+ - Sevgi Dili
  Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
07 Ağustos 2022 Pazar
35 °C Çoğunlukla güneşli
Misafir Kalem
Belirtilmemiş

Sevgi Dili

08 MART 2019 CUMA 20:54
20
13440
6
AA aa

‘Eğer eşinizin sevgi deposunu dolu tutmak durumundaysanız, onun birincil sevgi dilini keşfetmek zorunludur' diyor Garry Chapman.

Nedir bu sevgi dili? Garry Chapman'ın tanımladığı üzere 5 farklı sevgi dili vardır..

1-Onay sözleri

2-Nitelikli beraberlik

3-Armağan alma

4-Hizmet davranışları

5-Fiziksel temas

Girişte alıntıladığımız sözü şu şekilde genişletirsek eğer bu sevgi dillerini sadece duygusal ilişkilerde değil, genel anlamda iletişim halinde olduğumuz ve aramızda bağ olan insanların sevgi dilini keşfederek sevgi deposunu doldurmak mümkündür. Tabii ki öncelikle kendi sevgi dilimizi bildiğimizden emin olalım. Etrafımıza baktığımız zaman, agresyon, şiddet,eleştirel ruh hali, kendini izole etme.. gibi devam ettirebileceğimiz davranışların kaynağı bahsettiğimiz boş depo olabilir mi? Bu boş depoyu doldurabilmek için küçük görünen ama etkisi büyük olan kategorileştirdiğimiz sevgi dillerine bakalım..

Onay Sözleri:

Antik İbrani bilgesi Solomon ‘Dil, yaşamın ve ölümün gücüne sahiptir' demiştir. Bu sözden yola çıkarak bile sözlü olarak onaylamanın gücünü görebiliriz. Şöyle ki;

İltifatlar, takdir sözleri, sevgiyi güçlü bir şekilde iletir. Bu onay sözlerine ek olarak;

Cesaret verici sözler; bazen etkileşim halinde olduğumuz insan, içindeki gizli potansiyeli sizin cesaret verici sözlerinizle çıkarmayı bekliyor olabilir. Duyguları sezinlemek önemli olan noktadır burada.

Sevecen sözler: Bazen kurulan bir cümle söyleme şekliyle birlikte farklı etkiler yaratabilir. Kibar ve sevecen olmak kilit nokta.

Alçak gönüllü olmak: Rica etmek, takdir etmek, kişinin kendisinin önemli olduğu hissiyatını verir.

Nitelikli Beraberlik:

Burada önemli olan birlikte zaman geçirmekten öte kaliteli zaman geçirmektir. İlginizi verin, odaklanın ve zaman ayırın. Nitelikli beraberlikte önemli olan noktalar ruhen yakın olmak ve nitelikli sohbettir. Nitelikli sohbet, bireylerin deneyimlerini, duygularını, arzularını, düşüncelerini önyargıdan korkmadan ve rahatsız edilmeyeceklerini bildikleri bir ortamda var olan diyaloglardır. Yani nitelikli beraberlikte zorundalık yoktur, bu birliktelikten keyif almak ve ilişki halindeki kişiye değerli olduğunu hissettirmek vardır.

 

Armağan Alma:

Bazen bir armağan ‘Bak, beni düşünüyor' veya ‘Beni hatırlıyor' diyebileceğiniz bir şeydir. Burada armağan birisini düşünüyor olmanızın sembolüdür. Onun para ile alınıp alınmadığı söz konusu değildir. Bir anne için çocuğu tarafından bahçeden koparılmış bir çiçek bunun örneği olabilir özenle büyütmüş olsa da çocuğu tarafından düşünüldüğü için mutlu olur. Ayrıca kriz zamanlarında fiziksel ve ruhsal varlığınız karşıdaki insan için birincil armağan olabilir.

Hizmet Davranışları:

İlişki halinde olduğunuz insan için yaptığınız her hangi bir davranış hizmet davranışı olabilir. Bazen yemek yapmak, yapacağı bir işi kolaylaştırmak, bazen yorgunluk anında bir kahve veya aklınıza gelebilecek her türlü davranışın sadece ve sadece karşınızdakini düşündüğünüz için yaptığınız zaman sevgi dili hizmet davranışları olan biri için fazlasıyla önemlidir. Çünkü burada düşünce, çaba, planlama ve enerji gerektirir.

Fiziksel Temas:

Çocuk gelişimi alanında yapılan araştırmalar gösteriyor ki: kucaklanan, öpülen, fiziksel temas kurulan çocukların, fiziksel temas kurulmayan çocuklardan daha sağlıklı bir duygusal yaşam geliştiriyorlar. Fiziksel temas ikili ilişkilerde ve evlilikte de sevgiyi iletmek için güçlü bir araçtır. Bu bazı insanlar için birincil sevgi dilidir. Aynı zamanda bu sevgiyi de nefreti de iletebilir bazen bir ilişkiyi yaratan da, bozan da fiziksel temas olabilir. Kriz anlarında sarılma, öpme, dokunma iç güdüsel olarak buna örnektir.

Tüm bunlardan bahsettikten sonra Tezer Özlü'nün tüm bu yazdıklarımı özetleyen sözüyle devam etmek istiyorum: ‘İnsanın başkalarına söyledikleri kendi duymak istedikleridir. Yazdıkları, okumak istedikleridir. Sevmesi, sevilmeyi istediği biçimdedir.'

Öncelikle kendimizin sonrasında ilişki halinde olduğumuz insanların birincil sevgi dilini keşfedip ilişkilerimizi nitelikli haline getirmek elimizde.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_41331)
12 Mart 2019 Salı 16:48
Altıncı Sevgi Dili olsaydı siz neyi önerirdiniz ? Mülakat sorusu gibi oldu ama sizin düşüncelerinizi merak ettim. Şimdiden teşekkürler. Bu arada elinize sağlık yazınız çok güzel
Beğendim (5) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_41412)
13 Mart 2019 Çarşamba 20:01
@Misafir Kullanıcı Teşekkür ederim. Sorunuza gelecek olursak, her insanın ve her ilişkinin dili farklıdır o yüzden her ilişki için altıncı bir sevgi dili mümkün olabilir, bunu tanımlamak da yine kişiden kişiye değişir.
Beğendim (5) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_41149)
09 Mart 2019 Cumartesi 18:49
Bu tür yazıları ve ufku açık yazarları burada görmek ne güzel, harika bir yazı tebrikler..!
Beğendim (9) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_41310)
12 Mart 2019 Salı 13:06
@Misafir Kullanıcı Beğeniniz ve övgünüz için teşekkür ederim
Beğendim (6) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_41124)
09 Mart 2019 Cumartesi 00:07
sana özüne aiyit bir seyler yazsaydin piskolog hanim
Beğendim (2) Beğenmedim (4)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_41309)
12 Mart 2019 Salı 13:06
@Misafir Kullanıcı Sevgi, kendini keşif ve ilişki kurabilmek tam olarak insanın özü değil midir? Yine de konu önerilerinizi bekliyorum, teşekkür ederim.
Beğendim (5) Beğenmedim (0)Cevapla
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın