Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
25 Şubat 2021 Perşembe
7 °C Güneşli

Zazaca Psikoloji Dergisi 'PSYCHE: MEZG' Çıktı!

Zazaca'da Psikoloji ve Özel Eğitim literatürü oluşturmayı hedefleyen eğitimci ve psikologlar, derginin ilk sayısında Otizm, Down Sendromu, Anksiyete, Şizofreni gibi konularda makale ve çevirilere yer verdiler.

22 ŞUBAT 2021 PAZARTESİ 15:52
4
3104
2
AA aa
Zazaca Psikoloji Dergisi `PSYCHE: MEZG` Çıktı!

Zazaca üzerine yürütülen kitap, dergi ve çeşitli akademik çalışmalar her geçen gün yoğunlaşırken, yeni eserlerin kazandırılması alanında da önemli gelişmeler yaşanıyor.

Bir grup eğitimci ve psikolog tarafından 2020 yılı başlarından itibaren hazırlıklarına başlanan Zazaca Psikoloji Dergisi “Psyche: Mezg”, baskısı tamamlanarak 21 Şubat Dünya Ana Dil Günü'nde piyasaya sunuldu.

“İlk sayıda Otizm, Down Sendromu, Anksiyete, Şizofreni gibi konular var”

Zazaca'da Psikoloji ve Özel Eğitim literatürü oluşturmayı hedefleyen eğitimci ve psikologlar, derginin ilk sayısında Otizm, Down Sendromu, Anksiyete, Şizofreni gibi konularda sadece makale ve çevirilere yer verildiğini, gelecek sayılarda psikoloji alanında farklı yazılara da yer vermeyi hedeflediklerini belirttiler.

“Zazaca yazanlar önceki zamanlarda neden Zazaca yazdığını izah etme zorunluluğu hissetmişler”

Ehmedê Xasî'den bu yana Zazaca yazanların, önceki zamanlarda yaygın olmadığı halde neden Zazaca yazma gereği duyduklarını izah etme zorunluluğu hissettiklerini ifade eden editörler, bu zorunluluğun sebebini şöyle açıklıyor: “Çünkü Zazaca yazın uzunca bir süre yenilikçi bir tavır gibi mevcut duruma itiraz gibi görülmüş. Ama bugün yazının artık Zazalar arasında gelenek halini aldığını, durumun kendisi haline geldiğini görüyoruz. Hem bölgesel olarak farklı ağızlarla hem de standardize edilmiş yazı diliyle dergiler/kitaplar yayımlanıyor.”

Zazaca bilen ve ana diline ilgili olan yediden yetmişe herkesin Zazaca yazmaya başladığı, Zazaca'nın hemen her platformda kullanıldığı bu dönemde literatürel olarak da çok güzel eserlerle karşılaşmaya başladıklarını aktaran editörler: “Psikolog ve özel eğitim öğretmeni arkadaşlar olarak biz de kendi alanımız da bu işi periyodik ve kalıcı olarak sürdürmeyi ve uzun vadede çalışmalar yapmayı hedefliyoruz” ifadelerini paylaştılar.

Yazı yollamak isteyen herkesin belirtilen sosyal medya hesaplarından ve mail adresinden kendilerine ulaşabileceklerini de sözlerine eklediler:

Twitter hesabımız: @MezgPsyche

İnstagram: @mezgpyche

Gmail: psychemezg@gmail.com

Haber: Ahmet Hakan Vergi

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_81391)
24 Şubat 2021 Çarşamba 02:45
Rojnameye Çoligiz semede zazaki yew xebat bikero zaf beno wes.Ayezi in guri keni dest yin ternib
Beğendim (1) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_81382)
23 Şubat 2021 Salı 17:02
Ina xebata newe xeyrın bo!
Beğendim (3) Beğenmedim (0)Cevapla
24.02.2021
16:07
İşhanına esnaflar talip oldu
İşhanına esnaflar talip oldu
32 yıldır Bingöl Belediyesi İşhanında kiracı olan esnaflar, satışa çıkarılan işhanına talip olduklarını belirterek: 'Satış kararı belediyemiz için zorunlu bir durum teşkil ediyorsa bu satışın 32 yıllık esnafa yapılmasını talep etmekteyiz.'
24.02.2021
16:06
`Zazaca hizmet veren personel var mı?`
'Zazaca hizmet veren personel var mı?'
HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yanıtlaması üzerine verdiği önergede: 'Acil servislerde Zazaca hizmet veren personel var mıdır, varsa sayısı kaçtır?' şeklindeki soruya yer verdi.
24.02.2021
16:05
`Mağduriyetlerin telafisi, zararlarının tazminiyle mümkün olabilir`
'Mağduriyetlerin telafisi, zararlarının tazminiyle mümkün olabilir'
Memur- Sen Kadınlar Komisyonu adına açıklama yapan Sibel Öz: '28 Şubat zihniyetinin tarihin çöp sepetinde gerçek anlamda yerini alması sadece faillerinin mahkûm edilmesiyle değil mağduriyetlerin telafisi, zararlarının tazminiyle mümkün olabilir' dedi.
24.02.2021
16:04
Ders çalışmak için zirveye çıkıyorlar!
Ders çalışmak için zirveye çıkıyorlar!
Adaklı ilçesine bağlı 60 haneli köyde internet çekmediği için 50'e yakın öğrenci eğitim öğretim hakkından mahrum kalıyor. Öğrenciler ders çalışmak ve ödevlerini yapmak için 2 kilometre yürüyüp yüksek dağa çıkıyor.
24.02.2021
16:03
Öğrenciler KYK yurtlarında kalabilecekler
Öğrenciler KYK yurtlarında kalabilecekler
Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar İl Müdürlüğü, Bingöl Üniversitesinde Yüz yüze eğitim görecek öğrenciler için yurtların açıldığını bildirdi.
24.02.2021
16:02
11 yıl ömür biçilen oğlu için 1 metrelik bebek arabası istiyor
11 yıl ömür biçilen oğlu için 1 metrelik bebek arabası istiyor
Bingöl'de yaşayan Abdullah Ortak, halk arasında 'balık pulu' olarak da bilinen iktiyozis hastalığı ve orta bilişsel gelişmede gecikme tanısı koyulan 9 yaşındaki oğlu Arda için doktorların 10- 11 yıl ömür biçtiğini söyledi. Baba Ortak: 'Doktorun dediğine göre pek ömrü kalmamış. Hayatta tek mutlu olduğu şey, kapının dışında vakit geçirmek. Tekerlekli veya akülü sandalyeyi, belini doğrultamadığı için kullanamıyoruz. Ona içine girebileceği, 1 metrelik alanı olan bebek arabası lazım' dedi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın