Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
30 Kasım 2022 Çarşamba
9 °C Yağmur

Erdoğan, şemdinli ve türbanı anlattı

Başbakan Erdoğan, Ali Kırca'ya türban ve Şemdinli olaylarını değerlendirdi ve önemli açıklamalarda bulundu. "Şemdinli lokal değil" diyen Erdoğan, türban konusunu da anlattı.

Erdoğan, şemdinli ve türbanı anlattı
13 KASIM 2005 PAZAR 12:31
0
1436
0
AA aa
Başbakan Erdoğan, Ali Kırca'ya türbandan Şemdinli'ye kadar birçok konuda önemli açıklamalar yaptı. Erdoğan, Şemdinli olayı için "Lokal değil" değerlendirmesinde bulundu.

Üç ülkeye yaptığı ziyaretin ilk etabı olan Katar'a gidişinde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ANA uçağında gazetecilerin sorularını cevapladı. Gündemdeki konularla ilgili önemli açıklamalarda bulunan Erdoğan, türban konusunda son noktanın konmadığını, zamanı üzerinde bir şey söyleyemeyeceğini, ancak gerekli yasal düzenlemeler için konunun Meclis'e mutlaka getirileceğini söyledi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararının "amir, emredici" bir hüküm olmadığını söyleyen Erdoğan, kararın tek bir dosya üzerinde verildiğini bu nedenle genelleştirilmesinin yanlış olduğunu söyledi. Erdoğan "Eğer karar emredici bir hüküm niteliğinde olsaydı öteki Avrupa üyesi ülkelerde de yasaklanması gerekirdi" diye konuştu.

MUHTAR BİLE OLAMAZ DEMİŞLERDİ

Geçmişte kendisiyle ilgili yasakları kastederek Erdoğan, "Benim için de, 'Tayyip bir daha muhtar bile olamaz!' demişlerdi" hatırlatmasında bulundu. Erdoğan, konunun TBMM'nin yanı sıra AB içinde de gündeme taşınacağının sinyallerini verdi. Erdoğan, "Mağdur olanlar, sorunu Avrupa Birliği'nin önüne getirebilir" diyerek, Orhan Pamuk olayını örnek gösterdi. Kendilerinin daha önce "İslamafobi" sorununu, Avrupa Birliği Parlamenterler Meclisi'nin gündemine taşıdığını hatırlattı. Başbakan'ın AİHM kararı üzerinde AB komisyonu üyeleriyle görüşmede bulunduğu da ortaya çıktı. Erdoğan'ın, AİHM'nin kararına rağmen, "özgürlükler noktasında" konuyu önümüzdeki gündemde Avrupa'da tartıştırmak niyetinde olduğu anlaşılıyor.

TARİFİ HANGİ HOCAYA SORMUŞLAR

Erdoğan, AİHM'nin hukuki değil siyasi bir karar verdiğini ima ederek, mahkemeyi sert biçimde eleştirdi. Kararda, başörtüsüyle türban arasındaki farkın tarif edildiğini de hatırlatan Erdoğan, "Bu tarifi, hangi din ulemasına, hangi hocaya sormuşlar" diye sordu. Mahkemenin Hıristiyanlık'la ilgili konularda kilisenin görüşlerini aldığını hatırlatarak, bu tarifin nasıl yapıldığını merak ettiğini söyledi.

günün manşetleri
YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
30.11.2022
13:03
Sürücü kursu ve ehliyet fiyatları 7 bin lirayı aştı!
Sürücü kursu ve ehliyet fiyatları 7 bin lirayı aştı!
Milyonlarca sürücü adayı bu yılın Haziran ayında yapılan zammın ardından yeni yılda kurs fiyatlarının ne kadar olacağını araştırıyor. Yeni yıl için kurs tarifeleri belli oldu. Peki, 2023 yılında sürücü kursları ne kadar olacak? Yeni zam oranı verildi.
30.11.2022
12:45
Yeni asgari ücrette 4 temel unsur belirleyici
Yeni asgari ücrette 4 temel unsur belirleyici
Yeni asgari ücret maratonu yarın başlıyor. Asgari ücret pazarlığında 'yaşam maliyeti, ülkenin ekonomik durumu, gerçekleşen ve hedef enflasyon, refah payı' olmak üzere 4 parametre belirleyici olacak. Asgari ücrette beklentiler 8 bin liranın altında olmayacağı yönünde.
29.11.2022
19:59
Sözleşmeli personelin memur kadrosuna atanmasıyla ilgili açıklama
Sözleşmeli personelin memur kadrosuna atanmasıyla ilgili açıklama
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan sözleşmeli personelin memur kadrolarına atanmasına ilişkin açıklama yapıldı.
29.11.2022
16:44
Kanalizasyon çalışmaları sürüyor
Kanalizasyon çalışmaları sürüyor
Bingöl'de İl Özel İdaresi koordinesinde başlanılan kanalizasyon çalışmaları aralıksız sürüyor.
29.11.2022
16:04
Kızılboğa`dan çalıştaya davet
Kızılboğa'dan çalıştaya davet
İYİ Parti Bingöl İl Başkanı Hasan Kızılboğa, 'Kadın Yükselmezse Alçalır Vatan'' çalıştayına ildeki kadınları ve STK'ları davet etti. Kızılboğa, çalıştayın 3 Aralık 2022 Cumartesi günü Erzurum'da gerçekleştirileceğini bildirdi.
29.11.2022
15:50
Berdibek ve Kaylı, kabri başında anıldı
Berdibek ve Kaylı, kabri başında anıldı
HÜDA PAR Bingöl Gençlik Kolları, Kültür camiinde düzenlenen sabah namazı programı sonrası Bingöl'de PKK tarafından 1993 yılında Köklü (Törek) köyündeki medreseye düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden Süleyman Berdibek ile Ziya Kaylı'yı kabirleri başında andı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın