Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
29 Kasım 2022 Salı
5 °C Bulutlu ve güneşli

Kardeş ülke gaza basıyor! Petrol ve doğal gazda kritik gelişme

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, bazı Avrupa ülkelerinin Azerbaycan'dan doğalgaz satın almak için isteklerini dile getirdiğini ve Azerbaycan'ın ek anlaşmalar yapmak için önce üretimi artırması gerektiğini ifade etti.

Kardeş ülke gaza basıyor! Petrol ve doğal gazda kritik gelişme
17 HAZİRAN 2022 CUMA 11:16
1
1113
0
AA aa

Azerbaycan şu anda Türkiye, Gürcistan, Yunanistan, Bulgaristan ve İtalya'ya Rusya üzerinden geçmeyen boru hatlarıyla doğalgaz satıyor.

Doğalgaz ihtiyacının %40'ı için Rusya'ya bağımlı durumda olan Avrupa Birliği (AB) Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından alternatif kaynaklar aramaya başladı. Rusya, bazı AB ülkelerine ruble ile ödemeyi reddettikleri için gaz akışını kesmişti.

DOĞAL GAZ VE PETROLDE ÜRETİM ARTIRILACAK

Aliyev bir toplantıda yaptığı açıklamada "Birkaç Avrupa ülkesi son aylarda doğalgaz satın alma isteklerini bize dile getirdi. Ancak bu o kadar kolay değil çünkü önce gaz üretmemiz gerekiyor" dedi ancak bu ülkelerin adını açıklamadı.

Aliyev, Azerbaycan'dan enerji kaynaklarına yönelik talebin Avrupa'da arttığını, bu talebi karşılamak için ellerinden gelen herşeyi yaptıklarını ve bu konuya dair Avrupa Komisyonu ile işbirliği içinde olduklarını belirtti.

TÜRKİYE'DEN GEÇİYOR

Azerbaycan, Türkiye'ye ve güney Avrupa'ya yılda 16.2 bcm gaz sağlayan TANAP boru hattının kapasitesini dört ile beş yıl içerisinde iki katına çıkarmayı planlıyor.

Rusya'nın Avrupa'ya Kuzey Akım 1 boru hattından yaptığı doğalgaz tedariği bugün daha çok düşerken Moskova bakım çalışmalarında daha fazla gecikme meydana gelirse gaz akışının tamamen kesilebileceği uyarısında bulundu.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
29.11.2022
09:56
AK Parti açıkladı! Seçim erkene alınabilir,
AK Parti açıkladı! Seçim erkene alınabilir,
Altılı Masa'nın Parlamenter Sisteme geçiş anayasa teklifini açıklamasının ardından AK Parti'den flaş bir çıkış geldi. 'Seçim tarihi bayram ve hac tarihine göre ayarlanabilir' diyen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen, 'Cumhurbaşkanlığı sistemi revize edilebilir; muhalefet kapıları kapatmasaydı her şeyi konuşurduk' dedi...
29.11.2022
09:45
Milyonlar merak içindeydi Erdoğan`dan EYT açıklaması
Milyonlar merak içindeydi Erdoğan'dan EYT açıklaması
Emeklilikte yaşa takılanların beklediği düzenleme için atık sayılı günler kaldı. İşverenler EYT için hükümete taleplerini iletti, formüller masada. Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün akşamki kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada çalışmaları en kısa sürede tamamlayıp kamuoyuna açıklayacaklarını duyurdu.
29.11.2022
09:35
Kış Lastiği Uygulaması 1 Aralık`ta başlıyor
Kış Lastiği Uygulaması 1 Aralık'ta başlıyor
Milyonlarca araç sahini için için zorunlu kış lastiği uygulamasının başlamasına sayılı günler kaldı.1 Aralık tarihinde başlayacak olan zorunlu kış lastiği uygulaması için araç sahiplerine önemli uyarı geldi. 1 Ocak 2023'ten itibaren yeniden değerleme oranının da devreye girmesiyle birlikte kış lastiği takmayanlara kesilen ceza artacak.
28.11.2022
18:53
Sözen: `Seçimin kaderini gençler tayin edecek`
Sözen: 'Seçimin kaderini gençler tayin edecek'
Bir dizi ziyaretlerde bulunmak için geldiği Bingöl'de seçim rüzgârını erken estiren isimlerden Ziya Sözen, aday adayı olacağını da ilan etmiş oldu. Seçime dair değerlendirmelerini paylaşan Sözen: 'Seçim kaderini gençlerin kararı tayin edecektir. Gençlik buluşması için hazırlıklarımıza başladık. Biz değil, gençler konuşacak. Raporu da ilgili tüm mercilere sunacağız.'
28.11.2022
18:45
Tıkla ne kadar emekli maaşı alacağını hemen öğren
Tıkla ne kadar emekli maaşı alacağını hemen öğren
SGK, 'Emekli olursam ne kadar maaş alırım?' uygulamasını erişime açtı. Kullanıcılar, emekli maaşı hesaplama uygulaması ile maaş miktarını öğrenebilecek. İşte detaylar.
28.11.2022
16:16
Belediye`nin 2023 bütçesi 982 milyon lira
Belediye'nin 2023 bütçesi 982 milyon lira
Bingöl Belediyesinin 2023 yılı bütçesi 982 milyon olarak belirlenirken, bütçe oy çokluğuyla kabul edildi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın