Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
19 Haziran 2021 Cumartesi
15 °C Güneşli

Solmaz, Kimya Bilimine Yön Veren 100 Türk Arasında

Bingöl Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ramazan Solmaz 'Kimya Bilimine Yön Veren 100 Türk' Arasında.

10 HAZİRAN 2021 PERŞEMBE 16:40
14
1646
10
AA aa
Solmaz, Kimya Bilimine Yön Veren 100 Türk Arasında

Ekonomi ve İş Dünyası Portalı Turkishtime'ın SANKO Holding katkılarıyla kitap haline getirdiği 2021 yılı “Kimya Bilimine Yön Veren 100 Türk” araştırması sonuçlarına göre Üniversite Öğr. Üyesi Prof. Dr. Ramazan Solmaz, Türkiye ve dünyanın farklı bölgelerinde yaşayan başarılı 100 Türk Kimyacı arasında yer aldı.

Hacettepe Üniversitesi Kimya Bölümü Biyokimya Ana dilim dalı Öğr. Üyesi ve TÜBA Asli Üyesi Prof. Dr. Adil Denizli liderliğinde gerçekleştirilen araştırmada, kimyanın beş ana bilim dalındaki (Organik Kimya, İnorganik Kimya, Analitik Kimya, Fiziksel Kimya, Biyokimya) Türk bilim insanları, araştırmalarının aldığı atıf sayısını gösteren ve evrensel kabul gören en yüksek H-İndeksi değerine göre listelendi. Ayrıca akademik isimlerin SCI indeksindeki çalışmalarına almış oldukları atıf sayıları da göz önünde bulunduruldu.

Türkiye başta olmak üzere dünyanın farklı bölgelerinde yaşayan Türk bilim insanlarını aynı çatı altında buluşturan kitapta, kimya alanında başarılı bilim insanlarının başarı öyküleri, araştırma alanları, bilime ve insanlığa katkıları ayrıntılı olarak anlatıldı. Özverili bir çalışmanın ürünü olarak ortaya çıkan “Kimya Bilimine Yön Veren 100 Türk Araştırması” başlıklı kitapta, akademik hayatını kimya ve kimya mühendisliğine adamış bilim insanlarının çalışmaları tek tek araştırıldı.

Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa başta olmak üzere dünyanın farklı bölgelerinde yaşayan başarılı Türk bilim insanlarına yer verilen eserin, yeni nesil bilim insanlarına ilham veren bir kaynak olması ve kimya endüstrisi ile kimya bilimi arasında bir köprü oluşturulması hedefleniyor.

Nobel ödüllü bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar'ın liste başı olarak onure edildiği kitapta korozyon, yenilenebilir enerji kaynakları, hidrojen enerjisi, malzeme teknolojisi, yakıt pilleri, iletken polimerler, arı ürünleri gibi uzmanlık alanlarıyla Üniversite Sağlık Bilimleri Fakültesi İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü Öğr. Üyesi Prof. Dr. Ramazan Solmaz da yer aldı.

Üniversite Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Solmaz'a Ayrıca “Nejat Veziroğlu Özel Ödülü” Verildi.

Hidrojen enerjisi konusunda dünyada otorite olarak kabul edilen Prof. Dr. T. Nejat Veziroğlu adına Hidrojen Teknolojileri Derneği tarafından üç yıldır düzenlenen “Nejat Veziroğlu Özel Ödülü” bu yıl Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Fakültesi İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü Öğr. Üyesi Prof. Dr. Ramazan Solmaz'a verildi.

Hidrojen Enerjisi alanındaki bilimsel çalışmalarının yanı sıra Uluslararası Hidrojen Enerjisi Dergisi ve Uluslararası Enerji Araştırması Dergisi'nin ortak editörü olarak enerji teknolojilerine katkı yapan ve üniversite temsil eden Prof. Dr. Ramazan Solmaz, pandemi koşulları nedeni ile ödülünü 5. Uluslararası Enerji Teknolojileri Kongresi'nde çevrim içi olarak düzenlenen törenle aldı.

Hidrojen enerjisi konusunda uluslararası alanda otorite kabul edilen Prof. Dr. Nejat Veziroğlu adına verilen ödülü almak için hidrojen enerjisi ve teknolojileri alanında hem ulusal hem de uluslararası çalışmalarda bulunmak gerekiyor.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_83759)
13 Haziran 2021 Pazar 22:37
Hocamızı tebrik ediyorum. Üniversiteyi liyakatsiz elemanlarla doldurmayı bırakın artık. böyle bilimsel çalışmalar yapacak hocalara yer açın.
Beğendim (1) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_83746)
13 Haziran 2021 Pazar 07:26
Ne yazık ki Üniversitemizin yüzde sekseni nurcuların yapılanmasından oluşuyor. Ehliyet liyakatın yerini cemaat mensubiyeti almış. Bilime böylece ket vurulmuş. Ramazan hocam gibi bilim adamların sayıları inşallah artar, devletimize milletimize insanlığa önemli katkılar yapar.
Beğendim (1) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_83745)
13 Haziran 2021 Pazar 07:22
Üniversiteyi liyakatsız nurcularla dolduracağınıza işin ehli liyakatlı hocalarla doldursaydınız Ramazan hocam gibi bilime aşık hocaların buluşlarına , bilime katkılarını sürekli okuyor olacaktık.
Beğendim (1) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_83732)
12 Haziran 2021 Cumartesi 12:46
İnsan mutlu oluyor böyle haberlere. kimya dalında başarılari yazılsın tabelada kalmasın
Beğendim (1) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_83722)
12 Haziran 2021 Cumartesi 01:34
Geleceğin rektörü senin hakkın tebrikler.
Beğendim (3) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_83721)
12 Haziran 2021 Cumartesi 01:33
İcraat var mı bari yani buluş ve ya öğrencilere katkı sağlama .
Beğendim (2) Beğenmedim (2)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_83718)
11 Haziran 2021 Cuma 22:18
Değerli hocam başarılarının devamını dilerim.
Beğendim (4) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_83704)
11 Haziran 2021 Cuma 15:12
hocamıza ve üniversitemize hayırlı olsun tebrikler hocam.
Beğendim (6) Beğenmedim (3)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_83698)
11 Haziran 2021 Cuma 09:02
Helal olsun valla bu genç bilim adamı kaçıncı ödüldür alıyor bilmiyorum ama ilimizin ve üniversitemizin iftiharıdır. Kıymetini bilmek lazım, millet siyaseten birbirini yiyiyor bunun gibi insanlar da bilime kafa yoruyor.
Beğendim (9) Beğenmedim (2)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_83696)
11 Haziran 2021 Cuma 01:02
Sayın hocamızı tebrik ederim. Başarılarının devamını dilerim.
Beğendim (9) Beğenmedim (2)Cevapla
18.06.2021
15:37
OSB`de aşılama çalışması başladı
OSB'de aşılama çalışması başladı
Bingöl'de yaklaşık olarak bin kişinin istihdam edildiği Organize Sanayi Bölgesi'nde mobil ekiplerce yerinde aşı uygulamasına başlandı.
18.06.2021
15:36
Çat`ta deprem konutlarının temeli atıldı
Çat'ta deprem konutlarının temeli atıldı
Bingöl Karlıova'da 2020 yılının Haziran ayında yaşanan 5.7 büyüklüğündeki depremden etkilenen Erzurum'un Çat ilçesinde evleri hasar gören vatandaşlara verilecek konutların temeli atıldı. Evlerin ileri yapı teknolojisine sahip olduğunu dile getiren Vali Okay Memiş, 575 konut ve 443 ahırın temelinin atıldığını bildirdi.
18.06.2021
15:35
`Barış mücadelemizi sürdürme konusunda ısrarımızı devam ettireceğiz`
'Barış mücadelemizi sürdürme konusunda ısrarımızı devam ettireceğiz'
İzmir'deki HDP binasına yapılan saldırıdan hayatını kaybeden Deniz Poyraz için açıklama yapan HDP Bingöl İl Başkanlığı: 'Cesaret faşizmin en büyük panzehiridir. Bizler her türlü saldırıya rağmen demokratik siyaset ve onurlu barış mücadelemizi sürdürme konusunda ısrarımızı devam ettireceğiz.'
18.06.2021
15:34
Bingöl İHH`dan Filistin`e gıda yardımı
Bingöl İHH'dan Filistin'e gıda yardımı
Bingöl İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Derneği (Bingöl İHH), Filistin'in Gazze şehrine gıda yardımında bulundu.
18.06.2021
15:33
Sisi cuntası protesto edildi
Sisi cuntası protesto edildi
Bingöl İslami Kardeşlik ve Dayanışma Platformu, Sisi cuntasının idam kararını protesto etmek için Dörtyol Saat Kulesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.
18.06.2021
15:32
Bakan Koca duyurdu: `18 yaş üstü nüfusun yüzde 50`si tamamlandı`
Bakan Koca duyurdu: '18 yaş üstü nüfusun yüzde 50'si tamamlandı'
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımında Türkiye'de 18 yaş üstü vatandaşların yüzde ellisinin tam doz ve ilk doz aşısının tamamlandığını duyurdu.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın