Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
10 Ağustos 2022 Çarşamba
24 °C Açık

Genç'te balıkçılık artıyor!

Covid-19 pandemisi nedeniyle balık tüketimi fazlalaşınca, ilçedeki amatör balıkçılar da mesailerini arttırdılar. Geçen yılın fiyatlarıyla satışlarını sürdüren balıkçılardan Doğan: 'Vatandaşlar kırmızı et yerine balığı tercih ediyor. Barajlarla beraber balıkçılık ilçemizde iyi bir konuma gelecektir inşallah.'

Genç`te balıkçılık artıyor!
14 ARALIK 2020 PAZARTESİ 18:04
5
3090
0
AA aa

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs sosyal yaşamı olduğu kadar ekonomiyi de olumsuz etkilemeye devam ediyor. Ancak olumsuzlukları fırsatlara çevirenler de oluyor. Balığın bağışıklık sistemine sağladığı faydalar anlatıldıkça, vatandaş kırmızı et yerine balığa yönelmeye başladı.

Artan talep karşısında Bingöl'ün Genç İlçesi'nde esnaflar, amatör balıkçıların avladığı balıkları ilçe merkezinde satışa sunuyor. Ekonomik gidişattaki karamsar tablo nedeniyle zam yapılmaması, tercihin artmasını da sebep oluyor. Bu durum vatandaşa yaradığı gibi satıcıların da yüzünü güldürüyor.

Manav tezgâhında balık satışına başladı

Koronavirüs'ten olumsuz etkilenen Genç İlçesi esnaflarından Fuat Nazlı, manav tezgâhında balık satışına başladı. Kış mevsiminde ailelerin en büyük geçim kaynaklarından birinin balıkçılık olduğunu söyleyen Nazlı, pandemiden dolayı maddi olarak büyük sıkınlar yaşadıklarını belirtti.

Nazlı: “Genç ilçemizde balık, ekonomik olarak birçok aileye katkı sunuyor. Murat Nehri'nde tuttuğumuz balıkları getirip satmaya çalışıyoruz. Günde ortalama 50 kilo satış yapıyoruz. Koronavirüsten dolayı esnaf olarak da kötü etkilendik. Balık sezonuyla beraber biraz nefes aldık ancak sezon bitince ne olacak bilemiyoruz” dedi.

“ Vatandaşı düşünerek zam yapmadık”

Kuzeni ile beraber her gün tuttukları balıkları ilçe merkezinde satan Yusuf Doğan ise satışlardan memnun olduklarını söyledi.

Doğan: “Balık, ilçemizin simgesi olmalı. Barajlarla beraber balıkçılık ilçemizde iyi bir konuma gelecektir inşallah. Günde ortalama 100 kilo taze balık getirip satıyoruz. Malum pandemiden dolayı bağışıklığı güçlendirdiği için balığa da rağbet var. Ekonomik sıkıntılardan dolayı vatandaşlarımızı düşünerek zam yapmadık geçen yılki fiyatlardan satıyoruz” diye konuştu.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
09.08.2022
17:45
`Yüksekokul müdürü baskıya son vermelidir`
'Yüksekokul müdürü baskıya son vermelidir'
Eğitim-Bir-Sen Üniversite Şubesi; 'Bingöl Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (SHMYO) Müdürü Doç. Dr. Şükrü Bengü, amiri bulunduğu birimde çalışan üyelerimize yönelik baskıya son vermelidir' şeklideki iddialarda bulundu.
09.08.2022
17:43
Çiftçilere hibe destekleri arttırılmalı
Çiftçilere hibe destekleri arttırılmalı
Bingöl Ziraat Odası'ndan yapılan açıklamada, üretim yapan çiftçiye, Bakanlık desteklerinin arttırılması gerektiği belirtildi.
09.08.2022
17:41
Vali Ekinci: `Kerbela, mazlumun yanında durmayı öğütleyen ortak acımızdır`
Vali Ekinci: 'Kerbela, mazlumun yanında durmayı öğütleyen ortak acımızdır'
Muharrem ayı nedeniyle düzenlenen oruç açma programında konuşan Bingöl Valisi Kadir Ekinci; 'Kerbela, mazlumun yanında durmayı öğütleyen ortak acımızdır. İnşallah bizler de Kerbela'dan aldığımız dersle, rengine, diline ve dinine bakmaksızın her daim zalimin karşısında ve mazlumun yanında olmaya devam edeceğiz' dedi.
09.08.2022
17:40
Vatandaşlara aşure ikram edildi
Vatandaşlara aşure ikram edildi
Bingöl Belediyesi, Muharrem Ayı dolasıyla vatandaşlara aşure ikramında bulundu.
09.08.2022
16:20
Bingöl`de bir ayda 12 bin yolcu uçtu
Bingöl'de bir ayda 12 bin yolcu uçtu
Bingöl Havalimanı'nın 2022 yılı Temmuz ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistiklerini açıklandı. Temmuz'da 12 bin yolcunun uçtuğu Bingöl Havalimanında 7 ayda 77 bin yolcu uçuş hizmeti aldı.
09.08.2022
16:00
Erten, şaibe iddialarına yanıt verdi
Erten, şaibe iddialarına yanıt verdi
Yol-İş Sendikası Elâzığ 2 Nolu Şube Başkanlığı Delege Seçiminde 312 üyenin 202'sinin oyunu aldığını ifade eden Vahdettin Erten, kendisine destek verenlere teşekkür etti.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın