Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
28 Eylül 2021 Salı
21 °C Açık

Solhan'daki silahlı kavga davası

Solhan ilçesindeki 5 yıl önce 5 kişinin öldüğü, 13 kişinin yaralandığı silahlı kavgaya ilişkin 21 sanığın yargılandığı davaya ilişkin mütalaa veren Cumhuriyet savcısı, CMK'nın 102. maddesi uyarınca 31 Aralık 2010'da tahliye edilen ve geçen ay hayatını kaybeden Mahmut Karadağ hakkındaki davanın düşürülmesini istedi.

18 OCAK 2013 CUMA 07:49
0
3383
0
AA aa
Solhan`daki silahlı kavga davası

Gümüşhane Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, CMK'nın 102. maddesi uyarınca tahliye edilen tutuksuz sanık Mahmut Karadağ'ın oğulları Behçet ve Nihat Karadağ, Solhan Belediye Başkanı Niyazi Çavuşoğlu, Oktay Mollaoğulları, Bedirhan Mollaoğulları, Zeki Mollaoğulları, Yunus Bayır ile diğer sanıklar duruşmaya gelmedi.

Sanık Mahmut Karadağ'ın avukat Ali Haydar Dereli, sanık Nazım Karadağ'ın avukatı Celalettin Köse, Baran Molaoğlulları'nın avukatı Murat Öztekin, Nihat Karadağ'ın avukatı Metin Aslan, Oktay Mollaoğulları'nın avukatı Abdulhalim Tarhan Mısırlıoğlu ve Seval Kaçıran duruşmada hazır bulundu. Bir kısım sanıklar ve müdahil sanıklar avukatı Ercan Arslan ise duruşmaya gelmedi.

Duruşmada söz alan sanık

Mahmut Karadağ'ın avukat Dereli, müvekkili Mahmut Karadağ'ın 27 Aralık 2012 tarihinde vefat ettiğini belirtti. Dereli, bu nedenle müvekkili hakkındaki ceza davalarının düşürülmesini talep etti.

Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan Cumhuriyet savcısı da Mahmut Karadağ hakkındaki ceza davalarının düşürülmesini istedi. Savcı, sanıklardan Nihat Karadağ, Nazım Karadağ, Baran Mollaoğulları, Ahmet Bitmez, Abdurrahman Bengiz'in "kasten yaralama", "adam öldürmeye teşebbüs" ve "suç konusu eşyayı saklamak" suçlarından cezalandırılmasını talep etti.

Savcı, hakkında açılan davada "5 kişiyi kasten öldürme", "9 kişiyi kasten öldürmeye teşebbüs" ve "bir çocuğu öldürmeye teşebbüs" ile suçlanan Behçet Karadağ, aynı suçlardan cezalandırılması istenen Nazim Karadağ ile "5 kişiyi kasten öldürme", "6 kişiyi kasten öldürmeye teşebbüs" ile suçlanan Nihat Karadağ'ın ise bu suçlardan mahkumiyetlerine yetecek delil olmadığından beraatını talep etti.

Savcı, haklarında çeşitli suçlardan dava açılan diğer sanıklar Yunus Bayır, Niyazi Çavuşoğlu, Selami Azat, Yavuz Bayır, Yavuz Çavuşoğlu, Mehmet Mollaoğulları, İlhan Tekdemir, Maruf Mollaoğulları, Emrah Bayır, Bedirhan Mollaoğulları, Ekrem Mollaoğulları, Cihan Bayır, Bedri Kurtaran'ın da delil yetersizliğinden beraatını istedi.

Mütalaaya ilişkin diyecekleri sorulan sanık avukatları, görüş bildirmek için süre talep etti.

Mahkeme heyeti, sanık avukatlarının süre talebini kabul ederek, duruşmayı erteledi.

Davanın geçmişi

Bingöl'ün Solhan ilçesindeki Erbakan Caddesi'nde, 12 Ekim 2005'te, iki grup arasında çıkan silahlı kavgada, Yaşar Çavuşoğlu, Yusuf Bayır, Yemlihan Bayır, Ferhat Mollaoğulları ve Ebuzer Mollaoğulları ölmüş, 13 kişi yaralanmıştı.

Kavgaya karıştığı iddia edilen Mahmut Karadağ ile oğulları Nihat ve Behçet Karadağ'ın yanı sıra aralarında dönemin ilçe belediye başkanı Niyazi Çavuşoğlu'nun da bulunduğu 21 sanık hakkında dava açılmıştı.

Güvenlik gerekçesiyle Bingöl yerine Gümüşhane 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, tutuklu sanık Mahmut Karadağ'ı, "Yaşar Çavuşoğlu, Yusuf Bayır, Yemlihan Bayır, Ferhat Mollaoğulları ve Ebuzer Mollaoğulları'nı silahla vurarak öldürme, 7 kişiyi de silahla yaralama" suçundan 85 yıl 10 ay ağır hapis cezasına çarptırmıştı.

Diğer sanıklardan Nihat

Karadağ'a "3 kişiyi yaralama"dan 6 yıl 4 ay hapis veren heyet, Oktay Mollaoğulları'nı "kasten adam yaralama"dan 7 yıl 6 ay, Baran Mollaoğulları'nı 2 yıl 6 ay, Ahmet Bitmez'i 1 yıl 8 ay, Abdullah Bengiz ve Nazım Karadağ'ı da aynı suçtan 3 ay 10'ar gün hapisle cezalandırmıştı.

Mahkeme heyeti, Behçet Karadağ ile Niyazi Çavuşoğlu'nun da yer aldığı diğer 11 sanığın ise beraatına hükmetmişti.

Yargıtay, 'X' ve 'Y' kod adlarıyla dinlenen gizli tanıkların kimliklerinin kararda açık olarak yazılmadığı gerekçesiyle davanın yeniden görülmesi için dosyayı yerel mahkemeye göndermişti.

Davayı yeniden karara bağlayan mahkeme heyeti, 21 sanıktan Mahmut Karadağ'ı, Yaşar Çavuşoğlu, Yusuf Bayır, Yemlihan Bayır, Ferhat Mollaoğulları ve Ebuzer Mollaoğulları'nı öldürmek, Niyazi Çavuşoğlu, Oktay Mollaoğulları, Mustafa Bolat, Baran Mollaoğulları, Yusuf Sevinç, Furkan Gelmez ve Selami Azat'ı yaralama ve ruhsatsız silah bulundurma suçundan toplam 90 yıl 10 ay ağır hapis cezasına çarptırmıştı.

Sanıklardan Nihat Karadağ'ın, "Bilal Mece, Yavuz Bayır ve Mahsum Ağaç'ı yaralama" suçundan 5 yıl, "ruhsatsız silah bulundurma" suçundan 10 ay hapis, Oktay Mollaoğulları'na, "kasten adam yaralamak"tan 7 yıl 6 ay, Baran Mollaoğulları'na 2 yıl 1 ay, Abdurrahman Bengiz'e 3 ay 10 gün, Nazım Karadağ'a da 3 ay 10 gün hapis cezası veren heyet, Solhan Belediye Başkanı Niyazi Çavuşoğlu'nun da aralarında bulunduğu diğer 15 sanığın ise çeşitli suçlardan beraatına karar vermişti.

Yargıtay, kararı, "savunma hakkının kısıtlandığı, sanıklara yeterince savunma hakkı verilmediği" gerekçesiyle ikinci kez bozmuştu. 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
28.09.2021
16:47
`BSK`dan farklı görmüyorum yani`
'BSK'dan farklı görmüyorum yani'
AK Parti İl Başkanı Haşim Sağlar: 'Ben Karayolları bölge müdürümüzle bizzat görüştüm. Mevcut yolumuzu korumak adına kışın çukurlar oluşmasın, yol bozulmasın diye bir kat asfalt daha atılıp yolu en azından standardı biraz daha yükseltilmiş oldu biraz daha ömrü uzatıldı. Şuan da gidelim biz o yola, ben BSK'dan farklı görmüyorum yani. Sıcak asfalttan çok farkı yok. Son derece geniş, çok güzel bir yolumuz.'
28.09.2021
16:46
Eğitim- Sen: `Okulun her tarafı dökülüyor`
Eğitim- Sen: 'Okulun her tarafı dökülüyor'
Eğitim-Sen Bingöl Şubesi, Karlıova ilçesindeki bir okulun fiziki olarak yetersiz olduğunu iddia ederek: 'Özellikle Toklular İlkokul ve Ortaokulundaki (Aynı binada) fiziki manzara bizi dehşete düşürdü. Okulun her tarafı dökülüyor.'
28.09.2021
16:45
Çiftçilere yem dağıtımı yapıldı
Çiftçilere yem dağıtımı yapıldı
Bingöl Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, çiftçilere yüzde 50 hibe ile yem dağıtımı yaptı.
28.09.2021
16:44
Yaralı bulunan kızıl şahin tedavi altına alındı
Yaralı bulunan kızıl şahin tedavi altına alındı
Bingöl'de aracın çarpması sonucu yaralanan kızıl şahin tedavi altına alındı.
28.09.2021
16:43
Bıldırcın avlarında kullanılan ses cihazları ele geçirildi
Bıldırcın avlarında kullanılan ses cihazları ele geçirildi
Bingöl'de bıldırcın avlarında kullanılan manyetik ses cihazı ele geçirildi.
28.09.2021
16:42
Alpaya, köylünün sıkıntılarını dinledi
Alpaya, köylünün sıkıntılarını dinledi
HÜDA PAR Bingöl İl Başkanı Refik Alpaya ve beraberindeki heyet, Bingöl'ün Adaklı ilçesine bağlı Doğan Kaya Sıralı Söğütler köyünde halkla bir araya geldi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın