Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
30 Kasım 2022 Çarşamba
9 °C Yağmur

Malatya şoku bitmeden yeni skandal

Mardin'deki Çocuk Esirgeme Kurumu'na ait Musa Cihaner Çocuk Yuvası'nda dört aylık bir bebek balkondan atılarak öldürüldü.

Malatya şoku bitmeden yeni skandal
14 KASIM 2005 PAZARTESİ 17:02
0
2487
0
AA aa
Uğur Dündar yönetimindeki Arena ekibinin ortaya çıkardığı olayda, bebeği aynı yurtta kalan 13 yaşındaki zihinsel engelli bir kız çocuğun öldürmüş olabileceği sanılıyor.

Mardin’deki Çocuk Esirgeme Kurumu’na ait Musa Cihaner Çocuk Yuvası ve Kız Yetiştirme Yurdu’nda koruma altında bulunan dört aylık bebek Recep Güler, 7 ocak 2005 gecesi yatağından alınıp ikinci kat balkonundan atılarak öldürüldü.
 
Bahçede bulunan bebeğin beyin kanamasından öldüğü belirlendi.
 
Arena'nın haberine göre dört aylık bebek, babası Orhan Yonat’a haber verilmeden, yine gecenin karanlığında apar topar gömüldü. Kimsesizler mezarlığındaki defin yeri de aileye bildirilmedi.
 
'Bebeği doğumundan iki gün sonra, sokakta bulduk' diyerek yurda teslim eden, ardından da öz oğlu olduğunu itiraf edip Ahmet Can adıyla nüfusuna alarak geri isteyen baba Orhan Yonat'ın tek amacı oğlunun mezarının bulunması.
 
Savcılık hazırlık soruşturmasını henüz tamamlayamadığı için bebeğin kim tarafından ve nasıl öldürüldüğüne ilişkin sorular henüz aydınlanmadı.
 
 
SHÇEK MECLİS'TE
Çocuk yuvalarının koşulları Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşüldü. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu bütçesi görüşülürken çıkan tartışmalar sırasında Malatya Çocuk Yuvası'ndaki eziyet  gündeme geldi. CHP'li Kemal Kumkumoğlu, Malatya Çocuk Yuvası'nda ortaya çıkan görüntüler sonrası Bakan Çubukçu'yu olaya müdahale etmekte geç kaldığı için eleştirdi.
 
Kumkumoğlu, "sayın bakan sizin kurumlarınızla ilgili ne yaşanmış olsaydı siz Türkiye'ye  hemen dönerdiniz? Eğer olay önemli değilse, gelir gelmez o zaman neden hemen Malatya'ya gittiniz?" diye sordu. Mustafa Özyürek ise, Çubukçu'nun "bir damla göz yaşına tüm makamları feda ederim" sözünü eleştirerek, "bir damla değil, sel olan göz yaşları var. Artık şu koltuğunuzu feda etseniz doğru olacaktır" dedi.
Ancak müfettiş raporuna göre şüpheler, daha önce de bazı bebeklerin boğazını sıkmaya çalıştığı söylenen 13 yaşındaki zihinsel engelli bir kız çocuğu üzerinde yoğunlaşıyor.
 
Zihinsel engelli bu kızın rehabilitasyon merkezi yerine yurtta bulunmasına nasıl izin verildiği soruşturuluyor.
 
Türkiye Malatya'daki skandalla çalkalandı
 
Çocuk yurtlarında yaşananlar, 25 ekim salı akşamı Star TV'deki 'Deşifre' programında yayınlanan Malatya 0-6 Yaş Çocuk Esirgeme Kurumu'ndaki kimsesiz çocuklara dayak ve şiddet görüntüleriyle Türkiye gündemine oturmuştu.
 
Programın ardından Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü üç personel hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu. Soruşturma kapsamında dokuz kişi görevden uzaklaştırılmış, yedi kişi tutuklanmıştı.
 
İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, 81 ildeki valililik ve kaymakamlıklara bir genelge yollayarak, devlete sığınan bu insanların rencide edilmemesi ve Malatya'da yaşanan olayın tekrar edilmemesi uyarısında bulunmuştu.

CNN TÜRK
YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
30.11.2022
12:45
Yeni asgari ücrette 4 temel unsur belirleyici
Yeni asgari ücrette 4 temel unsur belirleyici
Yeni asgari ücret maratonu yarın başlıyor. Asgari ücret pazarlığında 'yaşam maliyeti, ülkenin ekonomik durumu, gerçekleşen ve hedef enflasyon, refah payı' olmak üzere 4 parametre belirleyici olacak. Asgari ücrette beklentiler 8 bin liranın altında olmayacağı yönünde.
29.11.2022
19:59
Sözleşmeli personelin memur kadrosuna atanmasıyla ilgili açıklama
Sözleşmeli personelin memur kadrosuna atanmasıyla ilgili açıklama
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan sözleşmeli personelin memur kadrolarına atanmasına ilişkin açıklama yapıldı.
29.11.2022
16:44
Kanalizasyon çalışmaları sürüyor
Kanalizasyon çalışmaları sürüyor
Bingöl'de İl Özel İdaresi koordinesinde başlanılan kanalizasyon çalışmaları aralıksız sürüyor.
29.11.2022
16:04
Kızılboğa`dan çalıştaya davet
Kızılboğa'dan çalıştaya davet
İYİ Parti Bingöl İl Başkanı Hasan Kızılboğa, 'Kadın Yükselmezse Alçalır Vatan'' çalıştayına ildeki kadınları ve STK'ları davet etti. Kızılboğa, çalıştayın 3 Aralık 2022 Cumartesi günü Erzurum'da gerçekleştirileceğini bildirdi.
29.11.2022
15:50
Berdibek ve Kaylı, kabri başında anıldı
Berdibek ve Kaylı, kabri başında anıldı
HÜDA PAR Bingöl Gençlik Kolları, Kültür camiinde düzenlenen sabah namazı programı sonrası Bingöl'de PKK tarafından 1993 yılında Köklü (Törek) köyündeki medreseye düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden Süleyman Berdibek ile Ziya Kaylı'yı kabirleri başında andı.
29.11.2022
15:41
Adaklı Kaymakamı Gürses, üstyapı çalışmalarını inceledi
Adaklı Kaymakamı Gürses, üstyapı çalışmalarını inceledi
Bingöl'ün Adaklı ilçesi Kaymakamı Burak Bozkurt Gürses, köylerde devam eden üstyapı çalışmaları inceleyip, yetkililerden bilgi aldı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın