Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
27 Eylül 2022 Salı
25 °C Güneşli

'Şemdinli Susurluk olayından bağımsız'

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Fevzi Türkeri, Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki olaylarla Susurluk arasında bağlantı kurulamayacağını söyledi.

`Şemdinli Susurluk olayından bağımsız`
12 KASIM 2005 CUMARTESİ 03:29
0
1390
0
AA aa
Çankaya Köşkü'ndeki bir resepsiyonda soruları yanıtlayan Orgeneral Fevzi Türkeri, Şemdinli ilçesindeki olaylar için, "Susurluk gibi değil, lokal bir olay"
ifadesini kullandı.
 
'Tahriklere kapılmamak gerekir' çağrısında bulunan Orgeneral Türkeri, konunun yargıya intikal ettiğini, bundan sonra gelişmeleri yargıya bırakmak gerektiğini söyledi. 
 
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök de, aynı resepsiyonda sorular üzerine, Şemdinli olaylarının yargıya intikal ettiğini, yargıya intikal etmiş bir konuda değerlendirme yapmak istemediğini belirtti.
 
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ise ayrıntılı bilgi aldığında bir değerlendirme yapacağını açıkladı.
 
Ölen iki kişinin cenazesi toprağa verildi
 
Bu arada ilçede 9 kasımda meydana gelen patlama ve sonrasında çıkan olaylarda ölen iki kişinin cenazesi toprağa verildi.
 
Zahir Korkmaz ile Ali Yılmaz'ın cenazesi, ilçe camisinde yıkandıktan sonra kalabalık grup tarafından eller üzerinde taşınarak Garipler Mezarlığı'na götürüldü.

Cenazenin taşınması sırasında grup, 'vali istifa', 'Ağar'ın dişleri bize geçmez' diye slogan attı.

Kollarında 'kırmızı bant' bulunan DEHAP Şemdinli ilçe örgütü üyeleri tarafından kordon altına alınan cenazelerin Garipler Mezarlığı'nda toprağa verilmesinin ardından kalabalık grup dağılmayarak, mezarlık yakınında bulunan bir okulun bahçesinde toplandı.

Sık sık terör örgütü PKK lehine slogan atan grup, saygı duruşunda bulunduktan sonra örgüt marşı okudu.

Marşın okunmasının ardından Şemdinli Belediye Başkanı Hurşit Tekin, Kürtçe yaptığı konuşmada, Yüksekova'dan Şemdinli'ye gelen gruba teşekkür etti.
 
'Karanlık olaylar açığa çıkarılmalı'

İlçede yaşanan olayın Susurluk'ta yaşanan olayla benzerlik gösterdiğini iddia eden Tekin, ilçede daha önce meydana gelen olayların bu son olayla bağlantılı olduğunu, 'bu karanlık olayların açığa çıkarılması gerektiğini' kaydetti.

Zahir Korkmaz ile Ali Yılmaz'ın da yakınları ve Demokratik Toplum Hareketi yönetim kurulu üyesi Doğan Erbaş da birer konuşma yaptı. 
 
Cenazeye, Hakkari Belediye Başkanı Metin Tekçe, Yüksekova Belediye Başkanı Salih Yıldız ile bazı sivil toplum örgütü temsilcileri de katıldı. 
 
Şemdinli soruşturması sürüyor
 
Şemdinli'de 9 kasımda eski PKK'lı Seferi Yılmaz'a ait kitapçı bombalanmış, bir kişi ölmüş, bombayı attığı öne sürülen bir kişinin sığındığı otomobil halk tarafından durdurulmuş ve içindeki üç kişi tartaklanarak polise teslim edilmişti.
 
Bu üç kişinin serbest bırakıldığı iddiası üzerine Şemdinliler sokaklara dökülmüş ve polis noktası ateşe verilmişti. Otomobilde keşif yapan savcı ve Hakkari Milletvekili Esat Canan'ın üzerine de ateş açılmış, bir kişi de burada ölmüştü.

Şemdinli halkı dün de olayları protesto etmiş ve ilçedeki patlamayı kimin gerçekleştirdiği veya gözaltında alınan kişinin kimliğiyle ilgili bir açıklama
yapılmasını istemişti.
 
Bombayı kitapçıya koyduğu öne sürülen ve halk tarafından yakalanarak polise teslim edilen üç kişiyle ilgili olarak zanlılardan sadece birinin gözaltında olduğu açıklandı. Vali Erdoğan Gürbüz gözaltındaki kişinin kimliğini açıklamaktan ise kaçındı.
 
Kalabalığın yakalayarak güvenlik güçlerine teslim ettiği diğer iki kişinin nerede olduğu ise belirsiz. İddialara göre bu iki kişi jandarmanın korumasında tutuluyor. 

CNN TÜRK
YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
27.09.2022
16:00
Belediye otobüsü talebi için toplanacaklar
Belediye otobüsü talebi için toplanacaklar
Bingöl Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Mücahid Korkutata, belediye otobüsü istediklerini belirterek, Cuma günü belediye önünde oturma eylemi yapacaklarını ifade etti.
27.09.2022
15:58
Başar: `Deprem konutlarını hızlandırın`
Başar: 'Deprem konutlarını hızlandırın'
Yedisu Kaymakamı Furkan Başar, yaklaşık 2 yıl önce ilçede meydana gelen depremden dolayı yıkılan konut ve ahırların hızlandırılması için müteahhitlerle görüştü.
27.09.2022
15:56
Zaza FC futbol akademisi kuruluyor
Zaza FC futbol akademisi kuruluyor
Üç ay gibi kısa bir süre önce Bingöl'de gerçekleştirdiği seçmeler ile Bingöl futbol kamuoyunun dikkatini çeken Zaza FC London'un Başkanı Ömer Baraç: 'Şehir sahip çıktıkça kulüp güçlenecektir. Yakında kulübümüzün 8-12 yaş aralığında çocuklara hitap edecek futbol akademisi Bingöl'de faaliyetlerine başlayacak bunu da buradan kamuoyuna müjdelemek istiyorum.'
27.09.2022
15:54
Bingöl Belediyesi, üstyapı çalışmalarına hız verdi
Bingöl Belediyesi, üstyapı çalışmalarına hız verdi
Bingöl Belediyesi, ana cadde ve sokaklarda üstyapı çalışmalarını aralıksız bir şekilde sürdürüyor.
27.09.2022
15:51
`Geleceğimizi ancak çocuklarla kurtarabileceğimizin farkındayız`
'Geleceğimizi ancak çocuklarla kurtarabileceğimizin farkındayız'
Bingöl İl Milli Eğitim Müdürü Halil Yücel, merkezdeki özel okulları ziyaret ederek idarecilerden bilgi aldı.
27.09.2022
15:50
Mollaoğlu, Vakıfbank Şube Müdürü oldu
Mollaoğlu, Vakıfbank Şube Müdürü oldu
Ankara Sincan OSB Şubesinde Kobi portföy yöneticisi olarak müdür yardımcılığı görevinde olan Sercan Mollaoğlu, Bingöl Vakıfbank Şube'sine müdür olarak atandı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın