Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
28 Eylül 2021 Salı
21 °C Açık

Hiçbir olumsuz etkisi yok

Solhan ilçesi Yenidal köyüne bağlı Kavakçı mezrası mevkiinde yapılan HES barajının yaratacağı olumsuzlukların önlenmesi çağrısında bulunan köylülerin iddiası üzerine açıklama yapan firma yetkilisi Uçar: “ÇED raporunda köylünün de imzası var. Tahribat söz konusu değil, bahsedildiği gibi bir olumsuzluk da yok” dedi.

21 EYLÜL 2013 CUMARTESİ 07:41
0
2706
1
AA aa
Hiçbir olumsuz etkisi yok

Solhan ilçesi Yenidal köyüne bağlı Kavakçı mezrası mevkiinde yapılan HES barajının, köyün hem doğasını, hem suyunu, hem de hayvan otlatma alanını tahrip ettiğini kaydeden köy sakinlerinin bu iddia ve tepkisinin basına yansıması üzerine açıklama yapan Doğu HES Nassan Elektrik Sanayi LTD. ŞTİ. Yetkilisi Hasan Uçar, iddiaların gerçek dışı olduğunu savundu.

“YOL YOKTU, BİZ YAPIYORUZ”

Köylülerin iddialarına yanıt veren Uçar, “Köy ile hayvancılık yapılan alan arasındaki bağlantı kesiliyor mu?” sorusuna, “Bağlantı kesilmiyor. Tam aksine, daha önce yol olmamasına rağmen bizler şuanda iki menfez ile bir köprü inşa ediyoruz. İki ayrı noktadan yol veriyoruz. Ulaşım daha iyi sağlanmış olacak. Bu noktalarda araç ve yaya yollarını da oluşturuyoruz” yanıtını verdi.

“HAYVANLAR KÖY DIŞINA ÇIKABİLECEK”

Köylünün iddiaları üzerine yöneltilen “Havanlar köye mi hapsediliyor?” sorusunu “Hayvanlar şimdi köyden daha rahat çıkarılabiliyor” sözleriyle yanıtlayan Uçar: “Daha önce bağlantı yokken bizler yol yaptık. Anayol ile inşaat alanı arasındaki bölümde de hayvanlar otlatılabiliyor. Orada herhangi bir zarar söz konusu değil. Yaptığımız yol sayesinde hayvanlarını köyün karşısındaki alanlara ulaştırmaları daha da kolaylaşıyor. Bu bakımdan, yapılan çalışmalar hayvancılığa zarar yerine fayda sağlıyor. Öte yandan, köyün karşısındaki meraları zaten kullanamıyorlar. Çünkü orası başka bir köye ait”

“CAN SUYUNU VERİYORUZ”

HES barajının inşa edilmesiyle tarla, bağ-bahçe sulamasında ciddi sıkıntılar yaşanacağı iddiasına da yanıt veren Uçar: “Barajın su toplama alanına alınan suyun haricinde, canlı yaşamı ve bağ-bahçe sulaması için ‘can suyu’ diye tabir edilen su miktarı dere yatağına bırakılıyor. Sulama suyu kesilmiyor, balıklar ve diğer su canlıları yine yaşatılıyor. Deredeki su tamamen barajın toplama alanına kaydırılmıyor. İddia sahipleri, bu konuda yanlış bilgi aktarmışlardır” dedi.

“BAHÇE SAHİPLERİNDEN MUVAFAKATNAME ALDIK”

İddia sahiplerinin, “Dere içerisindeki bağ ve bahçelerin büyük bir tehlike altında” olduğu görüşünün de gerçekten uzak olduğunu öne süren Uçar, şunları söyledi:

“Dere kenarındaki tapulu bahçelerin sahiplerinden muvafakatname almışız. Haliyle o bahçe sahipleriyle aramızda bir problem yoktur, onların böyle bir tepkisinin de olacağını düşünmüyorum. Bu durumdan etkilenmesi muhtemel bahçelerin sahiplerinden de gerekli rızayı almışız. Öte yandan, motorlar vasıtasıyla gerçekleştirilen sulama yönteminin devre dışı kalacağı ve bunun ekili arazilere zarar vereceği öne sürülmüş. Daha önce açık kanallar vasıtasıyla sulama yapılıyordu. Bizler, yine vatandaşlarımız mağdur olmasında diye boru döşemek suretiyle bahçe sulamasını yapabilecekleri olanağı oluşturduk. Sulamayla ilgili şimdi daha iyi bir durumdalar. Haliyle, verimliliğin olumsuz yönde etkilenmesi söz konusu değildir. İçme suyu hattı da çalışma alanımızdan geçmiyor, içme suyunu etkileyecek bir durum da yok. Hayvanlarını yine otlatabilecekler, ekili alanları zarar görmeyecek. Bu çalışmalardan etkilenecek alanlarla ilgili gerekli rızalar alınmıştır. Bu tepkilerin, işimize engel olmak isteyen bazı şahıslarca basına yansıtıldığı kanaatindeyiz. Çünkü bugüne kadar böyle bir tepkiyle karşılaşmadık, herkesin de rızasını almışız.”

“DEVLET İZİN VERİRKEN BUNLARI ZATEN GÖZETİYOR”

İnşa edilecek HES Barajı sayesinde 6,5 megavat elektrik üretileceğini aktaran Uçar: “Bu iş kapsamında birçok sosyal desteğimiz oldu, iş bittiğinde 15 civarında insanımız da burada istihdam edilecek. Devlet bu iş için izin verirken, gerekli raporlardaki şartların yerine gelmesini istiyor. ÇED raporu için halkın görüşü alınıyor. Eğer bir itiraz vardıysa, neden buna itiraz etmediler ki? Bu işin yapımına verilen rızada, köy sakinlerinin de imzası var. Kanunsuz bir iş yapmamışız, insanları mağdur etmek gibi bir niyetimiz de yok. Tam aksine, insanlarımızın en az etkilenecekleri şekilde çalışıyoruz. Ormanlık alan, tarım arazisi ve benzeri yerler etkilenmiyor. Bahçeler için de gerekli rızayı almışız. Bu hususta kamuoyunun doğru bilgilenmesi amacıyla bu açıklamayı yapıyoruz. Takdiri kamuoyuna sunuyoruz” şeklinde konuştu. 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
İsmail (@Misafir_15650)
21 Eylül 2013 Cumartesi 14:50
Fotoğraf ve Başlık birbirini nasıl da yalanlıyor.Bingöllü doğana sahip çık.
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
28.09.2021
16:47
`BSK`dan farklı görmüyorum yani`
'BSK'dan farklı görmüyorum yani'
AK Parti İl Başkanı Haşim Sağlar: 'Ben Karayolları bölge müdürümüzle bizzat görüştüm. Mevcut yolumuzu korumak adına kışın çukurlar oluşmasın, yol bozulmasın diye bir kat asfalt daha atılıp yolu en azından standardı biraz daha yükseltilmiş oldu biraz daha ömrü uzatıldı. Şuan da gidelim biz o yola, ben BSK'dan farklı görmüyorum yani. Sıcak asfalttan çok farkı yok. Son derece geniş, çok güzel bir yolumuz.'
28.09.2021
16:46
Eğitim- Sen: `Okulun her tarafı dökülüyor`
Eğitim- Sen: 'Okulun her tarafı dökülüyor'
Eğitim-Sen Bingöl Şubesi, Karlıova ilçesindeki bir okulun fiziki olarak yetersiz olduğunu iddia ederek: 'Özellikle Toklular İlkokul ve Ortaokulundaki (Aynı binada) fiziki manzara bizi dehşete düşürdü. Okulun her tarafı dökülüyor.'
28.09.2021
16:45
Çiftçilere yem dağıtımı yapıldı
Çiftçilere yem dağıtımı yapıldı
Bingöl Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, çiftçilere yüzde 50 hibe ile yem dağıtımı yaptı.
28.09.2021
16:44
Yaralı bulunan kızıl şahin tedavi altına alındı
Yaralı bulunan kızıl şahin tedavi altına alındı
Bingöl'de aracın çarpması sonucu yaralanan kızıl şahin tedavi altına alındı.
28.09.2021
16:43
Bıldırcın avlarında kullanılan ses cihazları ele geçirildi
Bıldırcın avlarında kullanılan ses cihazları ele geçirildi
Bingöl'de bıldırcın avlarında kullanılan manyetik ses cihazı ele geçirildi.
28.09.2021
16:42
Alpaya, köylünün sıkıntılarını dinledi
Alpaya, köylünün sıkıntılarını dinledi
HÜDA PAR Bingöl İl Başkanı Refik Alpaya ve beraberindeki heyet, Bingöl'ün Adaklı ilçesine bağlı Doğan Kaya Sıralı Söğütler köyünde halkla bir araya geldi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın