Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
07 Temmuz 2022 Perşembe
24 °C Açık

Kadınlarımızın sorunları çözülmeli

Türk Sağlık-Sen Bingöl Şube Başkanı Salih Kızılboğa, &';Çalışma hayatında kadınlarımızın sorunları çözülmelidir” dedi.

Kadınlarımızın sorunları çözülmeli
08 MART 2011 SALI 09:17
0
1538
2
AA aa

Türk Sağlık-Sen Bingöl Şube Başkanı Kızılboğa, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle yazılı bir açıklama yaptı. 

“Kadın olmak ayrıcalık sahibi olmaktır” diyen Kızılboğa, “Anne olmanın getirdiği büyük kutsallığa sahip olan kadın, sorumluluk sahibi, ailesine yön veren ve gelecek nesilleri yetiştirendir. Toplum hayatının dinamiği olan kadınlarımız ne yazık ki, şiddet, taciz gibi insanlık dışı davranışlara maruz kalmaktadırlar. Anayasamıza kadınlara yönelik pozitif ayrımcılığın girmesine rağmen bunun sadece metinlerde kalması nedeniyle bu tür olaylarda önlenememekte sürekli artmaktadır. Siyasi irade bu gibi insanlık dışı vahşetlerin önüne geçmek için adım atmalıdır. Aksi takdirde söylenen her söz, yazılan her metin boştur.
Kamuda görev yapan kadınlarımızın sorunları da sürekli artmaktadır. Kadın çalışanlar, erkeklere oranla hasta ve hasta yakınlarının olumsuz yaklaşımlarına, baskılarına ve fiili şiddetlerine daha fazla maruz kalmakta, ağır iş yükü ile baş başa bırakılmaktadırlar.
Kadın çalışanlar idari görevlerde erkeklere oranla daha az görevlendirilmekte, İdarenin takdir yetkilerinin kullanımında kadın çalışanların aleyhine keyfi uygulamalar yapılmaktadır.
Kadın çalışanların iş ortamından kaynaklanan sorunlarının giderilmesi için idarece gerekli katkı ve kolaylık sağlanmamaktadır. Kadın kamu görevlileri nöbetlerde ulaşım sorunundan, kreş yetersizliğine kadar birçok sıkıntı ile uğraşmaktadırlar. Bu sıkıntılar aile yaşamlarını da olumsuz etkilemektedir” diye konuştu.

Çalışma hayatında kadınların sorunlarının çözümü konusunda 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde önemli adımlar atılabileceğini ifade eden Kızılboğa, “8 Mart kadınlar için dayanışmanın, birlikte mücadele etmenin adıdır. Kamuda çalışan kadınlarımızda artık güçlerinin farkına varmalı sorunlarının çözümü için kendileri mücadele ortamında yer almalıdırlar. Türk kadını sesini duyurmalı, düşüncelerini açıklamalı ve çözüm için mücadele etmelidir. Sivil toplumda görev alan kadınlar, Türk kadının temsilcisi ve ümididir. Kamuda çalışan bayanların seslerini güçlü olarak duyurabilecekleri örgütlerde hiç şüphesiz ki sendikalardır. Bu nedenle Türk Sağlık-Sen olarak kadınlarımızı sendikal mücadelemize ortak olmaya çağırıyor ve güçlü ailemizde sorunlarını çözmek için bir arada bulunmalarını istiyoruz. Bugün hizmet kolumuzda görev yapan ebe ve hemşirelerde Türk kadınının zor şartlarda ülkesine ve milletine hizmetinin bir diğer timsalleridirler. Ebe ve hemşirelerimiz her gün sözlü veya fiziksel şiddetin yaşandığı sağlık kurumlarında zor koşullarda hizmet etmektedirler. Kreş, lojman gibi bazı sosyal imkânlardan mahrum bırakılmakta, özellikle kırsal kesimde hizmet üretirken malzeme eksikliği, fiziki mekân yetersizliği gibi sorunlarla uğraşmaktadırlar. Sözleşmeli ebe ve hemşireler ailelerinden ayrı yaşamak zorunda bırakılmışlardır. Sağlık çalışanları olarak ebe ve hemşirelerimizin çektikleri bu sıkıntıların bir an önce çözülmesi en büyük isteğimizdir. Türk Sağlık-Sen olarak başta şehit anneleri ve eşleri, sağlık ve sosyal hizmet alanında şifa dağıtan, şefkat veren çalışma arkadaşlarımız olmak üzere, tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyoruz” şeklinde konuştu.

 

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
MİKAİL BİLMEM NE (@Misafir_2474)
11 Mart 2011 Cuma 13:45
SÖZ KONUSU KADINSA BENİM BAŞKANIM HER DAİM HAZIR VE NAZIRDIR. :))
ŞAKA Bİ YANA SENDİKA İŞLERİNİN YOĞUNLUĞUNDAN YADA DİĞER BİR TABİRLE HAKKININ HAKKINI TAM OLARAK ALMASI İÇİN GÖSTERDİĞİNİZ ÇABANIN YAKINDAN ŞAHİDİYİM.ALLAH ZEVAL VERMESİN VE EMEKLERİNİZİ BOŞA ÇIKARMASIN...MÜDÜR :))
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
V.A (@Misafir_2434)
09 Mart 2011 Çarşamba 11:46
HELAL BE BAŞKAN BU KONULARADA GÖRÜŞLERİNİZİ BEYENİYORUM YALNIZ BİNGÖLDE FEODAL ZİHNİYET EGEMEN OLDUĞU İÇİN KADININ TOPLUMSAL STATÜSÜ YOKTUR.ONUN İÇİN KADINLARIMIZI ÖNCELİKLE ERKEK EGEMEN BİR TOPLUMDA EŞİTLEMEK GEREKİR. YANİ ERKEK EGEMEN TOPLUMU YIKMAK GEREKİR.
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
06.07.2022
21:46
Sağlık camiasından protesto grevi
Sağlık camiasından protesto grevi
Konya Şehir Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Ekrem Karakaya'nın öldürülmesinin ardından yasa boğulan sağlık camiası, protesto amaçlı grev kararı aldı. Bingöl'deki hastanelerde acil servis hariç hasta bakılmayacağı bildirildi.
06.07.2022
17:14
Karasu: `3 ayrı davadan birini kazandık`
Karasu: '3 ayrı davadan birini kazandık'
Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın Bingöl'deki alımları için 3 ayrı dava açtıklarını belirten Doğan Karasu: 'Bingöl Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü aleyhine açtığımız 3 ayrı davanın birincisini kazandık. Diğer iki dava devam ediyor.'
06.07.2022
17:13
Karlıova`daki sağlık evi yenilendi
Karlıova'daki sağlık evi yenilendi
Bingöl İl Sağlık Müdürlüğü'nce, Karlıova ilçesine bağlı Bahçe köyü sağlık evi yenilendi.
06.07.2022
17:12
Okullarda LGS tercih danışmanlık büroları kuruldu
Okullarda LGS tercih danışmanlık büroları kuruldu
Bingöl'de İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde, merkez ve ilçelerdeki tüm okullarda 'Liselere Geçiş Sistemi' (LGS) tercih danışmanlığı büroları kuruldu.
06.07.2022
17:11
Gençlerle doğa gezisi yapıldı
Gençlerle doğa gezisi yapıldı
Bingöl'de üniversite sınavına giren ve KPSS'ye girecek olan gençlerle doğa gezisi yapıldı.
06.07.2022
17:10
Binaların yıkımı ile ilgili yönetmelik yürürlüğe girdi
Binaların yıkımı ile ilgili yönetmelik yürürlüğe girdi
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü İsa Gülgür, binaların yıkılması hakkında hazırlanan yönetmeliğin 1 Temmuz 2022'de yürürlüğe girdiğini belirtti.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın