+ - YANLIŞLA DOĞRULUK, ESKİYLE YENİLİK OLMAZ
  Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
07 Ağustos 2022 Pazar
35 °C Çoğunlukla güneşli
Hakim Bayraktar
bingolonline@hotmail.com

YANLIŞLA DOĞRULUK, ESKİYLE YENİLİK OLMAZ

19 EYLÜL 2019 PERŞEMBE 18:10
22
6571
9
AA aa

Siyasette yol ayrımları her daim kaçınılmazdır.

Ki, yakın dönemde de yeni oluşumlarla siyasetin rengi değişecek. Bir yanda Ahmet Davutoğlu, diğer yandan Abdullah Gül ve Ali Babacan ikilisi…

Parti isimleri ne olacak? Bu konuda netlik kazanmış bir olgu yok.

Ancak yapılanmalara dair öngörüler, yakalanacak başarılara dair ipuçları veriyor.

Ahmet Davutoğlu cephesi daha çok yerelde teşkilatlanma odaklı bir yol haritası çiziyor. Yerelde yürütülen istişarelerde de genellikle eski AK Partililerin tercih edilmesi karşısında “Eski yüzlerden var edilmeye çalışılan yeni bir AK Parti” terimini kullanmak hiç de abest olmayacaktır.

Bingöl özeline bakacak olursak, Davutoğlu'nun burada büyük bir başarı sağlaması şu aşamada imkânsız görünüyor. Çünkü yürütülen çalışmalar irdelendiğinde karşımıza şu soru çıkıyor; “Daha önce hiçbir başarısı olmayan AK Partililerle ne gibi bir başarı yakalanacak?”

Aşiret yapıları, ailesel etkenler ve popülizm üzerinden bir yapılanmada kimin hangi derecede etkili olduğu nasıl analiz edilecek? Kime sorsanız herkesin ailesi etkili, herkesin babası, dedesi kendince söz sahibidir.

Bu şehirde babalarına hürmet edilip oğluna siyasette söz hakkı tanınmayan nice isimler var. Buna sayısız örnek vermek de mümkündür.

Tepe noktaya yanlış isimleri koyup onların doğru bir adım atmasını beklemek de gülünç oluyor.

Bu sebeple demem o ki, yanlış isimlerle doğru bir hedefe ulaşamazsınız!

Bir diğer cephede ise Ali Babacan var.

Ali Babacan'ın yerele dair bir emaresi bulunmuyor.

Babacan ve ekibi, tepe noktanın güçlü kılınması yönünde bir politika izliyor. “Kurucular Kurulu ne kadar etkili isimlerden oluşursa, yerele etkisi de o denli etkili olacak” mantığının yansımalarını görüyoruz. Ayrıca tüm çalışmaların açıktan yapılmaması, gizeminin fazla olması ve ülkedeki ekonomik sıkıntılar karşısında halk nazarında “kurtarıcı” olarak öne çıkması Babacan'ı öne çıkarıyor.

Babacan ile Davutoğlu yapılanmaları arasında belirgin farklar da var. Davutoğlu cephesi daha çok eski AK Partililerden oluşurken, Babacan cephesinin neredeyse her kesimden etkili ve yeni isimlerden oluşacağına dair izlenimler, bu yapıyı daha güçlü kılıyor açıkçası.

Eski AK Partililer, yeni süreçte geçmiş oldukları yeni partilerde nasıl siyaset yapacaklar? “Dün neden o hataları söylemiyordunuz da, bugün bağırıyorsunuz” sözünü çokça işitecekler. Cevapları ne olur, onu da zaman gösterecek.

Toplum; siyasette artık yeni yüzler, yıpranmamış isimler, hizmet edeceğine inanılan kimseleri görmek istiyor. Genç, dinamik, toplumda itibarı olan, saygı gören, sözüne itibar edilen her kesimden isimlerle oluşturulacak siyasi yapının daha başarılı olacağı kanaatini taşıyorum şahsen.

Geçtiğimiz günlerde Ankara'daki bir sohbette bu konu açılmış ve eski siyasilerimizden birinin yeni oluşumlardan birinde yer alma çabasına şahitlik etmiştim.

Orada da “Toplum artık yeni yüzler istiyor” desem de eskilerin “Bir dönem” yaklaşımına bir kez daha tanıklık etmiştim.

Eskiler siyasetten vazgeçmiyor, yeni isimler de eskiler var olduğu sürece bu arenada siyaset yapmak istemiyor. Eskiler itaat kültürünün devamından yana iken genç kuşaktan olup kendini yetiştirmiş insanlar da liyakat esaslı bir yolu tercih ediyorlar. Bundan ötürü yeni oluşumların eskilerden ziyade yeni isimlerle yol gitmesinin isabetli olacağını düşünüyorum.

Kasım ayı itibarıyla taşlar daha net bir şekilde yerine oturacak. Herkesin yanlışı da doğrusu da ortaya çıkacak. Kim ne yapar bilemem ama memlekete hizmetten başka bir derdi, tasası olana Rabbim fırsat vermesin.

Vesselam…

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_50383)
23 Eylül 2019 Pazartesi 14:42
Eski tas,eski hamam.Vur çatlasın,çal oynasın.Yaşım 51 ama halen bu memlekette siyasetten değişen bir şey görmedim.Hep aynı isimler,aynı kişiler.Kocaman bir memlekette bunlardan başka adam mı yok.Bingöl için değişen hiçbir şey olmayacaktır.???????????????
Beğendim (5) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_50301)
22 Eylül 2019 Pazar 03:00
Gençler var artık bu eski tipler kenara çekilmezse tukurulmekten beter olurlar sonrasında. Gerçi gelenlerde aynısı olacak memlekettin zihniyeti bozuk. Biz kişisel menfaate göre sekillendiriyoruz herseyi
Beğendim (6) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_50232)
20 Eylül 2019 Cuma 20:30
Hakim bey senin istediğin eski siyasetçiler olsa memnun olurdun
Beğendim (7) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_50194)
20 Eylül 2019 Cuma 10:04
Şahin Bingöl, ATAOĞLU, KORKUTATA ,COŞKUN, vs. Eskiler BABACAN ın Peşinde Çok Uğraşıyorlar.
Beğendim (7) Beğenmedim (2)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_50165)
20 Eylül 2019 Cuma 01:29
Elinize sağlık güzeldir yazı. İsim kullanmak istmemiyorum isim kullanınca onun bunun adamı yaftasını yiyorsunuz. Lakin son dönemlerde çıkan bazı eğitimli genç ve dinamik yüzler görüyorum. Hele birisi var ki benim gönlümü bir konuşmasıyla feth etti. Neden tek geziyorsun yanına biraz kalabalık al dediğimde aynen şu ifadeyi kullandı 'Ben bir seçmen olarak havaalanında karşılanan ve akrabaları ile gezen siyasetçilerden bıktım' bugün siyasi aday olarak herkesten farklı yol izliyor. Bingöl bu isimlere şans verirmi zaman gösterir ama ben ümitvarım
Beğendim (8) Beğenmedim (4)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_50157)
19 Eylül 2019 Perşembe 23:22
Bu ülkeye baris gerek baska caresi yok güzel kardesim annalar aglmasin Ama bütün annalar aglamasin gercekciyseniz iste Size TBMM si
Beğendim (9) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_50146)
19 Eylül 2019 Perşembe 20:43
Gayet net bir tablo çizmişsiniz tşk
Beğendim (3) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_50145)
19 Eylül 2019 Perşembe 20:26
Bu ulkenin acilen bütün kaynaklarını üretime kanalize etmesi gerekiyor mevcut siyasiler bu ülkeye yon veremez kılasik siyaset kavramından vazgelim ozellik bingol siyasetinden bahsedersek şex ağa beg asiret baba oğul siyasetçi bu ilin belasını vermiştir bingole hic bir faydaları olmamıştır bana bingolde tarım hayvancılık sanayi alanında kayda değer bir bulgu bulamazsınız siyaset bu ili koreltmis aksama kadar siyaset konusulan bir il vesselâm
Beğendim (4) Beğenmedim (2)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_50142)
19 Eylül 2019 Perşembe 20:06
Siyaset artık babadan oğula geçecek siyaset kavramı artık geride kaldı Menderes Ozal inünü Erbakan bu liderlerin çocukları parti kurdular sonuç sıfır aile aşiret şexlik artık bu ülkede siyasette yon veremez bu ulkenin acilen donanımlı liyakatlı insanlara ihtiyacı var özellikle yeni kurulacak partilerin il teşkilatlarını kurarken eski kılasik yontemlerle partilemeye giderse başarı elde etme şansı sıfır Milli görüş akparti menfaat ilişkileri bu hareketi bitirme noktasına getirdi nedeni sorgulama sisteminin olmadığı tek adam yönetiminin hakim olması buda çözülmeyi getirir
Beğendim (5) Beğenmedim (2)Cevapla
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın