Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
26 Kasım 2022 Cumartesi
4 °C Bulutlu

Çağın hastalığı! 'Klip sendromu' çocukları olumsuz etkiliyor...

Uzmanlar son 5 yıldır artan klip sendromu hakkında anne ve babalara ciddi uyarılarda bulunuyor. Son bir yıldır bu sendrom 0-3 yaşa kadar indi. Sendrom bebeklikten motor ve beyin gelişimini olumsuz etkilediğini vurgulayan uzmanlar çocukların uzun saatlerce sadece bir şeyleri izlemesinin gelişimi kısıtladığını belirtti.

Çağın hastalığı! `Klip sendromu` çocukları olumsuz etkiliyor...
01 EYLÜL 2019 PAZAR 23:14
1
3353
0
AA aa

Gelişen teknolojide anne ve babaların çocukları oyalamak için kullandıkları tabletler tehlike saçmaya başladı. Uzmanlar özellikle 0-1 yaş arasındaki bebeklerin  motor becerilerinin gelişmediğinden sadece tablete bakmaları gelişimlerini olumsuz etkiliyor. 

Tablet izlerken sadece izlemeye odaklanan bebekler karşılıklı iletişim olmadığındna konuşma ve hareket etme gibi becerilerini kullanmamaya başlıyor. Ayrıca ekranda her şeyi gördüklerinden zihinsel gelişimlerini artıracak beyin dalagalanmaları artmıyor. Bu da uzun yıllar çocuğun hareket etme, konuşma veya yemek yeme gibi isteklerini azaltıyor.

Uzmanların klip sendromu dedikleri bu rahatsızlık bundna 5 yıl önce 5-10 yaşlar arasında yaşanırken şimdilerde bu 0-3 yaşa indi. Sorgulama kabiliyeti azalan çocukta bir süre sonra;

- Resim çizerken mantık oluşturamama

- Konuşmama

- Sosyalllikten rahatsız olma

- Seslere karşı irkilme korkma

- Gerçek hayatta karşılaştığı olaylar karşısında pasif kalam

- İleri durumda çocuğun hayatının odağında sadece klip izleme isteği olması gibi belirtiler yaşanır.

Çocuğun azalan beş duyu organı ve zihinsel gelişimdeki gerileme vücut gelişimini de bir süre sonra oluşsuz etkiliyor. 

Uzmanlar çocukların en fazla bir saat vakit geçirmesi gerektiğini öneriyor. Bunun dışında öğrenme kabiliyetini geliştirmek için motor becerilerini artıracak oyunlar oynanması ve en çokta ebeveynlerle vakit geçirilmesi gerektiğini vurguluyor.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
26.11.2022
12:03
İskele kazasında hayatını kaybeden Bingöllü işçiler son yolculuğuna uğurlandı
İskele kazasında hayatını kaybeden Bingöllü işçiler son yolculuğuna uğurlandı
Batman'daki cami inşaatındaki iskelenin çökmesi sonucu hayatını kaybeden Bingöllü iki işçinin cenazesi, Bingöl'e getirilerek Göltepesi (Çan) Köyü'nde defnedildi. Yaralı Bingöllü işçiler de taburcu edildi.
25.11.2022
18:52
CHP`den şiddetle mücadele açıklaması
CHP'den şiddetle mücadele açıklaması
CHP Bingöl Kadın Kolları Başkanı Gülten Baylas, '25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü' dolayısıyla basın açıklaması yaptı.
25.11.2022
16:20
Çintay; `Milyon dolarlık projeleri ilimize kazandıracağız`
Çintay; 'Milyon dolarlık projeleri ilimize kazandıracağız'
Basın mensupları ile toplantı düzenleyen BİNTSO Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Çintay, 'Üretim ve yatırımın ilerlemesi, uluslararası rekabetin geliştirilmesi ile mümkündür. Bu çerçevede gerçekleştirdiğimiz girişimler neticesinde ilimizde 2 adet UR-GE projesi desteklenecektir. Bu projelerin her biri 3.500.000$ olup toplam 7.000.000$ yatırımı ilimize kazandıracağız. Bu projeler, bal ve inşaat malzemeleri üzerine olacaktır' dedi.
25.11.2022
15:50
`Bütçe adil dağıtılmalı`
'Bütçe adil dağıtılmalı'
'Bütçenin adil bir şekilde dağıtılmasıyla birçok şey yapılabileceği matematiksel olarak ortada iken, garibandan alıp zengine veren 2023 bütçesinin sahibi AKP iktidarını da halkımızın vicdanına bırakıyoruz.'
25.11.2022
15:43
Yedisu`da değerlendirme toplantısı yapıldı
Yedisu'da değerlendirme toplantısı yapıldı
Yedisu Kaymakamı Furkan Başar başkanlığında, 'Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon, İzleme ve Değerlendirme' toplantısı yapıldı.
25.11.2022
14:33
Kaymakam Gürses, öğrencilerle bir araya geldi
Kaymakam Gürses, öğrencilerle bir araya geldi
Adaklı ilçe Kaymakamı Burak Bozkurt Gürses, Adaklı Çok Programlı Anadolu Lisesi pansiyonunda kalan öğrencilerle bir araya gelerek, akşam yemeğini birlikte tabldotta yedi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın