Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
30 Kasım 2022 Çarşamba
9 °C Yağmur

Asgari ücret, EYT, KYK borçları...Geri sayım başladı

Geri sayım başladı... Yaklaşık 9 milyon kişiyi ilgilendiren yeni kararlar alınıyor. Özellikle EYT, öğrencilerin merakla beklediği KYK borçlarının silinmesi, asgari ücret ve konut fiyatlarını düşürecek sosyal konut projesi... Bu başlıklarda adımlar peş peşe atılacak. 13 Eylül'de sosyal konut projesinin detayları duyurulacak. KYK borçlarının silinmesiyle ilgili adımların da atılması beklenirken yeni asgari ücretin belirlenmesi için de çalışmalar hızlanacak.

Asgari ücret, EYT, KYK borçları...Geri sayım başladı
31 AĞUSTOS 2022 ÇARŞAMBA 13:01
0
712
0
AA aa

Ekonomi gündemi, eylül ayıyla birlikte hareketlenecek. 9 milyon vatandaşı ilgilendirecek düzenlemeler kapsamında, ilk olarak eylül ayı içerisinde orta vadeli program açıklanacak. KYK borçları, bazı alacakların silinmesi, Fiyat İstikrarı Komitesi'ni de içeren torba yasa, 2023 yılı bütçesi ve EYT düzenlemesi de ardından gelecek.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye Ekonomi Modeli çerçevesinde yeni orta vadeli planın eylülün ilk haftasında açıklanacağını geçen günlerde duyurdu. Açıklanacak program, 2023-2025 döneminin makro büyüklüklerini içerecek. Bütçe büyüklüklerini de kapsayacak olan planda yapılması planlanan düzenlemelere de yer verilecek. 17 Ekim'de ise 2023 yılı bütçesi TBMM'ye sunulacak. Ekim ayının ikinci yarısında başlayacak olan bütçe maratonu aralık ayının sonuna kadar sürecek.

9 milyonu ilgilendiriyor

TBMM'de 1 Ekim'de başlayacak yeni yasa döneminde ise, öncelikli olarak ekonomiyi ilgilendiren bir torba yasa teklifi bekleniyor. Teklifte birçok düzenleme yer alacak. Bunların arasında öğrenim kredisi borçları da bulunuyor. Toplam 3 milyon 157 bin gencin öğrenim kredilerindeki faiz uygulaması kaldırılırken, kredi geri ödemelerinden toplam 26 milyar TL'lik bir bölüm silinecek. Yeni öğrenim kredileri için de düzenleme yapılacak. Torba teklifin bir diğer düzenlemesi ise toplamda 6 milyon vatandaşın 30 milyar liralık borcunu etkileyecek.

Borçlar silinecek

Düzenleme iki aşamadan oluşacak. İlk aşamada vatandaşların 2 bin TL'ye kadar elektrik, su, doğalgaz, telefon gibi temel ihtiyaçlara ait sözleşmelerden kaynaklanan borçlarını devlet üstlenecek. 2 bin TL'ye kadar olan borç silinecek, icradan düşecek. Paketin ikinci ayağında ise takibi varlık yönetim şirketleri tarafından yapılan icradaki borçlarla ilgili düzenleme yapılacak. 1 milyona yakın vatandaşın varlık yönetim şirketlerine devredilmiş 2 bin 500 TL'ye kadar olan icra takibindeki borçlarını devlet üstlenecek. Silinecek borçlar bireysel borçları kapsayacak. Anayasa Mahkemesi tarafından düzenlemesi iptal edilen Fiyat İstikrarı Komitesi'yle ilgili yasal bir düzenleme de torba teklife eklenecek.

EYT'de yasal düzenleme

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de geçen günlerde yaptığı açıklamada, birçok insanın gündeminde olan emeklilikte yaşa takılanlarda takvimi açıkladı. Öncelikle sözleşmeli çalışanların kadroya geçişini değerlendireceklerini belirten Bilgin, “Programımızda ne varsa sırasıyla devam ediyor. Daha sonra EYT'liler konusu var. O daha geniş. Aralıkta veya ocak ayının başında Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde olur” dedi. EYT konusunda, “Bir torba yasa olur mu” sorusu üzerine Bakan Bilgin, “Torba yasa olması şart değil. Meclis nasıl takdir ederse o. Biz çalışmalarımızı tamamlarız Meclis nasıl takdir ederse o şekilde gerçekleşir” yanıtını verdi.

Sosyal konut projesi

13 Eylül'de ise, kira ve ev fiyatlarındaki artışı durdurmak için gündeme getirilen sosyal konut projesi açıklanacak. Konut, konut arsası ve sanayi sitelerinin yer alacağı projede, gençler, emekliler, şehit yakınları ve gaziler ile engellilere kontenjan ayrılacak.

 

İnternethaber

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
30.11.2022
12:45
Yeni asgari ücrette 4 temel unsur belirleyici
Yeni asgari ücrette 4 temel unsur belirleyici
Yeni asgari ücret maratonu yarın başlıyor. Asgari ücret pazarlığında 'yaşam maliyeti, ülkenin ekonomik durumu, gerçekleşen ve hedef enflasyon, refah payı' olmak üzere 4 parametre belirleyici olacak. Asgari ücrette beklentiler 8 bin liranın altında olmayacağı yönünde.
29.11.2022
19:59
Sözleşmeli personelin memur kadrosuna atanmasıyla ilgili açıklama
Sözleşmeli personelin memur kadrosuna atanmasıyla ilgili açıklama
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan sözleşmeli personelin memur kadrolarına atanmasına ilişkin açıklama yapıldı.
29.11.2022
16:44
Kanalizasyon çalışmaları sürüyor
Kanalizasyon çalışmaları sürüyor
Bingöl'de İl Özel İdaresi koordinesinde başlanılan kanalizasyon çalışmaları aralıksız sürüyor.
29.11.2022
16:04
Kızılboğa`dan çalıştaya davet
Kızılboğa'dan çalıştaya davet
İYİ Parti Bingöl İl Başkanı Hasan Kızılboğa, 'Kadın Yükselmezse Alçalır Vatan'' çalıştayına ildeki kadınları ve STK'ları davet etti. Kızılboğa, çalıştayın 3 Aralık 2022 Cumartesi günü Erzurum'da gerçekleştirileceğini bildirdi.
29.11.2022
15:50
Berdibek ve Kaylı, kabri başında anıldı
Berdibek ve Kaylı, kabri başında anıldı
HÜDA PAR Bingöl Gençlik Kolları, Kültür camiinde düzenlenen sabah namazı programı sonrası Bingöl'de PKK tarafından 1993 yılında Köklü (Törek) köyündeki medreseye düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden Süleyman Berdibek ile Ziya Kaylı'yı kabirleri başında andı.
29.11.2022
15:41
Adaklı Kaymakamı Gürses, üstyapı çalışmalarını inceledi
Adaklı Kaymakamı Gürses, üstyapı çalışmalarını inceledi
Bingöl'ün Adaklı ilçesi Kaymakamı Burak Bozkurt Gürses, köylerde devam eden üstyapı çalışmaları inceleyip, yetkililerden bilgi aldı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın