Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
18 Mayıs 2022 Çarşamba
13 °C Çoğunlukla açık

Bdp'nin açlık grevi sona erdi

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Bingöl İl Teşkilatı Üyelerinin başlatmış olduğu açlık grevi sona erdi.

Bdp`nin açlık grevi sona erdi
14 OCAK 2011 CUMA 08:56
0
1739
0
AA aa

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Bingöl İl Teşkilatı Üyeleri, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AK Parti) ana dile yaklaşımını protesto etmek amacıyla bir günlük açlık grevi başlatmıştı. Açlık grevi basın açıklaması sonrası sona erdi. 

Dün saat 13.00’da Dörtyol Saat Kulesi önünde gerçekleşen basın açıklaması esnasında, bir grup KCK operasyonu kapsamında tutuklananlara destek vermek amacıyla 5 dakikalık bir oturma eylemi gerçekleştirdi. Basın açıklaması sonrasında BDP binası önüne yürüyen grup ile polisler arasında kısa bir arbede yaşandı.

Açlık grevini biten yönetim yaptığı basın açıklamasında, “KCK operasyonu” ile gözaltına alınan kişilerin hukuksuz bir şekilde gözaltına alındığını ileri sürüldü.

BDP Bingöl İl Teşkilatı adına basın açıklamasını okuyan BDP Eşbaşkanı Suna Kaya, “KCK operasyonu” kapsamında tutuklu olan kişilerin yargının adaletsizliğiyle karşı karşıya kaldığını iddia ederek, “Bu siyasi soykırım politikasının bir sonucu olarak arkadaşlarımız 18 ay sonra yargı önüne çıkarılmış, ancak bu kez de arkadaşlarımız yargının adaletsizliğiyle karşı karşıya kalmışlardır.

 18 Ekim 2010 da başlayan birinci duruşma, Türkiye’nin imza attığı uluslar arası sözleşmelerde de açık olarak hukuk güvencesine alınan “anadilde savunma hakkı” Türkiye yargısı bunu kabul etmediği gibi 40 milyonluk bir halkın konuştuğu Kürtçeye hakaretvari yaklaşarak “bilinmeyen dil ya da xxx” olarak tutanaklara geçmiştir. Mahkeme bundan dolayı savunma hakkını engellemiş ve ilk duruşma da arkadaşlarımıza savunma yaptırtmamıştır. Bu gün Diyarbakır’da görülmekte olan tarihi davada Kürtçe savunmayı her koşulda sahipleniyor, arkadaşlarımızın Kürtçe savunmadaki ısrarını tarihsel bir direniş olarak değerlendiriyoruz. Bu hukuksuz ve antidemokratik “siyasi soykırım” davasında tüm arkadaşlarımızın serbest bırakılması, gerçekleşecek olan diyalog ve müzakereler için atılacak bir güven adımı olacak” dedi.

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
17.05.2022
17:44
Aktaş, `İşçi alımları` iddialarını valiliğe sordu!
Aktaş, 'İşçi alımları' iddialarını valiliğe sordu!
CHP Bingöl İl Başkanı Hasan Aktaş, son günlerde kamuoyunun gündeminde olan 'İşçi alımları' iddialarını bir dilekçe yazarak valilik tarafından yanıtlanmasını talep etti.
17.05.2022
17:43
`Yolu yapan firma hakkında bir soruşturma başlatacak mısınız?`
'Yolu yapan firma hakkında bir soruşturma başlatacak mısınız?'
HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun yanıtlaması için verdiği önergede: 'Yolu yapan firma hakkında bir soruşturma başlatacak mısınız?' sorusunun yanıtlanmasını talep etti.
17.05.2022
17:42
Bingöl Mesleki Eğitim Fuarı
Bingöl Mesleki Eğitim Fuarı
Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde Bingöl Mesleki Eğitim Fuarı gerçekleştirildi.
17.05.2022
17:41
Vali Ekinci`ye `Gençlik Haftası` ziyareti
Vali Ekinci'ye 'Gençlik Haftası' ziyareti
15-19 Mayıs tarihleri arasında kutlanan 'Gençlik Haftası' ve '19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı' etkinlikleri kapsamında Gençlik ve Spor İl Müdürü Mahmut Danayiyen ve beraberindeki sporculardan oluşan heyet, Vali Kadir Ekinci'ye ziyaret etti.
17.05.2022
17:40
Aileler ve çocuklardan kortej yürüyüşü
Aileler ve çocuklardan kortej yürüyüşü
Bingöl'de 15-21 Mayıs Aile Haftası etkinlikleri çerçevesinde aile ve kurumların katılımıyla kortej yürüyüşü gerçekleştirildi.
17.05.2022
16:20
Arıkan: 2022, hizmetlerimizi taçlandıracağımız yıl olacak
Arıkan: 2022, hizmetlerimizi taçlandıracağımız yıl olacak
Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan: 'Yapmış olduğumuz projeleri hız kesmeden sürdürecek, yenilerini de ekleyerek hizmette zirveye yürüyeceğiz. Çok önemli projelere bu yıl başlıyoruz, kimilerini de tamamlayıp hizmete sunuyoruz. Allah'ın izniyle bu yıl, hizmetlerimizi taçlandıracağımız bir yıl olacak.'
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın