumaya hakki yoktur. Ne imam ne seyh ne cemaat lideri hic kimse İslamın gercek manada temsilcisi degildir. İslamin referansi Kurandir Hadistir İcma ve Kıyastir. Sahislar degil. Ancak kisi yanlis yapar, din değil.
Beğendim (5) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_84654)
06 Ağustos 2021 Cuma 01:41
Diyanet ozerk degil devletin dah dogrusu dogrudan cumhurbaskanligina bagli bir kurumdur. Bu nedenle hangi cumhurbaskani gelse diyanete kendine gore bir yol haritasi cizdirir. Aslinda burada onemli olan diyanetin ozerk olmasiydi. Tipki belediyeler universiteler gibi. Ve diyanet hicbir siyasi partinin propaganda aracina donusturulmemlidir, siyasete gelince İslamda siyaset bal gibi de vardir ama bu siyaset İslami hakikatlere gore olabilir. burada herhangi bir partinin siyasi ideolojisinden bahsetmiyorum. İslama aykiri olmayan hatta İslamin emrettigi siyaset olmalidir.Din hayatin her alaninda var
Beğendim (5) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_84587)
01 Ağustos 2021 Pazar 22:11
Allah rızası için birinin çıkıp hırsızlık haramdır, kul hakkı yemek haramdır dediğini duymadım.
Beğendim (8) Beğenmedim (2)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_84653)
06 Ağustos 2021 Cuma 01:33
@Misafir Kullanıcı Ben de pek duymuyorum ama Nurettin Yildiz hoca diyor. Youtubeden bakabilirsin..
Beğendim (4) Beğenmedim (1)Cevapla
PERVASIZ (@Misafir_84533)
29 Temmuz 2021 Perşembe 14:31
Çok önemli bir konuya çok güzel bir şekilde değinmişsiniz. Ayrıca bu yazı, sizi daha iyi tanımama vesile oldu. Umarım Mahkeme-i Kübra'da sizin beratinize vesile olur bu yazı. Maşallah.
Beğendim (12) Beğenmedim (2)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_84531)
29 Temmuz 2021 Perşembe 14:03
Genelleme yapmayayım ama şu anki imamların arkasından namaz kılmak konusu sorgulanır. Yatırım yapmak istiyorsanız da imamları takip edin.
Beğendim (10) Beğenmedim (4)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_84526)
29 Temmuz 2021 Perşembe 09:12
Elbette liyakat sahibi olmayan imamların topluma bişe verememeleri, alakasız idareci yapılmaları, dini konulardan ziyade siyaset, ticaret vb işlerle uğraşmaları toplumun dine bakışını etkilemektedir.
Beğendim (8) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_84521)
29 Temmuz 2021 Perşembe 08:27
safsata dolu bir yazi. ihsan senocak denen mendeburun o soylemle amacinin ne oldugunu, kimi hedefledigini sen de cok iyi biliyorsun. asiri bos yapmissin hakim kardes, siyasal islamcilarin tarikatcilarin cemaatcilerin islami bir silah olarak kullanip bizleri soyup sogana cevirdikleri, butun kavramlarin icini bosalttiklarina dogru durust elestiri getirmeden, bundan rahatsiz olanlara, yine yukarida anilan gruplarin cephesinden ayni silahi dogrultmussunuz.
Beğendim (9) Beğenmedim (10)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_84517)
29 Temmuz 2021 Perşembe 00:07
Tebrik ederim üstadım. Kesinlikle katılıyorum. Ayrıca, bir Çoğumuz makam, mevki, rant korkusu ile olup bitene sağır dilsiz kalırken böyle bir konuda köşe yazmanız takdire şayandır. Tebrik ve teşekkür ederim. Selam ve dua ile
Beğendim (6) Beğenmedim (2)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_84515)
28 Temmuz 2021 Çarşamba 22:40
Kalemine sağlık
Beğendim (5) Beğenmedim (3)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_84509)
28 Temmuz 2021 Çarşamba 17:57
Sorun imam falan değil. Seküler dünyanın kizkacina sıkıştırılmış insan, bugün dine küsmüştür. Tabiki imami bahane ederek. Her insanın hatası olabildiği gibi imamin da hatası olabilir. AMA BU DiNİN BİR HATASI YOKTUR. imami bahane edip dine ve diyanete saldırmayi marifet sanan kalemşörlere sormak istiyorum; Sizin yüzünuzden bir genç dinden ırak hale gelmiş ise; Allaha bunun hesabını nasıl vereceksiniz? Bu Din Doğduğu gün Ebu cehiller tarafından garibsendi. Bu günün de Ebu cehilleri mutlaka olacaktır. Herkes durup safina baksın.
Beğendim (11) Beğenmedim (4)Cevapla
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın