Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
10 Nisan 2021 Cumartesi
16 °C Yer yer bulutlu

Mehmet Aydar Hayatını Kaybetti

1981-1983 yılları arasında TBMM Danışma Meclisinde Bingöl üyesi olarak görev yapan Gazeteci-Yazar Mehmet Aydar (90) hayatını kaybetti.

04 NİSAN 2021 PAZAR 17:02
3
2718
1
AA aa
Mehmet Aydar Hayatını Kaybetti

TBMM Danışma Meclisinde Bingöl Üyesi olan Gazeteci ve Yazar Mehmet Aydar hayatını kaybetti. 90 yaşında hayatını kaybeden Aydar, 1981-1983 yılları arasında TBMM Danışma Meclisinde Bingöl üyesi olarak görev yapmıştı. Aydar'ın cenazesi, Ankara Cebeci Asri Mezarlığında toprağa verildi. Yaşar'ın cenaze törenine TBMM Plan ve Bütçe Başkanı Cevdet Yılmaz ve Bingöl Milletvekili Fevzi Berdibek'te katıldı. Mehmet Aydar'ın vefatını öğrenen birçok kişi sosyal medya üzerinden taziye mesajı yayımlayarak üzüntüsünü dile getirdi.

Sürekli Basın Kartı sahibi olan Mehmet Aydar; Bingöl, Ankara ve Almanya'da gazetecilik yapmış basın sektörü içerisinde çeşitli kademelerde görev yapmıştı. Gazetecilik faaliyetlerinin yanı sıra bürokraside de yer alan Aydar, kaleme aldığı birçok kitabı bulunuyor.

MEHMET AYDAR KİMDİR?

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi (SBF) Basın-Yayın Yüksekokulu'nu bitirdi. 1 Nisan 1950'de gazeteciliğe başladı. 1954'te Bingöl'de ilk modern matbaayı kurdu. Zaman içinde Murat, Demokrat Bingöl, Doğu, İkbal gazetelerini yayımladı. Ankara'da Yenigün, Başkent, Hür Anadolu, Bugün ve Adalet gazetelerinde Köşe Yazarı ve Yazı İşleri Sorumlu Müdürü olarak görev yaptı. Köy İşleri Bakanlığı'nda Yayın Tanıtma Müdürlüğü görevinde bulundu. Federal Almanya'da ‘Stuttgarter Wochenblatt Gazetesi'nde çalıştı. Hannover Basın Ataşeliği, Maliye Bakanlığı'na bağlı Güneş Matbaacılık T.A.Ş.'de Denetçilik ve Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 1981-1983 yıllarında Bingöl ilini Kurucu Meclis'te temsil etti. Gazetecilik-Halkla İlişkiler Uzmanı ve sürekli Basın Kartı sahibi. Maziye Dönüş (Murat Gazetesi, Tefrika, 1955), KİB Halkla İlişkiler Hizmetleri (1969), Bingöl'ün Kalkınma Sorunları (Güneş Matbaası, 1976), Zazaca-Türkçe Sözlük (Doruk Yayınları, 2003), Huzursuz Topraklar (Bilgi Yayınevi, 2009), Tandır Kadınları (İsim Yayınları, 2011) yayımlanmış eserleridir. Makale, fıkra, röportaj olarak sayısız yazıları gazetelerde yer aldı.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_82323)
05 Nisan 2021 Pazartesi 16:04
BU MEZAR KAZIYANLAR ACABA HASTA İKEN RAHMETLİ MEHMET AYDAR BEYİ HİÇ SORMUŞLARMI .!.
Beğendim (5) Beğenmedim (1)Cevapla
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın