Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
28 Eylül 2021 Salı
19 °C Açık

Solhanlı işadamları sıkıntılarını paylaştı

İlçe toplantıları kapsamında Solhan'a giden BİNTSO Yönetim Kurulu, ilçedeki işadamlarıyla bir araya geldiler. Sorunlarını paylaşan işadamları, çözüm önerilerini de şöyle sıraladılar;

20 KASIM 2013 ÇARŞAMBA 20:51
0
2853
1
AA aa
Solhanlı işadamları sıkıntılarını paylaştı

Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası (BİNTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Çalbay’ ın başkanlığında, BİNTSO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Cemal Sayılır, Yönetim Kurulu üyeleri Murat Akçan ve M. Sait Kolak, BİNTSO Genel Sekreteri Hakan Başbozkurt, Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) Bingöl Şubesi uzmanları İsa Telimen, Murat Ortak ve Aytekin Sezgin, KOSGEB destekli “Bingöl’ü seviyorum, Bingöl’de alışveriş yapıyorum” isimli BİNTSO’nun yürüttüğü proje koordinatörü Cuma Karaaslan’dan oluşan heyet Solhan Konak Otel’de üye işadamları ile bir araya geldi.

Sıcak bir atmosferde geçen yaklaşık iki saat süren toplantıda BİNTSO’nun yapmış olduğu faaliyetler ve projeler hakkında bilgilendirmeler yapıldı.

Özellikle nitelikli eleman istihdamına yönelik BİNTSO’nun başkanlığında yürüyen UMEM projesi ile devletin üç yıldan fazla sigorta prim desteği verdiği meslek edindirme projesi hakkında bilgilendirme yapıldı.

Bingöl’ün kaynaklarının dışarıya akmaması ile ilgili BİNTSO’nun yürüttüğü “Bingöl’ü seviyorum, Bingöl’de alışveriş yapıyorum” isimli projeye Solhan’lı işadamlarından destek istendi.

Ayrıca bu proje kapsamında oda üyelerine projeler hususunda her türlü danışmanlık hizmeti sunacağı bilgisi paylaşıldı.

FKA’da uzman heyet ajansın yürütmüş olduğu projeler hakkında bilgilendirme yaparak, soruları cevapladılar.

Toplantıda Solhan’lı üye işadamlarının temel problemler ve çözüm yolları üzerine görüş alışverişi yapıldı.

Belli aralıklarla Solhan’lı işadamları ile tekrar bir araya gelinmesi kararlaştırıldı.

SOLHANLI İŞADAMLARININ PROBLEMLERİ VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ:

-42 ilin yer aldığı ve Avrupa Birliğinin neredeyse tamamını finanse ettiği TKDK projesinde Bingöl ilinin yer almaması ile ilgili şikâyetler dile getirildi. Çevremizdeki birçok şehir projede yer alırken, TKDK projesinin temel konuları olan Tarım ve Hayvancılığın Bingöl ekonomisindeki önemi göz önüne alındığında, Bingöl’ün projede bulunmamasının Bingöl ekonomisine ciddi bir kayıp olduğu dile getirildi.

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’dan ve milletvekillerinden Bingöl’ün bu projeye dâhil edilmesi talep edildi.

-Solhanlı işadamlarının FEDAŞ ile ilgili yaşadıkları sıkıntılar dile getirildi.

·Bingöl genelinde elektrik giriş ve çıkış değerlerinde farklılık olduğu dile getirildi. Bu farklılığın faturalara yansıdığı, işadamlarını ciddi olarak mağduriyet yaşattığı ifade edildi. Sadece Binpınar Şirketi aylık bu yanlış hesaplamalardan ötürü 7000 lira fazladan ödeme yaptıkları dile getirildi.

·FEDAŞ işadamlarından banka teminatı, ipotek aldığı halde faturanın bir gün gecikme durumunda bile elektriği kesmeye çalıştıkları dile getirildi. Geç ödemeyle ilgili zaten yasal olarak gecikme faizi faturaya yansıdığı halde FEDAŞ’ın elektriği kapatma-açma işlemi yaparak ek ücret talep ettiği, bu sırada yaşanan mağduriyetler dile getirildi. FEDAŞ yetkilileri ile bu konuda görüşülmesi talep edildi.

·Faturalara yansıyan “kaçak kullanım bedeli” gibi birçok ücrete anlam verilemediği ifade edildi.

-Teşvik belgesi olanların vergi indirimi hakları olmasına rağmen vergi dairesinden bu konularda yararlanamadıkları ifade edildi.

-Solhan’daki Vergi dairesi, Tapu, Sigorta gibi kurumların personellerinin bilgilerini yenilemesi gerektiği dile getirildi. Kurum içi eğitimlerin yeterli yapılmadığı ifade edildi. İlgili mevzuatlarda yapılan değişiklikler hakkında görevlilerin bilgi eksikliklerinden ötürü müteşebbislere ve işadamlarına gerekli konularda yardımcı olunamadığı ifade edildi.

-SSK kodları ile İş-Kur kodları arasında uyumsuzluğun olduğu söylendi. İş-Kur’un yatırımcıya sağlamış olduğu destekten, kurumlar arası kodlama farklılığı olmasından ötürü yatırımcıların faydalanamadıkları ifade edildi. İş-Kur ve SSK arasındaki kodlama uyumsuzluğunun biran önce giderilmesi talep edildi.

-Ciddi mali potansiyelli ve 33 binden fazla nüfuslu Solhan’da sadece Ziraat Bankası’nın olması müteşebbis ve işadamlarına yetersiz kaldığı dile getirildi. Bu konuda aşağıdaki çözüm önerileri dile getirildi;

·Ziraat Bankası’nın nitelikli personel artırımına gitmesi ve ticari gişe açması,

·Mümkünse başka devlet veya özel banka şubelerinin açılması talep edildi.

-Kalkınma ajansı ve diğer hibe desteklerinde KDV ve diğer vergiler, şu anda yararlanıcı üzerinde olduğu ifade edildi. Hibelerin vergiden muafiyeti talep edildi. Hibe vergi muafiyetinin yatırımcı ve müteşebbisleri hem motive edeceği, hem de hibelerden hibe miktarınca reel faydalanmaları sağlanacağı ifade edildi.

-Kalkınma ajansından bir yıl projeden faydalananların, bir sonraki yıl faydalanmalarını engelleyen mevzuatlarının değiştirilmesi talep edildi. 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Namık berk (@Misafir_16993)
20 Kasım 2013 Çarşamba 22:26
Banka konusunda nasıl da akıl ettiniz helal
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
28.09.2021
16:47
`BSK`dan farklı görmüyorum yani`
'BSK'dan farklı görmüyorum yani'
AK Parti İl Başkanı Haşim Sağlar: 'Ben Karayolları bölge müdürümüzle bizzat görüştüm. Mevcut yolumuzu korumak adına kışın çukurlar oluşmasın, yol bozulmasın diye bir kat asfalt daha atılıp yolu en azından standardı biraz daha yükseltilmiş oldu biraz daha ömrü uzatıldı. Şuan da gidelim biz o yola, ben BSK'dan farklı görmüyorum yani. Sıcak asfalttan çok farkı yok. Son derece geniş, çok güzel bir yolumuz.'
28.09.2021
16:46
Eğitim- Sen: `Okulun her tarafı dökülüyor`
Eğitim- Sen: 'Okulun her tarafı dökülüyor'
Eğitim-Sen Bingöl Şubesi, Karlıova ilçesindeki bir okulun fiziki olarak yetersiz olduğunu iddia ederek: 'Özellikle Toklular İlkokul ve Ortaokulundaki (Aynı binada) fiziki manzara bizi dehşete düşürdü. Okulun her tarafı dökülüyor.'
28.09.2021
16:45
Çiftçilere yem dağıtımı yapıldı
Çiftçilere yem dağıtımı yapıldı
Bingöl Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, çiftçilere yüzde 50 hibe ile yem dağıtımı yaptı.
28.09.2021
16:44
Yaralı bulunan kızıl şahin tedavi altına alındı
Yaralı bulunan kızıl şahin tedavi altına alındı
Bingöl'de aracın çarpması sonucu yaralanan kızıl şahin tedavi altına alındı.
28.09.2021
16:43
Bıldırcın avlarında kullanılan ses cihazları ele geçirildi
Bıldırcın avlarında kullanılan ses cihazları ele geçirildi
Bingöl'de bıldırcın avlarında kullanılan manyetik ses cihazı ele geçirildi.
28.09.2021
16:42
Alpaya, köylünün sıkıntılarını dinledi
Alpaya, köylünün sıkıntılarını dinledi
HÜDA PAR Bingöl İl Başkanı Refik Alpaya ve beraberindeki heyet, Bingöl'ün Adaklı ilçesine bağlı Doğan Kaya Sıralı Söğütler köyünde halkla bir araya geldi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın