Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
29 Kasım 2022 Salı
5 °C Bulutlu ve güneşli

Avrupa'da gaz endişesi büyüyor: Karneye bağlanabilir

Rusya'nın Avrupa'ya yolladığı doğalgazı kısmasıyla birlikte geçtiğimiz hafta yüzde 43 yükselen gösterge gaz fiyatları bu haftaya da yüzde 8 yükselişle başladı. Rusya'nın gaz savaşını körüklemesi Avrupa'da gaz dağıtımının belli limitler dahilinde yapılması riskini de beraberinde getiriyor.

Avrupa`da gaz endişesi büyüyor: Karneye bağlanabilir
21 HAZİRAN 2022 SALI 10:02
0
719
0
AA aa

Rusya'nın geçtiğimiz hafta Avrupa'ya yolladığı doğalgazı büyük oranda kesmesi sonrası yüzde 43'lük bir ralli yapan doğalgaz fiyatları yükselmeye devam ediyor. Rusya'nın tedarikte yaptığı yüksek kesintiler Avrupa ülkelerini kırmızı alarma geçirirken sınırlı dağıtım ihtimalinin artmasına neden oldu.

Kuzey Akım boru hattından iletilen doğalgazın yüzde 40 civarında kalmasıyla birlikte gösterege gaz fiyatları yüzde 8 yükseldi.

Gazprom CEO'su Alexey Miller boru hatlarının çalışması için elzem olduğunu söylediği gaz türbinleriyle ilgili yeni bir gelişme olmadığını dolayısıyla tedarikin düşük seviyede devam edeceği uyarısında bulundu.

Bu durumun Avrupa'da başlıca tüketici ülkeleri kış ayları için tuttuğu rezervlerden kullanım yapmak zorunda bıraktığı belirtiliyor.

Avrupa'nın en büyük alıcılarından Almanya, İtalya, Fransa'ya yollanan gaz miktarında ciddi kesintilere gidilmesi sonrası Avrupa Komisyonu Rusya'yı enerjiyi şantaj amaçlı kullanmakla suçladı.

"RUSYA GAZI KASITLI KISIYOR"

Rusya'nın gaz kesintilerine giderek Avrupa üzerindeki etkisini artırmaya çalıştığı sıralarda Kiev'i ziyaret eden Alman ve İtalyan liderler Moskova'yı tedariki kasıtlı şekilde kısmakla suçladı.

Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck konuyla ilgili,“Tedarik güvenliği şu anda güven altına alındı. Ancak durum ciddiyetini koruyor” derken Alman hükümetinin vatandaşlarına tüketimlerini kısma çağrısı yaptığı ve ülkede ışıkların açık tutulması için kömür santrallerine daha fazla bağlı kalacağı belirtiliyor.

Avrupa bir süredir başka kaynaklardan daha fazla tedarik sağlayabilmek için dünya genelinde arayışına devam ediyor ve oluşabilecek açıklar için sıvılaştırılmış doğal gaz ithalatını artırmaya çalışıyor.

Ancak Teksas'taki Freeport LNG tesisindek yaşanan yangının tesisteki sorunları uzatması kıtanın açık verdiği miktarı sağlamak için bel bağladığı nakliyatların azalmasına neden oldu. Bununla birlikte Avrupa ülkeleri küresel piyasanın da sıkıştığı bir zamanda Asyalı alıcılarla rekabet etmek zorunda kaldılar.

“Tekrar eden bu piyasa stresi kısa vadede Rus gazından vazgeçmenin ne kadar zor olacağına dair bir uyarı niteliğinde” yorumunu yapan danışmanlık firması Timera Energy, “Avrupa'nın Rus boru hatlarından gelen doğalgaza bağımlılığını azaltması için Asya ve Güney Amerika'dan alıcılarla LNG için artan oranda rekabete girmesi gerekiyor. Bu da geçtiğimiz hafta gördüğümüz üzere daha yüksek fiyatlar anlamına geliyor” değerlendirmesinde bulundu.

KESİNTİLER DEVAM EDERSE İTALYA ACİL DURUM PLANINI DEVREYE ALABİLİR

Avrupa'nın en büyük alıcılarından İtalyan Eni SpA, Pazartesi günü yapılacak tedariki kısmen konfirme edebildi. Bloomberg'e konuşan konuya yakın kaynaklara göre Rusya'nın tedarikte kesintiye devam etmesi halinde İtalya firmalara enerji tüketimini kısmalarını istemenin de dahil olduğu önlemleri içeren acil durum planını bu haftadan itibaren devreye alabilir.

Avrupa'nın en büyük Rus gazı alıcısı olan Uniper SE'nin geçtiğimiz hafta sipariş ettiği miktardan yüzde 60 daha az doğalgaz tedarik edebildiği belirtilirken Fransa'da Engie SA ve Avusturya'da OMG AG'nin de kesintilerden ciddi şekilde zarar gördüğü değerlendiriliyor.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
29.11.2022
09:56
AK Parti açıkladı! Seçim erkene alınabilir,
AK Parti açıkladı! Seçim erkene alınabilir,
Altılı Masa'nın Parlamenter Sisteme geçiş anayasa teklifini açıklamasının ardından AK Parti'den flaş bir çıkış geldi. 'Seçim tarihi bayram ve hac tarihine göre ayarlanabilir' diyen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen, 'Cumhurbaşkanlığı sistemi revize edilebilir; muhalefet kapıları kapatmasaydı her şeyi konuşurduk' dedi...
29.11.2022
09:45
Milyonlar merak içindeydi Erdoğan`dan EYT açıklaması
Milyonlar merak içindeydi Erdoğan'dan EYT açıklaması
Emeklilikte yaşa takılanların beklediği düzenleme için atık sayılı günler kaldı. İşverenler EYT için hükümete taleplerini iletti, formüller masada. Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün akşamki kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada çalışmaları en kısa sürede tamamlayıp kamuoyuna açıklayacaklarını duyurdu.
29.11.2022
09:35
Kış Lastiği Uygulaması 1 Aralık`ta başlıyor
Kış Lastiği Uygulaması 1 Aralık'ta başlıyor
Milyonlarca araç sahini için için zorunlu kış lastiği uygulamasının başlamasına sayılı günler kaldı.1 Aralık tarihinde başlayacak olan zorunlu kış lastiği uygulaması için araç sahiplerine önemli uyarı geldi. 1 Ocak 2023'ten itibaren yeniden değerleme oranının da devreye girmesiyle birlikte kış lastiği takmayanlara kesilen ceza artacak.
28.11.2022
18:53
Sözen: `Seçimin kaderini gençler tayin edecek`
Sözen: 'Seçimin kaderini gençler tayin edecek'
Bir dizi ziyaretlerde bulunmak için geldiği Bingöl'de seçim rüzgârını erken estiren isimlerden Ziya Sözen, aday adayı olacağını da ilan etmiş oldu. Seçime dair değerlendirmelerini paylaşan Sözen: 'Seçim kaderini gençlerin kararı tayin edecektir. Gençlik buluşması için hazırlıklarımıza başladık. Biz değil, gençler konuşacak. Raporu da ilgili tüm mercilere sunacağız.'
28.11.2022
18:45
Tıkla ne kadar emekli maaşı alacağını hemen öğren
Tıkla ne kadar emekli maaşı alacağını hemen öğren
SGK, 'Emekli olursam ne kadar maaş alırım?' uygulamasını erişime açtı. Kullanıcılar, emekli maaşı hesaplama uygulaması ile maaş miktarını öğrenebilecek. İşte detaylar.
28.11.2022
16:16
Belediye`nin 2023 bütçesi 982 milyon lira
Belediye'nin 2023 bütçesi 982 milyon lira
Bingöl Belediyesinin 2023 yılı bütçesi 982 milyon olarak belirlenirken, bütçe oy çokluğuyla kabul edildi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın