Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
07 Aralık 2021 Salı
6 °C Parçalı bulutlu

Köylüler toplulaştırma mağduru

Ova köylerinde 4 yılı aşkın bir süredir sözde arazilerin toplulaştırılması amacıyla yürütülen çalışmalar tamamlanmadığı için çiftçiler mağduriyet yaşıyor.

13 TEMMUZ 2015 PAZARTESİ 22:32
0
3469
0
AA aa
Köylüler toplulaştırma mağduru

Dağınık haldeki arazilerin tarıma elverişli hale getirmesini amaçlayan toplulaştırma çalışmaları Bingöl'de amacına uygun yürütülmediği için çiftçiler mağdur edildi.

Tarım Reformu Genel Müdürlüğünce Bingöl merkeze bağlı bulunan Garip, Kumgeçit, Dik, Gözeler, İncesu, Yeniköy, Çeltiksuyu, Sarıçiçek, Ekinyolu, Güveçli, Ormanardı ve Çayağzı köylerinde yapılan arazi toplulaştırması amacına uygun yapılmadığı için köylüler mağdur ediliyor.

ARAZİLER BİRLEŞTİRİLMEDİ

Arazilerin birleştirilmesi yönünde talepte bulunan kimi çiftçiler arazilerinin birleştirilmediğini, yine dağınık halde bırakılarak yer yer daha da küçük parçalara ayrıldığını iddia etti. Yapılan itirazların yüklenici firma tarafından dikkate alınmadığını belirten arazi sahipleri, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü'nün Bingöl'de yapılan talanlaştırmayı toplulaştırma kabul ederek gönderilen tüm planları onaylamasına tepkili. Çiftçiler, yüklenici firmanın irtibat bürosunu sürekli kapalı tuttuğunu ve itiraz dilekçelerini de dikkate almadığını iddia etti.

ARAZİLERDE CİDDİ EKSİLME VAR

Bingöl Ovası başta olmak üzere çeşitli köylerde başlatılan toplulaştırma çalışmalarında arazilerinde ciddi eksilme yaşandığını aktaran çiftçiler, asıl amacı dağınık arazileri bir araya getirmek olan toplulaştırma çalışmalarının Bingöl’de amacına uygun yürütülmediği iddiasında ısrarcı. Kimi yerlerde arazilerin birleştirme yerine bölündüğünü ve dilekçelerinin işleme alınmadığına dikkat çeken çiftçiler, üç yıldır süren toplulaştırma çalışmaları nedeniyle mağdur olduklarını dile getirerek, sorunlarına çözüm getirilmesini istediler.

TOPLULAŞTIRMANIN AMACI KARAYOLLARINA ALAN AÇMAK MI?

Tarım ve Reformu Genel Müdürlüğü ile Karayolları Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokole göre, özellikle yatırım bedeli yüksek ulaştırma projelerinde maliyeti artıran kamulaştırma yerine arazi toplulaştırma yöntemi ilk defa Bingöl'de hayata geçti. Bingöl'de sözde toplulaştırma çalışmaları ile Bingöl Ovası'ndan geçen Çevreyolu ve Havalimanı yolu için kamulaştırma bedeli ödenmeden halkın arazileri Karayollarına devredildi.

TARLALAR DUBLE YOL OLDU, KARŞILIĞI HALA YOK

Sözde toplulaştırma çalışmaları nedeniyle duble yol olan tarlaların yerine ise kimi çiftçilere verimsiz araziler verildi. Kimi hak sahiplerinin arazilerinin tamamı duble yol olarak tescillendi, toplulaştırma çalışmaları tamamlanmadığı için de çiftçiye henüz arazi teslimatı da yapılmadı. Yaklaşık dört yıldır arazisini kaybeden hak sahipleri ekin ekemedikleri için büyük mağduriyet yaşıyor.

MAĞDURİYET NE ZAMAN SONA ERECEK?

Çiftçiler, Bingöl'deki toplulaştırma çalışmalarının Karayollarını istimlak bedelinden kurtarmak amacıyla başlatıldığını savunurken, yaşanan mağduriyet Meclis gündemine gelmesine rağmen şimdiye kadar herhangi bir iyileştirici haber yok. Toplulaştırma sorunları defalarca basında yer almasına rağmen bu güne kadar yetkili düzeyde hiçbir açıklama yapılmadı. Dört yıldır süren mağduriyetin ne zaman sona ereceği ise hala belirsizliğini koruyor. 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
07.12.2021
17:05
Kadınlar markalaşmaya katkı sunacak!
Kadınlar markalaşmaya katkı sunacak!
Dr. Öğr. Üyesi Fatma Esen: 'Bingöl balının markalaşma sürecinde mutlak suretle kadın yer almalıydı. Bu amaç doğrultusunda arıcılık ve arı ürünleri sektöründe kadınların da yer alabileceği iş olanaklarını oluşturmaya çalıştık' dedi.
07.12.2021
17:04
Kızılboğa: `Halk fakirleşiyor`
Kızılboğa: 'Halk fakirleşiyor'
İYİ Parti Bingöl İl Başkanı Hasan Kızılboğa, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz'ın Türkiye ekonomisinde Yüzde 9'un üzerinde büyüme bekliyoruz sözlerini eleştirerek, 'Halk her geçen gün daha da fakirleşiyor. Kimlerin büyüdüğünü görüyoruz' dedi.
07.12.2021
17:03
Aydemir: `Öğrencilere soruşturma açılacağı tehdidini yapanlar kimlerdir?`
Aydemir: 'Öğrencilere soruşturma açılacağı tehdidini yapanlar kimlerdir?'
Bingöl Pir Ali Kız öğrenci yurdunda yaşanan olayın ardından Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu'na bir önerge veren Aydemir, şu iddiada bulundu: 'Öğrencilere soruşturma açılacağı tehdidini yapanlar kimlerdir? Herhangi bir öğrenciye bu sebeple soruşturma açılmış mıdır?'
07.12.2021
17:02
Yılmaz`dan Yeni Ekonomik Model Açıklaması
Yılmaz'dan Yeni Ekonomik Model Açıklaması
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz: 'Demokrasinin olduğu, serbest piyasanın olduğu ama ihracat odaklı bir şekilde cari fazla vererek büyümenin sağlandığı bir model bu.'
07.12.2021
17:01
Genç İlçe Minibüslerinden Zam Kararı
Genç İlçe Minibüslerinden Zam Kararı
Genç- Bingöl arasında hizmet veren hat minibüslerinin tarifesi artan mazot ve diğer birçok gider gerekçe gösterilerek 7 TL'den 8 TL'ye çıkarıldı.
07.12.2021
17:00
Bingöl Gençlikspor, Ligde Namağlup
Bingöl Gençlikspor, Ligde Namağlup
Bingöl Amatör liginde mücadele eden Bingöl Gençlikspor, amatör ligde namağlup unvanını sürdürüyor.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın