Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
29 Kasım 2022 Salı
5 °C Bulutlu ve güneşli

Ev tipi karavan talebi arttı

Pandemi ile birlikte talep artışı yaşanan karavan sektöründe 300 milyon Euro olan pazar büyüklüğünün 2 yıl içinde 600 milyon Euro'ya çıkacağı öngörülüyor.

Ev tipi karavan talebi arttı
24 MAYIS 2022 SALI 12:30
0
1237
0
AA aa

Pandemi ile birlikte doğaya dönüş isteği Türkiye karavan pazarındaki büyümeyi 3 kat artırdı. Halihazırda 100 bin karavanın yollarda olduğu Türkiye'de pazarın büyüklüğünün ise 250 ila 300 milyon dolar olduğu belirten yetkililer, 2 yıl içinde büyüklüğün 600 milyon dolara çıkacağı öngörüyor.

Birleşik Fuar Yapım AŞ (BİFAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Vural, ''Karavana talep aslında pendemiden önce Avrupa ve Amerika'da yoğun iken, ülkemizde karavanla yaşam ve turizm çok zayıftı. Fakat pandemi ile bunun bir ihtiyaç haline geldiği anlaşıldı. İnsanlar hem çekme karavan hem de moto karavan ve daha da ileri giderek Tiny House gibi hareketli evlerle bu yaşam biçimini benimsedi'' diye konuştu.

Turizm sektöründen talep fazla

Türkiye'de yaklaşık 100 bin karavanın bulduğunu söyleyen Vural, ''Pandemide karavana talep arttı. Bu talep Tiny houslarda da gözümüze çarpıyor. Bu evlerde çok büyük gelişme oldu. Çünkü insanlar artık temel atma, inşaat yapma gibi zaman alan süreçlerle ilgilenmek istemiyor. Birkaç odadan oluşan Tiny housları bahçelerine koyup direk yaşamak istiyor. Özellikle Tiny houslar karavandan daha hızlı büyüyor. Ağırlıkla turizm sektöründen talep fazla. Bu alanda butik otel konseptinde kullanılıyorlar'' dedi.

Şu anda talep fazlalığından dolayı bir karavanın en erken 1 yılda teslim edildiğini kaydeden Vural şunları söyledi: ''Aynı zamanda yurtdışından da çok fazla talep geliyor. Türkiye'deki üreticiler aynı zamanda Avrupa'nın karavan alanında eksik kaldığı noktalarda ciddi bir tedarikçisi.''

Fuara festivalle hazırlandı

Sektörün büyümesi ve temelinin sağlam atılması için yedek parçası üretici, pazarlama ve satıcısının bir arada olduğu belli bir standartta kurumsal yapının oluşturulması için 1.5 yıldır çalıştıklarını anlatan Vural, ''Bu amaçla Sapanca'da 18 ila 22 Mayıs arasında yapılan Karavan Festivali'ne sponsor olduk. Ayrıca festivali yapan AL-KO ile işbirliği yaptık. Böylece sektörün beklenti ve sorunlarını daha yakından görme imkanı gördük'' dedi.

Vural, festival ile 19-23 Ekim'de İstanbul Fuar Merkezi (İFM)'de yapılacak Karavanshow Eurasia Fuarı'na daha iyi hazırlama imkanı bulduklarını anlattı. Şu anda fuar satışlarının yüzde 50'sinin bittiğini aktaran Vural, ''15 bin metrekarelik alanda yaklaşık 700 karavan modeli sergilenecek. Fuarda sadece bitmiş karavan değil, buzdolabı, klima, çekme demirleri ve aksesuarları gibi karavanın yan sanayileri de sergilenecek'' bilgisini verdi.

Hazır karavan 250 bin Euro

Fiyatlar hakkında da bilgi veren Ümit Varol, sıfır araç ya da sıfır araç alıp onu karavana yaptırma maliyetinin 30-35 bin Euro olduğunu aktararak, ''Sıfır yapılı vaziyette bir karavanın maliyeti ise 100 bin Euro. Tiny houslar da 50 bin Euro'dan başlayıp 250 bin Euro'ya kadar çıkıyor'' dedi. Türkiye'de pazarın büyüklüğünün 250 ila 300 milyon dolar olduğunu kaydeden Vural, iki içinde pazarın büyüklüğünün 500 ila 600 milyon dolara çıkmasını beklediklerini kaydetti.

Karavan rotaları ve kamp alanları oluşturuluyor

Türkiye'de sektörün son 3 yılda hızlı gelişme gösterdiğini kaydeden Ümit Vural, ''Böylece hem kiralama hem de sanayi tarafından şirketler oluştu. Gelişmeye bağlı olarak karavan kamp alanlarının oluşturulması gerekiyor. Çünkü karavanınızı alıp, hemen deniz kenarına çekeyim orada denize gireyim mantalitesi değil. Şimdi bununla özellikle doğal güzelliklerin olduğu bölgelerde bir alt yapı süreci başladı. Örneğin Karadeniz'de başlayıp, Doğu Anadolu ve Güneydoğu'ya ya da Akdeniz'e uzanan birtakım rotalar oluşturulacak. 10-15 günlük gezi imkanı sunulacak. Büyük araç kiralama şirketlerinden karavan kiralama imkanı sundu. Olası bir karavan arızası oluşması ve yeni karavan getirilmesi imkanı da sağlayacak. Böylece yeni bir turizm alanı da oluşturulacak'' dedi.

Kaynak: Dünya

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
29.11.2022
09:45
Milyonlar merak içindeydi Erdoğan`dan EYT açıklaması
Milyonlar merak içindeydi Erdoğan'dan EYT açıklaması
Emeklilikte yaşa takılanların beklediği düzenleme için atık sayılı günler kaldı. İşverenler EYT için hükümete taleplerini iletti, formüller masada. Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün akşamki kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada çalışmaları en kısa sürede tamamlayıp kamuoyuna açıklayacaklarını duyurdu.
29.11.2022
09:35
Kış Lastiği Uygulaması 1 Aralık`ta başlıyor
Kış Lastiği Uygulaması 1 Aralık'ta başlıyor
Milyonlarca araç sahini için için zorunlu kış lastiği uygulamasının başlamasına sayılı günler kaldı.1 Aralık tarihinde başlayacak olan zorunlu kış lastiği uygulaması için araç sahiplerine önemli uyarı geldi. 1 Ocak 2023'ten itibaren yeniden değerleme oranının da devreye girmesiyle birlikte kış lastiği takmayanlara kesilen ceza artacak.
28.11.2022
18:53
Sözen: `Seçimin kaderini gençler tayin edecek`
Sözen: 'Seçimin kaderini gençler tayin edecek'
Bir dizi ziyaretlerde bulunmak için geldiği Bingöl'de seçim rüzgârını erken estiren isimlerden Ziya Sözen, aday adayı olacağını da ilan etmiş oldu. Seçime dair değerlendirmelerini paylaşan Sözen: 'Seçim kaderini gençlerin kararı tayin edecektir. Gençlik buluşması için hazırlıklarımıza başladık. Biz değil, gençler konuşacak. Raporu da ilgili tüm mercilere sunacağız.'
28.11.2022
18:45
Tıkla ne kadar emekli maaşı alacağını hemen öğren
Tıkla ne kadar emekli maaşı alacağını hemen öğren
SGK, 'Emekli olursam ne kadar maaş alırım?' uygulamasını erişime açtı. Kullanıcılar, emekli maaşı hesaplama uygulaması ile maaş miktarını öğrenebilecek. İşte detaylar.
28.11.2022
16:16
Belediye`nin 2023 bütçesi 982 milyon lira
Belediye'nin 2023 bütçesi 982 milyon lira
Bingöl Belediyesinin 2023 yılı bütçesi 982 milyon olarak belirlenirken, bütçe oy çokluğuyla kabul edildi.
28.11.2022
16:06
Metamfetamin ele geçirildi: 2 gözaltı
Metamfetamin ele geçirildi: 2 gözaltı
Bingöl'de Genç Küpar yol kontrol noktasında durdurulan araçtaki şahısların üzerinden 14 gram Metamfetamin maddesi çıktı. Şüpheli 2 şahıs, jandarma ekiplerince gözaltına alındı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın