Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
17 Ekim 2021 Pazar
8 °C Açık

Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiriyor: Yüz yüze eğitime dair tüm sorular yanıtlandı

Milli Eğitim Bakanlığı, Bilim Kurulu üyeleriyle birlikte okullarda alınması gereken önlemleri içeren bir rehber çıkarmaya hazırlanıyor. İşte, öğrencileri yakından ilgilendiren o rehberde yer alan tüm detaylar...

23 AĞUSTOS 2021 PAZARTESİ 11:19
0
381
0
AA aa
Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiriyor: Yüz yüze eğitime dair tüm sorular yanıtlandı

Milli Eğitim Bakanlığı, Bilim Kurulu üyeleriyle birlikte okullarda alınması gereken önlemleri içeren bir rehber çıkarmaya hazırlanıyor. Peki milyonlarca öğrenciyi yakından ilgilendiren o rehberde neler var? Üniversite öğrencileri için hangi tedbirler alınacak? KYK yurtlarında hangi tedbirler alınacak? Öğrencilere aşı kısıtlaması gelecek mi? Aşı olmayan üniversite öğrencileri derslere girebilecek mi?

İşte tüm soruların yanıtları:

ÖĞRENCİLER DERSTE MASKE TAKACAK

Gözler 6 Eylül'e çevrilmiş durumda öğrenciler okullarına dönecekler ama hangi tedbirler altında dönecekler? Geçen yıl hazırlanan bir rehber vardı aslında çerçevesi o rehberle çizilmiş durumda ama şöyle bir fark bekliyoruz Malum varyantlar tüm dünyada artıyor dolasıyla tedbirlerin varyantlara göre güncellenmesini bekliyoruz. Hali hazırda geçerli olmasını beklediğimiz başlıklar var. Örneğin öğrencilerin sınıflarda ders esnasında maskelerini takmaları gibi. Yine bunun dışında okullarda maske ve dezenfektan bulundurulacak öğrenciler için.

HER SINIF AYRI TENEFFÜSE ÇIKACAK

Olabildiğince öğrenciler kendi arkadaşlarıyla bir arada olması sağlanacak. Buna göre de elbette teneffüsler düzenlenecek. Örneğin A sınıfı ile B sınıfının aynı anda teneffüse çıkmaması sağlanacak. Öğrenciler birbirleriyle temas etmesin diye. Aynı sınıftan öğrenciler birbirleriyle vakit geçirsinler diye.

VELİLER OKULLARA ALINMAYACAK

Bunun dışında sınıf içlerine baktığımız zaman sıraların seyrek tutulması sağlanacak yine camlar olabildiğince açık tutulmaya çalışılacak ve okullarda giriş çıkışlarda kalabalığa izin verilmeyecek. Veliler çocuklarını okullara getiriyordu artık buna izin verilmemesi bekleniyor.

ÜNİVERSİTELER İÇİN TEDBİRLER YOLDA

Bilim Kurulu üyelerinden üniversiteliler için de uyarılar var. 13 Eylül olarak belirlenmişti onlar için de tarih. Her üniversitenin takvimi farklı ama onlar için de bazı tedbirlerin gündeme gelmesi söz konusu.

KYK YURTLARINDA HANGİ ÖNLEMLER ALINACAK?

Örneğin üniversite yurtlarına ilişkin bu tedbirler. Yine yurtların içerisinde yatakların birbirinden uzak olması mümkünse öğrencilerin ayrı ayrı odalarda kalması sağlanacak. Tabi aynı evi paylaşan öğrenciler için de bu uyarı söz konusu. Her birinin farklı bir odayı paylaşmasını öneriyor Bilim Kurulu üyeleri.

AŞI OLMAYAN ÖĞRENCİLER DERSLERE GİREBİLECEK Mİ?

Tabi elbette özellikle de üniversiteler için beklediğimiz bir karar var ki o da aşı uygulaması. Aşı yaptırmayan öğrencilerin yine PCR testi vererek okula girmeleri giriş yapmaları bekleniyor. Bunun dışında aşı olanlar için herhangi bir problem olmayacak.

DETAYLAR REHBERDE YER ALACAK

Uygulamalı yüz yüze derslerde ama çok daha fazlası olacak. Tüm bu detayları da rehberin eğitim öğretim yılı başlanmadan yayınlanmasını bekliyoruz.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
16.10.2021
13:38
Jandarma tacirlere geçit vermedi! Piyasa değeri dudak uçuklattı!
Jandarma tacirlere geçit vermedi! Piyasa değeri dudak uçuklattı!
Bingöl'de jandarma ekiplerince düzenlenen operasyonda 4 Milyon 500 Bin TL piyasa değerinde 11 kilo Metamfetamin ve 11 kilo esrar ele geçirildi.
16.10.2021
10:37
Benzin ve motorine zam
Benzin ve motorine zam
Bu gece yarısından itibaren geçerli olacak şekilde benzine 14, motorine 41 kuruş zam yapıldı.
16.10.2021
10:36
Kimlik kartlarında yeni dönem! Vatandaşa kolaylık sağlayacak!
Kimlik kartlarında yeni dönem! Vatandaşa kolaylık sağlayacak!
Kimlik karlarıyla ilgili bir son dakika gelişmesi yaşandı. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, vatandaşlara kolaylık sağlayacak yeni düzenlemeyi duyurdu.
16.10.2021
10:35
Suudi Arabistan duyurdu! Tam kapasite ibadete açılıyor
Suudi Arabistan duyurdu! Tam kapasite ibadete açılıyor
Suudi Arabistan, koronavirüs kısıtlamalarını hafifletme adımlarının bir parçası olarak Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi'nin tam kapasiteyle ibadete açılmasına izin vereceğini duyurdu.
15.10.2021
17:46
Bingöl`de tuzaklamış EYP imha edildi
Bingöl'de tuzaklamış EYP imha edildi
Bingöl'de toprağa gömülü vaziyette metal teneke içerisinde 5 kilo plastik El Yapımı Patlayıcı madde (EYP), jandarma ekiplerince imha edildi.
15.10.2021
17:45
Vali Kadir Ekinci`nin `Mevlid Kandili` Mesajı
Vali Kadir Ekinci'nin 'Mevlid Kandili' Mesajı
Bingöl Valisi Kadir Ekinci, Mevlid kandili nedeniyle bir mesaj yayımladı. Vali Ekinci mesajında: 'Peygamber efendimizi anma ve anlama vesilesiyle kendimize dönük muhasebeler de yapmalıyız. Maneviyatımızı, birlik ve berberliğimizi, yardımlaşma ve dayanışmamızı risalet kurumu ve evrensel örneklik dolayımında yeniden gözden geçirmeliyiz.'
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın