Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
18 Mayıs 2022 Çarşamba
13 °C Çoğunlukla açık

Alpaya'dan İl Sağlık Müdürlüğü'ne ziyaret

HÜDA PAR Bingöl İl Başkanı Refik Alpaya ve beraberindeki il yönetim kurulu üyeleri, Bingöl İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Emin Gündoğdu'yu makamında ziyaret etti.

Alpaya`dan İl Sağlık Müdürlüğü`ne ziyaret
26 OCAK 2022 ÇARŞAMBA 15:55
20
1440
10
AA aa

Alpaya, İl Sağlık Müdürlüğü'ne yaptıkları ziyarette, toplumun farklı kesimlerinden sağlık alanında dinledikleri bazı sorun ve sıkıntıları ilettiklerini dile getirdi.

"Yönetmelikler ve yeni çalışmalar bir araya getirilerek güncel olarak uygulanabilir"

Alpaya, "hasta hakları ile ilgili tüm mevzuatlar, bildirgeler, yönetmelikler ve yeni çalışmalar bir araya getirilerek güncel uygulanabilir yeni ve özel bir hasta hakları yönetmeliği oluşturulabilir. Bu yeni yönetmelikte hasta hakları birimine yapılan başvurular ile uygun olarak ceza ve ödülleri gerektirecek usuller açık ve anlaşılır olmalıdır. Kurumlarda kim, hangi birim, hangi hizmet sunumu ve ihlalin kapsamı ne kadar gibi tüm hizmet ve faaliyetler açık yazılarak bu hizmet aşamalarında kim nerede ihlal oluşturmuşsa o ilgili maddeye göre işlem yapılmalıdır. Özellikle Sağlık Kurulum ve Kuruluşlarında çapraz hasta hakları eğitimleri poliklinik girişlerinde kıyafetleri aynı olan danışmanların sayısı artırılarak triaj Uygulaması ile bilgilendirme ve yönlendirme yapılmalı, hastanelerde çalışan tüm personel mutlaka açık, görünür, anlaşılır, okunur ve fotoğraflı tanıtıcı yaka veya boyun kartı kullanmalıdır. " diye konuştu.

Alpaya, açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

"Sağlık personelinin vatandaşa karşı tavrı büyük önem arz etmektedir"

Personellerin vatandaşa karşı tatlı dil ve güleryüz ile bilgilendirme ve yönlendirme yapmalı ve bunun yanı sıra mesai saatlerine uymayan ve görev yerinde bulunmayan personeller sürekli denetlenmelidir. Ayrıca vatandaşın muayene olmak için rahatlıkla randevu alabilmesi ve muayenesini gerçekleştirebilmesi için MHRS 182 çağrı merkezinin alt yapısının güçlendirilerek personel sayısının artırılması önem arz eden konuların başında gelmektedir. Psikolojik, sosyolojik, anatomik ve hedef olarak yetersiz kalan özelliksiz (vasıfsız) personeller hastane gibi profesyonel hizmet sunulan yerlerde istihdam edilmemelidir.

"Temizlik sağlığın en önemli parçasıdır"

Sağlık merkezlerinin temizliklerinin sürekli ve denetlenen bir şekilde yapılması ve klasik temizleme yöntemleri dışında sağlık merkezlerine uygun çağın gerektirdiği ekipmanlar ile temizlik yapılmalıdır. Ayrıca şuna değinmekte de fayda var, temizlik noktasında sadece temizlik ile ilgilenen personel veya yönetimden sorumlu kişilerden beklentide olmak bu hususta yanlış bir davranış olur. Sadece sağlık merkezlerimiz değil, kamuya hizmet veren tüm kurumlarımıza vatandaşlarımızın tümü gereken hassasiyeti göstermeleri gerekmektedir.

"İlimiz için yetersiz uzman branş doktor sayıları artırılmalı"

Hastanelerde sayısal olarak eksik olan uzman branş doktor sayıları artırılmalı, bulunmayan ve uzmanlık gerektiren branşlara hekim atamaları sağlanmalı, örneğin vatandaşlarımızdan bizlere iletilen, Bingöl Devlet hastanemizde Onkoloji bölümünün olmaması bu bölüme ihtiyaç duyan hasta vatandaşlarımız için büyük bir mağduriyete sebep olmaktadır. Uzman hekim hastanelerde çalıştığı halde dışarda özel sağlık hizmeti sunan her türlü sağlık çalışanı hakkında yasal işlem yapılmalıdır.  Şehrimizde kaliteli personellerin devamlı olarak kalabilmesi için sosyal alanlar ve imkânlar iyileştirilerek genişletilmeli ve cazip hale getirilmelidir. Hastanede çalışan personel maaşları iyileştirilerek farkındalık oluşturulmalı, Hastanede çalışmanın pozitif ayrıcalıklı olunması için sosyal şartlar geliştirilmeli, aile hekimliklerinin aktif hale getirilerek hastane poliklinikleri ve acil birimleri asli hüviyetine uygun hale getirilmeli.

Merkez İlçe Başkanlığımızın yaptığı ziyaretler ve mahalle temsilciliklerimiz aracılığı ile birçok mahallemizdeki sağlık ocağı, aile hekimlikleri ve sağlık merkezleriyle alakadar vatandaşımızın bizlere ulaştırdığı tüm sorun, sıkıntı, istek ve önerileri İl Sağlık Müdürümüz Sayın Dr. Mehmet emin Gündoğdu ile çözüm odaklı görüşerek kendilerine ilettik. Ayrıca İl Sağlık Müdürümüz Sayın Mehmet Emin Gündoğdu'ya göstermiş oldukları misafperverlik için teşekkür ediyorum."

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_88797)
28 Ocak 2022 Cuma 09:21
yalnız müdür pek hoşnut olmamış gibi ziyaretten yüzünden düşen bin parça :)
Beğendim (4) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_88767)
27 Ocak 2022 Perşembe 18:28
kurumlara siyaset bulaşıyor devletin memurlarını kazanmaya çalışıyorlar güya
Beğendim (5) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_88761)
27 Ocak 2022 Perşembe 14:06
Sağlık çalışanları bir çoğu yurtdışına gitmek almanca kursuna gidiyor bundan haberiniz varmı acaba? Güler yüzmüş ,millet işini bırakıp dışarı kaçma derdinde gülünecek ortam yokki keşke birazda çalışan haklarına değinseydiniz kalifiye çalışan personelkalmıyacak tecrübesiz insanlara kalıcaz haberiniz yok
Beğendim (8) Beğenmedim (3)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_88805)
28 Ocak 2022 Cuma 15:33
@Misafir Kullanıcı o konuda sadece sağlık personeli değil neredeyse tüm memurlar bu ülkeyi terk edip daha mantıklı ülkelerde yaşamak istiyor. ülkedeki bu ekonomik adaletsizlik sistemi bir tek sağlık çalışanını etkilemiyor herhalde. hükümet memurlara, sağlıkçılara ekonomik refah düzeyini yaşat(a)mıyor diye bunun hıncını vatandaştan mı çıkaracaksınız? kusura kalmayın devlet veya hükümet ile olan sorununuzu vatandaşa yansıtamazsınız. böyle bir şeye hiçbir kemu personelinin hakkı yoktur. bu arada vatandaştan pek memnun kalmadığınızı da bu tür yorumlarla itiraf etmiş oluyorsunuz..
Beğendim (0) Beğenmedim (2)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_88760)
27 Ocak 2022 Perşembe 13:33
yorumlara bakıyorum da hasta haklarına karşı bazı sağlık çalışanlarının alerjisi mi var acaba? Sayın Alpaya sizi takdir ediyorum, hasta haklarına sahip çıktığınız için. sanki bedava çalışıyorlar, beyler maaş karşılığında çalıştığınızı unutmayın, güler yüz falan da istemiyoruz sadece işinizi hakkıyla yapın yeterli.
Beğendim (3) Beğenmedim (7)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_88757)
27 Ocak 2022 Perşembe 10:23
Sağlık çalışanı hakları ve güvenliği nerede; onu niye söylememişsin..
Beğendim (9) Beğenmedim (3)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_88748)
26 Ocak 2022 Çarşamba 21:17
Alpaya Efendi, gel seni bir hafta, fazla değil, sağlık sektöründe istediğin yerde çalıştıralım. Sabır, güler yüz, tatlı dil nasıl olurmuş bütün sağlık çalışanlarına uygulamalı olarak hem anlatalım hemde öğrenelim. Ceza, ödül uygulamalarına sonra geçeriz olur mu, ne dersiniz? Müdür bey lütfedip sizinle görüşmüş ve bir o kadar sizi dinlemiş, sabrından dolayı kutluyorum.
Beğendim (9) Beğenmedim (2)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_88826)
28 Ocak 2022 Cuma 22:03
@Misafir Kullanıcı Bu nasıl cevap lan lı lun lu , önce konuşmayı öğren, sonra kendini ifade et. Siyasi lider gelipte hiçbir kamu çalışanına işini öğretemez, başka yerde oy arayın
Beğendim (3) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_88825)
28 Ocak 2022 Cuma 21:59
@Misafir Kullanıcı Ahkam kesmenden sağlıklı olup olmadığını gayet iyi anlıyorum
Beğendim (1) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_88786)
28 Ocak 2022 Cuma 00:30
@Misafir Kullanıcı Müdür bey hazretleri lütfetmişler kim la müdür müdür dediğin kim benim senin gibi biri değil mi elbette ki dinleyecek hayırdır ya tabi ki de güleryüzlü olacaksınız tabi ki de insanlara yardımcı olacaksınız ha yapmıyor musun kapı orada nereye gidiyorsan git kimseyi zorla tutmuyorlar elbette hastalar da daha ılımlı olmalı sizlere yardımcı olmalı ama kardeşim sizler okumuş insanlarsınız gelenlerin çoğu köyden geliyor eğitim seviyeleri düşük dertlerini anlatamıyorlar şu anda sana çok kızgınım kimsin nesin bilmiyorum ama sen SAĞLIK lı değilsin vesselam.
Beğendim (1) Beğenmedim (1)Cevapla
17.05.2022
17:44
Aktaş, `İşçi alımları` iddialarını valiliğe sordu!
Aktaş, 'İşçi alımları' iddialarını valiliğe sordu!
CHP Bingöl İl Başkanı Hasan Aktaş, son günlerde kamuoyunun gündeminde olan 'İşçi alımları' iddialarını bir dilekçe yazarak valilik tarafından yanıtlanmasını talep etti.
17.05.2022
17:43
`Yolu yapan firma hakkında bir soruşturma başlatacak mısınız?`
'Yolu yapan firma hakkında bir soruşturma başlatacak mısınız?'
HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun yanıtlaması için verdiği önergede: 'Yolu yapan firma hakkında bir soruşturma başlatacak mısınız?' sorusunun yanıtlanmasını talep etti.
17.05.2022
17:42
Bingöl Mesleki Eğitim Fuarı
Bingöl Mesleki Eğitim Fuarı
Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde Bingöl Mesleki Eğitim Fuarı gerçekleştirildi.
17.05.2022
17:41
Vali Ekinci`ye `Gençlik Haftası` ziyareti
Vali Ekinci'ye 'Gençlik Haftası' ziyareti
15-19 Mayıs tarihleri arasında kutlanan 'Gençlik Haftası' ve '19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı' etkinlikleri kapsamında Gençlik ve Spor İl Müdürü Mahmut Danayiyen ve beraberindeki sporculardan oluşan heyet, Vali Kadir Ekinci'ye ziyaret etti.
17.05.2022
17:40
Aileler ve çocuklardan kortej yürüyüşü
Aileler ve çocuklardan kortej yürüyüşü
Bingöl'de 15-21 Mayıs Aile Haftası etkinlikleri çerçevesinde aile ve kurumların katılımıyla kortej yürüyüşü gerçekleştirildi.
17.05.2022
16:20
Arıkan: 2022, hizmetlerimizi taçlandıracağımız yıl olacak
Arıkan: 2022, hizmetlerimizi taçlandıracağımız yıl olacak
Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan: 'Yapmış olduğumuz projeleri hız kesmeden sürdürecek, yenilerini de ekleyerek hizmette zirveye yürüyeceğiz. Çok önemli projelere bu yıl başlıyoruz, kimilerini de tamamlayıp hizmete sunuyoruz. Allah'ın izniyle bu yıl, hizmetlerimizi taçlandıracağımız bir yıl olacak.'
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın