Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
10 Ağustos 2022 Çarşamba
24 °C Açık

Soğuk havanın tetiklediği hastalıklar

Kış aylarında solunum yolu enfeksiyonları ve grip daha sık görülüyor; çünkü kalorili yiyeceklerin tüketimi artıyor, bu kaloriler yeterince harcanamıyor ve güneşle temas azalınca da hormonal değişimler ortaya çıkıyor. Bunun yanı sıra soğuk hava, damarlardaki büzülme ve spazm riskini artırıyor.

Soğuk havanın tetiklediği hastalıklar
20 ARALIK 2010 PAZARTESİ 08:45
0
1402
0
AA aa

Uzmanlar, kalp krizinden cilt kuruluğuna kışın artış gösteren hastalıkları ve bunlardan korunma yollarını anlattı. İşte soğuk havalanın tetiklediği hastalıklar ve alınacak önlemleri.
Uzmanlar, "Araştırmalar, kalp krizlerinin kış aylarında diğer mevsimlere göre 2-3 kat daha fazla olduğunu ve daha ölümcül seyrettiğini gösteriyor" diyor.

Vücut, mevcut ısısını korumak üzere cilde daha az kan gönderiyor ve bunu da tüm damarlarda, özellikle cildi besleyen damarlarda büzülme oluşturarak yapıyor. Bu büzülme otomatik olarak tansiyonun yükselmesine yol açıyor. Özellikle sabah saatleri; kan akışkanlığındaki değişim, hormonal faktörler, tansiyonun daha yüksek olmasının etkisiyle kalp krizlerinin en sık görüldüğü saatler olarak biliniyor.

"Dışarı çıkarken yüzünüzü atkıyla örtün"
Soğuk havanın tetiklediği yüz felcini anlatan uzmanlar, "Mimikler istendiği gibi yapılamaz. En çarpıcı bulgu hastanın göz kapağını kapatamamasıdır. Bazı hastalarda tat duyusunda azalma, sese karşı hassasiyet oluşabilir. 4-6 hafta içinde çoğu zaman düzelen bu hastalara kortizon tedavisi uygulanmalıdır. Sakız çiğnemenin olumlu bir etkisi yoktur" dediler.

"Astım hastaları, dışarı çok çıkmayın"
Astım hastalarının dışarıya fazla çıkamamaları konusunda uyaran uzmanlar, "Soğuk havalar, astımı olan hastaların bronş daralmasını tetikler. Buna bağlı olarak daha erken yorulma görülür. Soğuk havalarda çok gerekmedikçe dışarı çıkmamaları önerilir. Çıkılacaksa, uygun giyinmek, sıvı tüketmek ve düzgün beslenmek, hareketsizlikten kaçınmak gerekir. Özellikle yüz ve ağız-burun bölgesinin sıcak tutulması önerilir" diye konuştular.

"Sıcak suyla banyo yapmak cildi kurutuyor"
Sıcak suyla banyo yapmanın cildi kuruttuğunu söyleyen uzmanlar, "Cilt kuruluğu özellikle kışın artar. Yaş ilerledikçe derinin su tutma kapasitesi azaldığından, kuruluk yakınması sıklaşır. Aşırı güneşte kalma, sık banyo yapma, uzun süreli su teması ve soğuk hava ciltte nem kaybına neden olur. En sık kol ve bacaklarda görülmekle beraber vücudun her yerinde oluşabilir. Aşırı kuruluk; deri yoluyla bulaşan enfeksiyonları tetikler" şeklinde konuştular.

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
09.08.2022
17:45
`Yüksekokul müdürü baskıya son vermelidir`
'Yüksekokul müdürü baskıya son vermelidir'
Eğitim-Bir-Sen Üniversite Şubesi; 'Bingöl Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (SHMYO) Müdürü Doç. Dr. Şükrü Bengü, amiri bulunduğu birimde çalışan üyelerimize yönelik baskıya son vermelidir' şeklideki iddialarda bulundu.
09.08.2022
17:43
Çiftçilere hibe destekleri arttırılmalı
Çiftçilere hibe destekleri arttırılmalı
Bingöl Ziraat Odası'ndan yapılan açıklamada, üretim yapan çiftçiye, Bakanlık desteklerinin arttırılması gerektiği belirtildi.
09.08.2022
17:41
Vali Ekinci: `Kerbela, mazlumun yanında durmayı öğütleyen ortak acımızdır`
Vali Ekinci: 'Kerbela, mazlumun yanında durmayı öğütleyen ortak acımızdır'
Muharrem ayı nedeniyle düzenlenen oruç açma programında konuşan Bingöl Valisi Kadir Ekinci; 'Kerbela, mazlumun yanında durmayı öğütleyen ortak acımızdır. İnşallah bizler de Kerbela'dan aldığımız dersle, rengine, diline ve dinine bakmaksızın her daim zalimin karşısında ve mazlumun yanında olmaya devam edeceğiz' dedi.
09.08.2022
17:40
Vatandaşlara aşure ikram edildi
Vatandaşlara aşure ikram edildi
Bingöl Belediyesi, Muharrem Ayı dolasıyla vatandaşlara aşure ikramında bulundu.
09.08.2022
16:20
Bingöl`de bir ayda 12 bin yolcu uçtu
Bingöl'de bir ayda 12 bin yolcu uçtu
Bingöl Havalimanı'nın 2022 yılı Temmuz ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistiklerini açıklandı. Temmuz'da 12 bin yolcunun uçtuğu Bingöl Havalimanında 7 ayda 77 bin yolcu uçuş hizmeti aldı.
09.08.2022
16:00
Erten, şaibe iddialarına yanıt verdi
Erten, şaibe iddialarına yanıt verdi
Yol-İş Sendikası Elâzığ 2 Nolu Şube Başkanlığı Delege Seçiminde 312 üyenin 202'sinin oyunu aldığını ifade eden Vahdettin Erten, kendisine destek verenlere teşekkür etti.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın