+ - HADİ KENDİMİZE FESTİVAL YAPALIM!
  Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
06 Temmuz 2022 Çarşamba
19 °C Güneşli
Hakim Bayraktar
bingolonline@hotmail.com

HADİ KENDİMİZE FESTİVAL YAPALIM!

03 EKİM 2019 PERŞEMBE 17:30
45
9067
26
AA aa

Yıllardır tanıtım odaklı organizasyonlara dair eleştirilerimi yazdım, maalesef bir yenisini daha üzülerek yazmak zorunluluğu hissediyorum.

Defalarca “Bingöl Tanıtım Günleri” adı altında farklı illerde organizasyonlar yapıldı. Nasıl ki orada Bingöl'ü Bingöllülere tanıttık, bir benzer organizasyonu da bu kez memleketimizde yaşayacağız…

Malumunuz 11-13 Ekim 2019 tarihlerinde Bingöl'de Bal Festivali düzenlenecek… Son günlerde Bal Festivali ile ilgili bir takım görseller basın kuruluşlarında yerini aldı anca oldukça yetersiz ve “adet yerini bulsun” tutumuyla yapılmış bir hamle…

Oysa festival için haftalar, hatta aylar öncesinde tüm materyaller hazırlanmış ve son bir ayda bir seferberlik edasıyla çalışılmalıydı.  Maalesef ufkumuz dar olunca, tıpkı kahvehaneye gelip “akşama halı saha maçı var, hazırlanın” diyen gençler misali bir tavırla festival yapmaya çalışıyoruz.

Öncelikle şu konuda bir net olalım;

Bu festivalin amacı ne?

Bu festivalin sonunda ne tür kazanımlar hedefleniyor?

Amaç balımızın kalitesine vurgu yapıp hem üretimin arttırılması hem de dış pazar ağının genişlemesi mi?

Yoksa gelen bir ödeneğin geri gönderilmemesi için yapılan bir çalışma mı?

Amaç ve hedefimizi net bir şekilde açıklayabiliyor ve “Bingöl Balı'nın kalitesini tüm dünyaya duyurmak istiyoruz” diyorsak, neden organizasyonu bu kadar basite indirgiyoruz?

Eleştirimdeki temel odak nokta şu; Balımızı kendimize mi tanıtacağız? Yoksa tüm dünyaya tanıtıp sonrası için faydaya mı dönüştüreceğiz?

‘Faydaya dönüştüreceğiz elbette' dediğinizi duyar gibiyim…

Madem öyle; ‘tanıtım' kavramının gereklerini neden yerine getirmiyoruz?

Yerelde kısıtlı bütçeyle basın kuruluşlarına birkaç reklam verip duyuru yaparak mı insanları haberdar etmiş olacağız?

Kaç tane televizyon programı için çekim yapılacak festivalde? Böyle bir hazırlık var mı?

Şimdiye kadar ulusal diye tabir edilen yaygın medya kuruluşlarında festivale dair kaç haber yer aldı?

Farklı illerden bu alanda kaç davetli festivale katılacak?

Bal satışı yapan büyük firmalardan kaçı davet edildi?

Kaç tane gazeteci, köşe yazarı veya televizyon programcısı yer alacak?

Bunlara dair en ufak bir emare yok!

Bingöl'de üretilen bir balı Bingöllülere mi tanıtacağız?

Tıpkı farklı illerde yapılan Bingöl Tanıtım Günlerinde olduğu gibi…

Yoksa canımız sıkılıyor da adrenalin mi arıyoruz?

Son dönemlerde sürekli il dışındayım ve ne hikmetse ne Bingöllülerden, ne de başka illerdeki insanlarda “Bingöl'de bal festivali varmış. Nasipse oraya gideceğiz?” diyene denk gelmedim. Demek ki, tanıtımı başaramamışız.

Aslında daha realist bakarsak, bal festivali için dışardan insanların gelmesi pek de beklenemez. O halde yapılması gereken nedir? Basın yayın ve sosyal medya organları üzerinden hem balın kalitesine vurgu yapılmalı, hem de festivalin önemine… Bu sayede biz dışarıya gitmiş olacağız, onlar gelemiyorsa…

Bunlar yapılıyor mu? Koca bir HAYIR..!

Haberlere konu olunmuyor, festivalin önemine değinilmiyor, neler yapılacağına dair insanların okuyabileceği materyaller sunulmuyor, klipler paylaşılmıyor…

Yapılan bir takım reklam çalışmaları var, elbette yerelde insanlarımız görüyor. Birçoğu da festivalin özellikle konser bölümlerinde yer alacaklardır. Lakin mesele sanatçılar değil ki…

Mesela; festivalde kaliteli balın nasıl ve hangi özellikte olacağına dair birkaç uygulama haberlere konu olabilecek mi? Görüntülü bir paylaşımla insanlara “bala şöyle bakınca ya da şöyle bir uygulama yapınca şu hususlarla karşılaşıyorsanız şekerlidir, şu hususlar olmuyorsa kalitelidir” denecek deneysel bir takım öğretiler olacak mı?

Bingöl Balının bir kimliği çıkartılacak mı?

Arı ürünlerinden yapılan şifalı karışımlardan bahsedilecek mi?

Bingöl Balı ile diğer ballar arasındaki temel farkı hafızalara kazıyacak bir görsel şölen oluşturulabilecek mi?

Düşünsenize; kapalı salon toplantılarında birkaç önemli bilgi paylaşılacak ve bunu sınırlı sayıda insan duyacak. Konser olacak, sadece buradaki insanlar bu sanatçıları dinleyecek. Belki eğlenceli geçecek ama bu, “aileler arası nişan töreni” misali kendi aramızda konuşup eğleneceğimiz bir etkinlik olacak.

Geçmişteki tanıtım günlerindeki eksikliklere rağmen ders çıkaramadığımızı görerek şunu söylemek haksızlık olmaz;

Tanıtım işi bize göre değil. Yapamıyoruz, hakkından gelemiyoruz. Ufkumuz buna müsait değil. Fikir almayı, profesyonel destek almayı akıl edemiyoruz. 10 tane kamu görevlisi ile harikalar yaratmaya çalışıyoruz ama olmuyor..! Ama bunda da ısrarcıyız…

Bunları söyleyince bu işin içindeki insanlarda bir kırılmaca, bir dargınlık hali beliriyor…

Konserle, kapalı salon toplantılarıyla balımızı kendimize tanıtmak için yapılan onca masrafa yazık..! Dışardaki insanlar balımızın kalitesini görüp bir güven kazanıp, sipariş verip buradaki bal pazarına katkıda bulunmuyorsa, festivalin ne manası olacak?

Sosyal medya takipçisi yoğun olan isimlerle irtibat kurulup balın kalitesine vurgu yapan görsel ve video paylaşımları yayılabilir. Kİ, şimdiye kadar balın kalitesine ve önemine dair bir klip hazırlanmaması da acemiliğimizin işareti olarak önümüzde duruyor.

Türkü dinlemek istiyorsak bunun için festivale gerek yok ki?

Arı olmadan yapılan sözde balların 5 kavanozunu 100 TL'den satan adamlar dahi kendini daha iyi pazarlıyor, daha iyi tanıtıyor..!

Batı illerindeki birine sorun, o adamları bilirler ama Bingöl Balının kalitesinden bihaberdirler…

Adana'da lezzet tanıtımları yapılacak diye sosyal medya inliyor, televizyon kanallarında her fırsatta yer alıyor. Bingöl'de tanıtım yüzümüz niteliğindeki en önemli figürümüz olan bal için festival yapacağız ama kimse görmüyor, duymuyor.

Yıllardır söylüyoruz, bir kez daha söyledik! Sonuç değişecek mi? Tabi ki HAYIR..! Kamu mantığıyla yapılan bu işlerde “yaptık, yedik, içtik, hadi dağılalım” tablosunun ötesine gidilmiyor…

Yine ağzımıza bal çalıp, bunca masrafı heba edeceğiz…

Umarım yanılırım…

Lakin, görünen köy kılavuz istemiyor…

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_54218)
07 Ocak 2020 Salı 22:10
Sanki her yorumu yayınlamamışsınız da, yorumu yayınlanmayanlar beğenmeme tuşuna basıp kendilerini göstermiş. İlginç
Beğendim (3) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_51586)
15 Ekim 2019 Salı 10:29
bırakın ulusal anlamda festival yapmayı kendimize dahi festival yapamadık hakim beg
Beğendim (3) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_51097)
04 Ekim 2019 Cuma 19:07
Hakim bey yazarlariniza bakiyorum bu konuda bir tek siz bir seyler yazmissiniz o da daha hicivleme olmuş. Her seyi kamudan beklemek bence hic dogru bir sey degil. Sizler de bu işe destekleyici paylasimlar makaleler yazsaydiniz kamunun ufku belki biraz daha geniş olacakti. Organizasyonu yapacak olan universite siz yerel medya mensuplari ve stklar ile konu hakkinda toplanti yapmasi gerekirdi.
Beğendim (6) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_51096)
04 Ekim 2019 Cuma 19:05
Bu mesele sadece universite veya diger kamu kurumlarin meselesi degildir. Bu festivali halk olarak gazeteciler olarak sahiplenmeliyiz. Cunku asıl fayda ilimize ve halkimiza olacaktir. Elestirileriniz yerinde fakat elestiri yerine öneriler sunsaydiniz daha iyi olurdu. Gun kamu-sivil birlik gunudur. Medya olarak sizlere cok iş dusuyor, elestiriden cok yapici icerikli makaleler hanerler yapsaniz ilimiz icin daha faydali olur.
Beğendim (7) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_51084)
04 Ekim 2019 Cuma 16:10
Gazetenize ve internet adresinize festival reklamını yapmamış olsaydınız söylediklerinizin altına gözüm kapalı imzamı atardım.
Beğendim (10) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_51070)
04 Ekim 2019 Cuma 13:55
bingölün önce çehresini değiştirin, piknik alanları yapın , piknik için ya hacının yerine gidip 50 tl veriyoruz yada kadran köprüsünün ordakine 50 tl. yüzenadaya gidiyoruz kırık dökük ve pislikten geçilmeyen masaya 20tl alıyorlar biran önce bingölden gitmek istiyoruz artık yeter
Beğendim (5) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_51067)
04 Ekim 2019 Cuma 13:33
Bakın bizler Bingöllüyüz Bingöllü denince her yerde misafir perver birbirinin yardıma koşmasıyla anılır. Bizler bu durumu sağa sola çekmektense Bingöllü olarak biz Bingöl ilini daha iyi nasıl temsil ederiz. Ne gibi katkıda bulunabiliriz. Üstümüze düşecek birşey var mıdır varsa üstümüze düşeni yapalım diye düşünmemiz lazım. Bu organizasyonda onca emek veren çalışan gecesini gündüzüne katan insanlar var bu emekleri bir Bingöllü görmezden gelmemeli. Daha henüz festival gerçekleşmedi sonuçları görülmedi. Doğmayan çocuğa isim koymaya çalışıyoruz. Elimizi vicdanımıza koyup düşünelim.
Beğendim (4) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_51066)
04 Ekim 2019 Cuma 13:28
Çok güzel bir tespit Hakim bey böyle gelin.Bingöl festival ları genelin'de adamcılıklarla yapılmak tadır.
Beğendim (3) Beğenmedim (4)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_51064)
04 Ekim 2019 Cuma 13:02
İstanbulda ikamet ediyorum festivalin olacağını sizin yazınızdan öğrenmiş oldum.Bingöl bugüne kadar neyi düzgün yapmış ki bunuda yapsın.
Beğendim (5) Beğenmedim (4)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_51060)
04 Ekim 2019 Cuma 12:13
Yazınızdan sonra Bazı kurumların tanıtım videosunu yayınlamasına ne demeli :)
Beğendim (5) Beğenmedim (3)Cevapla
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın