Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
25 Eylül 2021 Cumartesi
15 °C Açık
Hakim Bayraktar
bingolonline@hotmail.com

Kadrajdan tanıtıma uzanan safari...

29 OCAK 2019 SALI 14:54
18
9831
6
AA aa

İlk başlarda ‘sıradan' gözükse de, yaşayınca, tanık olunca işin önemi daha iyi anlaşılıyordu 529 katılımcıyla bir resitali andıran Bingöl Foto Safari Yarışması…

Yurtdışından ve ülkemizin çeşitli illerinden, onca yorgunluğu göze alıp, sırf içindeki ‘fotoğrafçılık aşkı' için düşmüştüler yollara… 

Yaşadığımız coğrafyada hiç gitmediğimiz mekânların yolunu tutup, Bingöl'ü dünyaya değil, öncelikle bizlere tanıtan yüreği sıcak yüzlerce insanın deklanşöründen yansıyanlara bakınca, ‘ben hiç böyle bakmamıştım' demekten alıkoyamıyordu insan kendini.

Yoğun kar nedeniyle olumsuz etkilenen günlük yaşamımıza yeni bir soluk kazandırarak, ‘güzel bakınca güzel görürsün' deyimini hatırlatan güzel yürekli insanların kadrajına bir yaşam sığdırarak hayata renk katan kareleriyle süslenmişti sosyal medyaya.

Elbette bir yarışmanın birincisi, ikincisi, üçüncüsü olacak. ‘Benim fotoğrafım daha iyiydi' diyenler de olacaktır. Nihayetinde bir jüri değerlendirmesi var. Bu değerlendirme neticesinde dereceye girenler, bir vatandaşın bakış açısıyla örtüşmeyebilir. Beğeni noktasında bu eleştiriler kaçınılmazdır. Bunları da normal karşılamak lazım. Burada esas mesele, Bingöl'ün tanıtımına sunulan katkı olmalı.

Her yıl farklı illerde 500-600 bin lirayı aşan bütçeler harcanıp birkaç yüz bin insana balımızı, kavurmamızı tanıtıyoruz da, bence çok daha cüzi bir bütçeyle yapılan Foto Safari Yarışması tanıtım açısından son derece etkili oldu.

Bir sohbetimizde yine tanıtım günlerini konuştuğumuz çok kıymetli büyüğüm, eski valilerimizden Sayın Mustafa Hakan Güvençer'in “Bingöl'ün insanını tanıtın” sözü, dün gibi kulaklarımda çınlıyor.

O günün şartlarında ‘tanıtım günleri' tezini savunsam da, sonrasında ne demek istediğini çok daha iyi anlamış ve ona hak vermiştim. Bu güzel şehrin kadim insanlarını tanıtmak, misafirperverliğini anlatmak, zorlu hayat koşullarına rağmen tebessüm edişini göstermek ve hele ki, bunu tüm dünyaya anlatan bir fotoğraf karesiyle sunmak, görüyoruz ki çok daha etkili…

Neden daha etkili dersek;

Birçok hususta eksiklikleri bulunsa da, tanıtım günlerinde elbette yüzbinlerce insan balımızı, kavurmamızı tadıyor, alışveriş yapıyor. Bu, işin ekonomik boyutuyla ilişkili. Lakin, üzerinde durmamız gereken husus görsellikle ilişkili bir tanıtımın sağlanması.

İnternetten görünen bir kıyafeti sadece fotoğrafına bakarak, ölçülerinin uyması halinde satın alabiliyoruz. Bir şehri fotoğraflarıyla tanıyıp gitmek neden mümkün olmasın ki? Tatil beldelerine giderken resimlerden yola çıkmıyor muyuz? 

Günümüz internet çağı. Ve en etkili iletişim araçları hiç şüphesiz internet. Ve tabi ki, sosyal ağlar. Foto Safari Yarışması'nda profesyonel onlarca insan emek harcadı. 529 katılımcı vardı ve düşünün ki, her bir yarışmacının sosyal medya hesabında ortalama bin kişi olsun. Bu da demek oluyor ki, bu fotoğrafları 529 bin insan gördü. Beğendiklerini paylaşıp daha geniş kitlelere ulaştıranlar da cabası..

Cüzi bir bütçeyle Bingöl'ü bir ildeki insanlara değil, tüm dünyaya tanıtıyorsunuz.

Hesarek Kayak Merkezi, Yüzenada ve daha birçok turizm açısından simge niteliği taşıyan mekânımızı yüzbinlerce, hatta inanıyorum ki milyonu aşan bir kitleye tanıttık. Bu, bizim için yeterli bir sebeptir. Teferruatları konuşarak çenemizi yormanın manası yok.

Son derece akıllıca, ‘az bütçeyle çok tanıtım' mantığını işleten başarılı bir organizasyon oldu. Bu organizasyonun planlayıcısı, destekçisi, emekçisi, katılımcısı, emek veren kim varsa herkesi yürekten kutluyorum, şükranlarımı sunuyorum. Ve tüm katılımcıları, yeniden Bingöl'ümüze beklediğimizi ifade etmek istiyorum. 

Mevsimsel sebeplerden kaynaklı bir dar çerçeve olduğunu gerçeğini de paylaşarak, gelecek yıllarda bu kez ilkbaharda olacak şekilde bir yarışma düzenlenmesi temennisiyle, şehrimizi daha iyi tanıtma fırsatlarının çoğaltılmasını diliyorum.

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_40814)
04 Mart 2019 Pazartesi 14:31
evet tanıtım sayesinde Bingöl'de dama oyununun meşhur olduğunu gördük.
Beğendim (2) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_39361)
15 Şubat 2019 Cuma 10:36
Hakim bey merhaba, elinize sağlık, Acaba bu kapsamda çekilen bütün fotoğraflara nasıl ulaşabiliriz ?? Yarışma için sunulan bütün fotoları tek tek incelemek isterim
Beğendim (2) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_38561)
05 Şubat 2019 Salı 12:13
madem tanıtım fotoğraflardaki yerler yazılsa insanlar gidip görse
Beğendim (7) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_38304)
03 Şubat 2019 Pazar 18:19
tanıtım için buyuk bir fırsat kaçırıldı.
Beğendim (3) Beğenmedim (5)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_38071)
31 Ocak 2019 Perşembe 09:55
YÜREĞİNE SAĞLIK YÜREKTEN YÜREKLERE OTURAN GERÇEĞİ UYANDIRAN GERÇEKLERİ YAZDIĞIN ICIN
Beğendim (4) Beğenmedim (5)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_37968)
29 Ocak 2019 Salı 23:35
Kaleminize sağlık yüreğinize sağlık sıhhatlar demeki oluyormuş yapmak istedikten sonra engel yoktur
Beğendim (5) Beğenmedim (6)Cevapla
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın