Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
28 Eylül 2021 Salı
19 °C Açık

Hes, köyün doğasını tahrip etti!

Solhan ilçesi Yenidal köyüne bağlı Kavakçı mezrası mevkiinde yapılan HES barajı, köyün hem doğasını, hem suyunu hem de hayvan otlatma alanını tahrip etti. Köy sakinleri, bu duruma tepki gösterdi.

20 EYLÜL 2013 CUMA 03:38
0
2810
3
AA aa
Hes, köyün doğasını tahrip etti!

Yenidal köyüne bağlı Kavakçı mezrası ile Hazarşah Çayı’nın birleştiği alanda yapılan HES barajı, hayvancılığı olumsuz bir şekilde etkilediği gibi köyün doğasını da tahrip ediyor. Baraj nedeniyle köye ait bağ ve bahçelerde tehlike altında kalıyor.

Bu duruma tepki gösteren Kavakçı mezrasının sakinleri, barajın hem köylerinin doğasını hem de hayvancılığın yapılmasını olumsuz etkilediğini ifade ettiler.

Barajın yapıldığı alan hayvancılığın birinci derece yapıldığı alan olduğunu söyleyen köy sakinleri, hayvancılığın yapıldığı alan ile köy arasındaki bağlantının tamamen kesildiği gibi karşı köylere de ulaşımın kesildiğini ifade ederek: “Barajın yaptığı tahribattan dolayı hayvanlarımız tamamen köye hapsedilmiş durumda. Baraj nedeniyle sulama için kullanılan su tamamen kesilecek. Bu yüzden dere içerisindeki bağ ve bahçeler büyük bir tehlike altında. Aynı zamanda dere içinden yukarı su motorlarıyla sulama yapılmakta. Barajın devreye girmesi ile köy bu verimlilikten tamamen mahrum kalacaktır. Zaten köyde içme suyu zor karşılanmaktadır” dediler.

Barajın yapıldığı alanda doğa tahribatının yapıldığını kaydeden köylüler, bu duruma yetkililerin acil müdahale etmelerini veyahut bir çözüm bulmalarını istediler. 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
sekoo12 (@Misafir_15634)
20 Eylül 2013 Cuma 18:01
ali arakadaş senin dedğin yatırımlar barajın bingöle hiç bir getirisi yok. kaç tane bingöl llü çalışıyor bunu merak ettinmi yayladerede kığıda yedisuda git bak bakalım kaç kişi çalışıyor bir tane çalılşan bingöllü yok sen neden bahsedişyorsun yatırımmış onlar müteahitleri banker yapsınlar bunu unutma bir gün tabiatın intikamı çok kötü olaçak.
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
zazaye çoligıj (@Misafir_15629)
20 Eylül 2013 Cuma 14:20
bizim yüce devletimiz! niye birgün de bir fabrika yatırımı yapmıyor her tarafımız oldu baraj inşaatı..
doğamız katlediliyor , iklimimiz değişiyor .. ben de akp yi kısmen destekliyorum ama bu kadar da baraj olmaz be arkadaş.. geçtiğimiz yıl bir haberde bingölde 24 tane baraj yapılacak deniliyordu 24 tane iyi oku 24 TANE bu ne demektir şimdi..???
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
ali coligic (@Misafir_15624)
20 Eylül 2013 Cuma 10:01
oturun oturdugunuz yerde. yuce devletimiz hizmeti ayaginiza kadar getiriyor. milyon dolarlik yatirim yapiyor koyunuze. ama siz karsi cikiyorsunuz. utanmassaniz yarin oyunuzu bdp'ye bile verirsiniz.
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
28.09.2021
16:47
`BSK`dan farklı görmüyorum yani`
'BSK'dan farklı görmüyorum yani'
AK Parti İl Başkanı Haşim Sağlar: 'Ben Karayolları bölge müdürümüzle bizzat görüştüm. Mevcut yolumuzu korumak adına kışın çukurlar oluşmasın, yol bozulmasın diye bir kat asfalt daha atılıp yolu en azından standardı biraz daha yükseltilmiş oldu biraz daha ömrü uzatıldı. Şuan da gidelim biz o yola, ben BSK'dan farklı görmüyorum yani. Sıcak asfalttan çok farkı yok. Son derece geniş, çok güzel bir yolumuz.'
28.09.2021
16:46
Eğitim- Sen: `Okulun her tarafı dökülüyor`
Eğitim- Sen: 'Okulun her tarafı dökülüyor'
Eğitim-Sen Bingöl Şubesi, Karlıova ilçesindeki bir okulun fiziki olarak yetersiz olduğunu iddia ederek: 'Özellikle Toklular İlkokul ve Ortaokulundaki (Aynı binada) fiziki manzara bizi dehşete düşürdü. Okulun her tarafı dökülüyor.'
28.09.2021
16:45
Çiftçilere yem dağıtımı yapıldı
Çiftçilere yem dağıtımı yapıldı
Bingöl Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, çiftçilere yüzde 50 hibe ile yem dağıtımı yaptı.
28.09.2021
16:44
Yaralı bulunan kızıl şahin tedavi altına alındı
Yaralı bulunan kızıl şahin tedavi altına alındı
Bingöl'de aracın çarpması sonucu yaralanan kızıl şahin tedavi altına alındı.
28.09.2021
16:43
Bıldırcın avlarında kullanılan ses cihazları ele geçirildi
Bıldırcın avlarında kullanılan ses cihazları ele geçirildi
Bingöl'de bıldırcın avlarında kullanılan manyetik ses cihazı ele geçirildi.
28.09.2021
16:42
Alpaya, köylünün sıkıntılarını dinledi
Alpaya, köylünün sıkıntılarını dinledi
HÜDA PAR Bingöl İl Başkanı Refik Alpaya ve beraberindeki heyet, Bingöl'ün Adaklı ilçesine bağlı Doğan Kaya Sıralı Söğütler köyünde halkla bir araya geldi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın