Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
07 Temmuz 2022 Perşembe
24 °C Açık

Sağlıkta çalışan kadın mağdur

Çalışma hayatında kadına yönelik şiddetin en sık rastlandığı kurumlar arasında hastaneler geliyor. Acil servisler ise mağduriyetin en çok yaşandığı birim.

Sağlıkta çalışan kadın mağdur
08 MART 2011 SALI 09:28
0
2224
0
AA aa

Sağlık-Sen'in 8 Mart Çalışan Kadınlar Günü sebebiyle sağlık kurumlarında çalışan kadınların yaşadığı sorunlara dikkat çekmek amacıyla, açıkladığı araştırma sonucu çarpıcı sonuçlar içeriyor. 

Sağlık-Sen'in 12 bölgede gerçekleştirdiği ankete katılan kadın çalışanların yüzde 90'ı işi nedeniyle çocuklarına vakit ayıramadıklarından, yüzde 85'i aile ve sosyal hayatının kısıtlandığından yakınıyor. Yüzde 79'u mesleğini yerine getirirken yoğun stres yaşıyor. Yüzde 77'si çok fazla nöbet tutmalarının iş performanslarını olumsuz etkilediğini düşünüyor. Kadın çalışanların yüzde 76'sı uğradıkları şiddetin kaynağı olarak hasta ve yakınlarını görüyor. Araştırmaya katılan kadınların yüzde 61'i sözel, yüzde 36'sı psikolojik şiddetle karşılaştığını belirtiyor.

"24 saat halka hizmet eden kadın çalışanların, 8 Mart'ta dahi bir hasta yakını tarafından şiddete uğramamasının hiçbir garantisi yok" diyen Sağlık-Sen Bingöl Şube Başkanı Nedim Hant, çalışan kadınlar gününde sağlıkta yaşanan şiddete dikkat çekti.

Sağlık hizmetlerinin aksamadan yürütülmesinde en büyük katkıyı kadın çalışanların sağladığını belirten Sağlık-Sen Bingöl Şube Başkanı Hant, "Kadın çalışanlar yetersiz istihdama bağlı olarak yaşadığı ağır iş yükünden kurtarılmalı, büyük bir stres kaynağı haline dönüşen şiddete karşı çalışma güvenlikleri sağlanmalı, aile ve sosyal hayatta onları rahatlatacak tedbirler alınmalıdır" dedi.


 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
06.07.2022
21:46
Sağlık camiasından protesto grevi
Sağlık camiasından protesto grevi
Konya Şehir Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Ekrem Karakaya'nın öldürülmesinin ardından yasa boğulan sağlık camiası, protesto amaçlı grev kararı aldı. Bingöl'deki hastanelerde acil servis hariç hasta bakılmayacağı bildirildi.
06.07.2022
17:14
Karasu: `3 ayrı davadan birini kazandık`
Karasu: '3 ayrı davadan birini kazandık'
Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın Bingöl'deki alımları için 3 ayrı dava açtıklarını belirten Doğan Karasu: 'Bingöl Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü aleyhine açtığımız 3 ayrı davanın birincisini kazandık. Diğer iki dava devam ediyor.'
06.07.2022
17:13
Karlıova`daki sağlık evi yenilendi
Karlıova'daki sağlık evi yenilendi
Bingöl İl Sağlık Müdürlüğü'nce, Karlıova ilçesine bağlı Bahçe köyü sağlık evi yenilendi.
06.07.2022
17:12
Okullarda LGS tercih danışmanlık büroları kuruldu
Okullarda LGS tercih danışmanlık büroları kuruldu
Bingöl'de İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde, merkez ve ilçelerdeki tüm okullarda 'Liselere Geçiş Sistemi' (LGS) tercih danışmanlığı büroları kuruldu.
06.07.2022
17:11
Gençlerle doğa gezisi yapıldı
Gençlerle doğa gezisi yapıldı
Bingöl'de üniversite sınavına giren ve KPSS'ye girecek olan gençlerle doğa gezisi yapıldı.
06.07.2022
17:10
Binaların yıkımı ile ilgili yönetmelik yürürlüğe girdi
Binaların yıkımı ile ilgili yönetmelik yürürlüğe girdi
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü İsa Gülgür, binaların yıkılması hakkında hazırlanan yönetmeliğin 1 Temmuz 2022'de yürürlüğe girdiğini belirtti.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın