Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
08 Aralık 2022 Perşembe
4 °C Hafif sis

İş arayanları hedef alıyorlar! Yeni dolandırıcılık yöntemi pes dedirtti

Dolandırıcılar Türkiye'de en çok kullanılan bir e-ticaret firması adına 3 bin TL'ye kadar günlük maaş verileceğini söyleyerek iş arayanları mağdur ediyor.

İş arayanları hedef alıyorlar! Yeni dolandırıcılık yöntemi pes dedirtti
22 HAZİRAN 2022 ÇARŞAMBA 10:00
0
1192
0
AA aa

Şikayetvar sitesinde de birçok kullanıcının şikayet ettiği yeni bir dolandırıcılık yöntemi ortaya çıktı. İş arayanların cep telefonlarına gönderilen SMS nedeniyle birçok kişi mağdur oluyor.

Türkiye'nin en çok müşterisi olan e-ticaret sitelerinden Hepsiburada adına SMS gönderen dolandırıcılar, iş arayanları ağına düşürüyor. İş arayanlara gönderilen mesaj ise şu şekilde:

“Merhabalar, Hepsiburada'da işe alım müdürüyüm, açık pozisyonlar nedeniyle sizi evden part-time çalışmaya davet edeceğiz, maaş aynı gün ödenecek, günlük 800-3000 TL. Otomatik olarak eklemek için bağlantıya tıklayın. Hakkında danışmak için bana ulaşın.”

Bu mesajı alanların bir kısmı, gerçekten böyle bir iş ilanı olduğunu düşünerek ilgili numarayla iletişime geçiyor. Ardından dolandırıcıların kurduğu sistem devreye giriyor.

Öncelikle dolandırıcıların oluşturduğu bir iş başvuru formunun yer aldığı link gönderiliyor. Ancak buraya girilen tüm bilgiler dolandırıcılar tarafından kayıt altına alınıyor. Ayrıca siteye girildiğinde kullanıcıların güvenlik iznine evet demesi durumunda telefon rehberi de karşı tarafa iletiliyor.

Böylelikle dolandırıcıların elinde yüzlerce yeni numara oluyor. Ayrıca numaranın elde edildiği kişinin adı kullanılarak kişinin rehberindeki kişiler daha kolay dolandırılıyor. 

Eğer site sizden daha fazla güvenlik izni talep ederse banka hesaplarınıza dahi erişebiliyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Hepsiburada, mesajın kendileri tarafından gönderilmesiğini açıklasa da tuzağa düşen birçok mağdur var. 

HİÇBİR LİNKE DÜŞÜNMEDEN TIKLANMAMALI

Link arkadaşınızdan veya güvendiğiniz kişilerden dahi gelse tıklanmamalıdır. Ayrıca ön izleme yapılarak sitenin tasarımı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Dolandırıcılar bu tarz siteleri genellikle klonladığı için özensiz bir şekilde hazırlanıyor. Bu tasarımı bozuk sitelere hiçbir şekilde girilmemelidir.

Ancak bazı dolandırıcılar siteleri kusursuz bir şekilde kopyalayabiliyor. Bu durumda ise adres dikkatlice okunmalıdır. Adreste bir harfin dahi eksik olması o sitenin sahte olduğu gösterir.

Son olarak adres uzantılarına da dikkatle bakmakta fayda var. Dolandırıcılar genellikle ücretsiz verilen ya da kimlik bilgisi istemeyen alan adlarını tercih eder. Bunlar ise genellikle .tk, .xyz gibi adreslerdir. 

Kaynak: Haber7

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
07.12.2022
16:01
`2023 yılında hedefimiz 4 bin ton`
'2023 yılında hedefimiz 4 bin ton'
Özlüce Barajında yapılan hasat etkinliğine katılan İl Müdürü Burhan Bahadır; '2020 yılında 125 tonla başlayan alabalık üretimimiz, 2021 yılında 356 tona, 2022 yılında ise 1.275 tona ulaştı. 2023 yılı hedefimiz ise 4 bin tondur.'
07.12.2022
15:30
`Üniversite etkinlikleri zora sokuyor` iddiası
'Üniversite etkinlikleri zora sokuyor' iddiası
Bingöl'de sosyal aktivite alanlarının yetersizliğinden dolayı bir önerge sunan HDP Milletvekili Erdal Aydemir, şu iddialarda bulundu: 'Üniversite gibi etkinlik konusunda ön açıcı bir eğitim kurumunun etkinlikleri destekleyip teşvik etmek yerine zora soktuğu, Belediyenin de aynı şekilde dönem dönem yokuşa sürdüğü bilinmektedir.'
07.12.2022
15:15
`Derneğimizin adını kullanarak statü kazanmaya çalışıyorlar`
'Derneğimizin adını kullanarak statü kazanmaya çalışıyorlar'
Ova Köyleri Derneği Başkanı Selahattin Katmış; 'Son zamanlarda bu büyük ailemizle (ova köyleri derneği) ilgili bizlerin bilgisi dışında bazı kişi ve kişiler tarafından derneğimizin adını kullanarak kendilerine sosyal statü kazandırma ve kişisel çıkarlarını ön plana atarak derneğimizin adını kullanmaktadırlar.'
07.12.2022
15:07
`Merkezi ezan sistemi kaldırılmalıdır`
'Merkezi ezan sistemi kaldırılmalıdır'
İl Müftüsü Mustafa Topal'ı ziyaret eden HÜDA PAR Bingöl il Başkanı Refik Alpaya, merkezi ezan sisteminin kaldırılması gerektiğini söyleyerek, farklı seslerden insanların mahrum olduğunu ve merkezi ezan sistemi ile bazı cami görevlilerinin camilerine gitmediklerini hatırlatarak bu uygulamanın gözden geçirilmesi gerektiğini vurguladı.
07.12.2022
14:55
Loğoğlu, `Öğrencilerin gelişimi, sanatsal ve sportif anlamda da desteklenmeli`
Loğoğlu, 'Öğrencilerin gelişimi, sanatsal ve sportif anlamda da desteklenmeli'
'Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek' projesinin toplantısını gerçekleştiren Gençlik ve Spor İl Müdürü Mustafa Loğoğlu, öğrencinin gelişiminin sadece akademik değil sanatsal ve sportif anlamda da desteklenmesi gerektiğini söyledi.
07.12.2022
14:53
Öğrencilere trafik eğitimi verildi
Öğrencilere trafik eğitimi verildi
Bingöl'de Jandarma personeli tarafından ilköğretim öğrencilerine trafik eğitimleri verildi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın