Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
20 Ekim 2021 Çarşamba
9 °C Açık
Hakim Bayraktar
bingolonline@hotmail.com

6 yıllık hastane utancımız!

30 AĞUSTOS 2016 SALI 15:28
0
3894
8
AA aa

Son birkaç gündür “Hastane” mevzusu yeniden gündeme geldi, sosyal medyada yazılıp çizilenler aldı başını gitti!

Toplum, yıllardır içinde biriktirdiği nefreti yeniden kusmaya başladı!

Sordum, soruşturdum ve Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı’nın şu yanıtına ulaştım; “Altyapı ve çevre düzenlemesi işinin sağlık tesisi alanındaki parselde şahıs arazisinin mahkemelik olması yatırımın gecikmesine sebep olmuştur. Vaziyet planında değişiklik yapılarak şahıs arazisi parsel dışına alınmış olup, sorun giderilmiştir. Ayrıca projedeki revizyonlardan kaynaklanan sorunlardan dolayı işler uzamıştır. 20 Haziran 2016’da geçici kabul çalışmalarına başlanılmıştır. Kabul çalışmaları tamamlandıktan sonra yaklaşık Kasım 2016 tarihinde hizmet vermeye başlayacaktır.”

Daha önceki bilgilerden yola çıkarsak; “Kasım 2016’da teslim edilse dahi taşınma işlemi en erken iki ayda tamamlanır. Yani hastanenin hizmete girmesi Ocak-Şubat 2017’yi bulur” demek pek de afaki sayılmaz!

Yukarıda aktardığım bilgileri edinemeden önce sosyal medyada

Önce;
3. Köprü Açıldığında manşetlerde şu cümle vardı; “Dünyayı Kıskandıran Açılış”
İnanıyorum ki, Bingöl Devlet Hastanesi açıldığında da tüm Dünya bizi kıskanacak!

Sonra;
“Değerli dostlar! Yeni bir dernek kuruyorum. "Bingöl Devlet Hastanesi Yapma ve Yaşatma Derneği" Üye olacak arkadaşları bekliyorum.”

Paylaşımlarında bulundum.

Yapılan yorumlar, telefon aramasıyla yapılan görüşmeler gösteriyordu ki, halkın canına ‘tak’ eden ‘Hastane’ mevzusu yüreklerde ve hafızalarda derin izler bırakmış!

Sosyal medyada konuya ilişkin ironi paylaşımımın altına yazılan bir yorum beni ziyadesiyle güldürmüştü. Fakat bir o kadar da üzmüş ve düşündürmüştü! “Hastane için tomografi cihazı alındı ama onun da garanti süresi bitti bitecek”

Paylaşım sonrası telefon aramasıyla görüşlerini bildiren dostların ise yaklaşımları farklıydı.

Bir arkadaşım şöyle diyordu; “Bence bulaşma bu işe! Kimseyle kötü olma. Bırak, zaten bir süre sonra açılacak”

Düşündüm de, memleketin bir sorununu dile getirmiş ve çözümün aciliyetine vurgu yapmışım!

Neden kötü olalım ki?

Hangi siyasi kalkıp bundan gocunabilir ki? Böyle bir tutumu olacaksa, o siyasinin “memleket sevdasından, hizmet aşkından, samimiyetinden” şüphe ederim!

Eleştiriden hoşnut olmayabilir, eleştirinin içeriğiyle ilgili karşı eleştiride bulunabilir ama halka sırt dönemez, haklı talepleri görmezden gelemez, yapmadıklarını karşı tavır takınarak örtemez!

İnsanlardaki psikolojik durum böyle! Sürekli, siyasilerden çekinen, onlardan gelecek bir olumsuz söz ya da takınılacak tavırdan çekinme hali…

Her daim “yarın işim düşerse sıkıntı yaşarım” psikolojisine sahibiz!

Seçim döneminde ne diyor siyasiler? “Biz bu halka hizmetkâr olmaya geldik”

Hizmetkârın, efendisine karşı tavır takınma, elindeki siyasi güçle yaptırım uygulama lüksü olabilir mi?

İlginç değil mi sizce? Önce hizmetkâr olmaya aday insanları seçiyoruz, sonra önünde el pençe divan durup hizmetkârlık ediyoruz!

Bunu da kendimiz yapıyoruz!

Hesap soramıyoruz, taleplerimizi dillendiremiyoruz!

Sebep?

Siyasiler veya bürokratlar bize küser!

İyi de, bizim küsmemizin bir karşılığı olmuyor da, siyasi veya bürokratın küsmesinin karşılığı niye olabiliyor ki?

Zaten öyle bir hale getirdiler ki, ‘yalakalık’ bir marifet sayılıyor!

Bir arkadaşımın şu tespitine de kıymet verdim; “Sen bunları söyledin diye bu söylemlerini alıp ilgililere yetiştirip senin üzerinden propaganda yapacaklar, fitne yayacaklar”

Sesli güldüm buna! Yapmasalar şaşarım zaten!

Haklı bir söylemime karşılık ‘yalakalığa koşanlara’ konuşma fırsatı veren siyasi veya bürokrat, daha pişmemiş demektir.

6 yıldır tamamlanamayan bir hastane için toplumun küsmesi ilgili kişiler için bir anlam ifade etmiyorsa, onların küsmesi de bu toplum için anlam ifade etmez, etmemelidir de!

Siyasilerin kişiliğiyle kimsenin sorunu yok, yaptıklarını da hiç kimse inkâr etmiyor!

Ama onca yapılanı, kendileriyle çok fazla ilgisi bulunmasa da bir hastane inşaatıyla heba edilmesine en azından kendileri müsaade etmemeliydi. Galip Ensarioğlu zarar etmiş diye 265 bin insan sıkıntı yaşıyor! Bu da gayet normal karşılanıyor!

Galip Ensarioğlu’nun zararının ceremesini biz neden çekiyoruz?

Yahu nasıl bir güç var bu adamda da, ülkenin Cumhurbaşkanı, Başbakanı söz vermesine rağmen bu hastane açılmıyor?

Velev ki, işleyiş olarak sorun çözülemedi!

Başka bir hastane yapılsa şimdiye kadar çoktan bitmişti. Belki de, ikinci bir tadilattan geçmişti.

Her gün onlarca insan çevre illerdeki hastanelerde şifa arıyor! En basit bir işlem için dahi çevre illere gitmek zorunda kalıyoruz! Anjiyo olmak için dahi çevre illere gidiyorsak, burada bir lütuftan bahsedilebilir mi?

Buna bizzat şahit oldum! Gittiğim özel bir hastanede bir o kadar fazla Bingöllüyle karşılaşmıştım ki, “Bingöl Devlet Hastanesinde miyim?” diye düşünmekten kendimi alıkoyamadım!

Varın diğer hastaneleri de hesaba katarak hesabı siz çıkarın!

“6 yıldır çevre illere giden hastalarımızın harcadığı parayla yeni bir hastane yapılırdı” demek bile mübalağa sayılmaz!

Şahsen bunca yaşanandan sonra suçlu aramak çözüm değil. Herkes toplum vicdanında alacağı notu almıştır!

Fakat bir eleştirim de halka ve sivil toplum örgütlerine yönelik olacak!

Darbe girişimi sonrası başlayan demokrasi nöbetlerinde, teröre karşı yürüyüşlerde Bingöl’deki neredeyse bütün sivil toplum örgütleri bir araya geldi, tek ses olup karşı tavır sergiledi!

Bu gayet güzel ve olması gereken bir tabloydu!

Peki, bunca sivil toplum örgütü 6 yıldır süren bir çile için neden tek ses olamadı?

Onlarca insan burada acil müdahale edilemediği için sevk edildiği çevre illere giderken yolda ölüyor.

Bu bir sorun değil mi?

Neden sessiz kalmayı tercih ediyoruz?

Siyasi baskı korkumuz mu var? Yoksa siyasetten nemalanma yarışı mı?

Bir talebi dile getirmek için kavga etmemiz gerekmiyor. Belki doğru adımlar atarak hem siyasilerimizin elini güçlendirirdik, hem de çözüme kısa vadede ulaşırdık!

Bunu da beceremedik!

Demokrasi Nöbetleri gibi bir nöbeti bir gece hastane etrafında tutsaydık, belki de daha etkin bir tepki haykırışı olurdu!

Bu beceriksizliğimizin cezasını çekmeye devam edeceğiz!

Görünen o ki, bu hastane bitse dahi kimse siyasiler de, iktidarı da alkışlamayacak!

Her fırsatta yakın bir tarih verilerek halk, siyasileri alkışlamak için ayağa kaldırıldı ama herkes ayakta kaldı! Ne alkış çalınabildi, ne de oturulabildi!

O kadar çok ayakta kaldık ki, artık yorulduk!

Dernek kurup hastane için para toplasak bir çare olur mu bilemiyorum.

Ama yazmaktan ve söylemekten bizler utanır hale geldik!

Onlar mı? Sormak lazım...
 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Demir Çelik (@Misafir_19922)
16 Eylül 2016 Cuma 11:12
Bu hastane işi kabak tadı verdi.Bütün Bingöl'lü hemşehrilerimden ricam.Hiç bir yerde böyle bir rezalet görülmemiş.Bizim hastaneye ihtiyacımız yok diye bir kampanya açalım.Bu aymazlık artık canımıza tak dedi.Mayıs 2013-Eylül 2016.Yavuz Sultan Selim köprüsü ondan sonra başladı ve bitti.Cumhurbaşkanı en kısa zamanda bitecek dedi olmadı.Mayıs 2015 te zamanın Başbakanı Ahmet Davutoğlu Temmuz-Ağustos ayında hizmete açılacak dedi olmadı.Devlet mekanizmasında Başbakan ve Cumhurbaşkanından daha yetkili bir makam var mı? bilmiyorum.Yazıklar olsun.....
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
Ahmet ÇOLİK (@Misafir_19888)
01 Eylül 2016 Perşembe 08:54
Evet sana memleketim adına teşekkür ediyorım.sessiz çoğunluğun sesi olduğun için, cesur olduğun için,sizin gibi dikduran bikaç kişide olmasa bu memleketin vay haline.Arkadaş bu bingöl siyasetcilerinin artık tedavülden kalkması gerek.bi hayır göremedik.taş üstüne taş koymadılar.oy verdik verdik boş
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
bingöllü (@Misafir_19887)
31 Ağustos 2016 Çarşamba 20:19
HAKİM BEY öncelikle tespitleriniz için teşekürler.Ben kendi şahsım adına 10 defanının üstü elazığ'a hastaneye gittim. elazığ'ın tüm hastanelerinde bingöllüler dolup taşıyor. TOKİ bunun neresinde türkiye'nin hiç bir yerinde bu kadar uzun bir iş sürmez. ihale zamanında bir süre verilir. o sürede iş bitmezse cezayı işlemler uygulanır. Heyet bakar bitmiyecekse yeniden ihale yapılır. 10 tane hastane yapılabilirdi. ayrıca sadece hastane değil Şehirlerarası Otobüs terminali niye bitmiyor. TOKİ BİNGÖL DE işlerde niye sorumluluk almıyor.
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
kindar (@Misafir_19886)
31 Ağustos 2016 Çarşamba 14:16
Bir Bingöllü olarak tebrik ederim seni ! yetkililer hizmeti yalnış anlamışlar galiba hizmet demek yeni yapılan binalar değil bingöl halkının eve ihtiyacı yok zaten bir TOKİ yaptılar güzelim alanı berbat ettiler arkadaş siz insanlara sosyal alanlar, ticari alanlar yapın bingöllün varı yoku bir genç caddesi iki tur attın mı çarşı tamam bingöl dışında her ilin büyük bir AVM si var AVM diyeceğim yine yalnış anlarlar bize Kalbini,Beymarı, ve Zergross'u gösterecekler AVM görmesek bize AVM diye yuturacaklar valla yazacam ama kelime yetmiyor
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
mordem (@Misafir_19885)
31 Ağustos 2016 Çarşamba 13:48
sorun binanın fiziki yetersizliği değil esas sorun cerrah yetersizliğidir kartal eğitim araştırma hastanesi yavuz selim hastanesi çapa hastanesi gibi hastanelerin fiziki şartları mevcut hastaneden çok iyi olmamasına rağmen türkiyenin en iyi cerrahlarını içerisinde barındırmakta azizim evet fiziki bina yetersizdir ona eyvallah lakin içerisinde doktor olmayan hastane neye çare olucak sevklerin önünümü kesecek insanlarımız Elazığ Erzurum yolunda can vermeye devam edecekler esas eleştirmeniz gereken nokta budur sevgilerle..
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
Murat BECERİKLİ (@Misafir_19884)
31 Ağustos 2016 Çarşamba 13:21
Kaleminin hakkını veren değerli hemşehrim; aslında bu hastane işi o kadar anlatıldığı gibi zor ve çıkmaz bir mesele değildir. sayın eski bakanımız ve ekibi, yerel siyasetçi ve bürokratlarımız biraz cesaretli ve gayretkar olsalar bu iş emin olun çoktan bitmiş olacaktı. çünkü ben kendimden biliyorum, malumunuz adaklı ilçe hastanesinde de aynı problemler vardı iki ay gibi bi sürede hastaneyi faaliyete soktuk. kıyaslamak hacim bakımından aynı olmayabilir ama resmi işlemler açısından değişen bişey olmuyor. Allah Bingöle gerçek anlamda hizmet eden..
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
abdullah ersöz (@Misafir_19883)
31 Ağustos 2016 Çarşamba 12:09
Bakan'ı var diye sevinen her defasında öve öve biteremedikleri milletvekileri bakan yardımcıları bürokratlar en önemlisi STK lar ve Bingöllü hemşerilerim bu utanç bize ve bizden sonraki nesillere 100 yıl yeter
Allah senden razı olsun ki cesur ca yazılarını yazıyorsun
Kaleminin mürekebi bitmez inşallah
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
Mehmet umut aydin (@Misafir_19881)
31 Ağustos 2016 Çarşamba 00:42
iste bu hakim abi dedigin gibi ses cikarsak acaba siyasiler le iliskilerimiz zedelenirmi düşüncesi var
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın