Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
08 Ağustos 2022 Pazartesi
36 °C Kısmen güneşli

'Sıkıntımız, kurlarda yaşanan istikrarsızlıklar'

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz: 'Bizim tek sıkıntımız, finansal piyasalarda özellikle kurlarda yaşanan istikrarsızlıklar. Dünyadaki gelişmeler, pandemi sonrası lojistik tedarik problemleri, Rusya-Ukrayna savaşı başta olmak üzere jeopolitik gelişmeler de kurla birleşince fiyatlarda oldukça önemli bir artış var.'

`Sıkıntımız, kurlarda yaşanan istikrarsızlıklar`
05 TEMMUZ 2022 SALI 15:13
17
1265
8
AA aa

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz, A Haber'de katıldığı programda ekonomik gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bankacılık sektöründe de iyi bir performans olduğunu vurgulayan Yılmaz, "Bizim tek sıkıntımız, finansal piyasalarda özellikle kurlarda yaşanan istikrarsızlıklar. Dünyadaki gelişmeler, pandemi sonrası lojistik tedarik problemleri, Rusya-Ukrayna savaşı başta olmak üzere jeopolitik gelişmeler de kurla birleşince fiyatlarda oldukça önemli bir artış var. Bununla mücadele ediyoruz. Burada da temel politikamız şu, bu süreçte dengeler er ya da geç oturacak. Problem enfalsyon bunu kabul etmemiz lazım. Enflasyonu düşürene kadar sabit gelirli kesimleri ezdirmemek için politikalar izliyoruz. Emeklimize, memurumuza çalışanlarımıza bugünkü rakamlar yansıtılacak. Asgari ücrette yeni bir ara artış yapıldı. Yılbaşından bu yana yüzde 95 civarında bir artış. Memur ve emeklilerde ise yüzde 85 civarında bir artış yapıldı. Enflasyondan sosyal kesimlerin daha az etkilemesi için çaba sarf ediyoruz." şeklinde konuştu.

Enflasyonun nasıl düşeceğine ilişkin de 'iki boyutlu' bir sürece vurgu yapan Yılmaz, "Enflasyonu nasıl düşürürüz? İki boyutu var. Dünyada dengelerin oturması gerekiyor, pandemi sonrası arz şoku yaşanıyor. Pandemi döneminde bol bol genişleyici maliyet ve para politikaları izledi devletler. Piyasalar paraya boğuldu, açıklar arttı. Enflasyonun etkisiyle karşı karşıya dünya. Enflasyonu ortadan kaldıralım derken büyümeyi vurmak istemiyor ülkeler. Tam pandemiden çıkış sürecindeyken üzerine bir de savaş ve onun getirdiği enerji ile maliyet artışları var. Üretici enflasyonu tüketici enflasyonundan yüksek. Maliyet kaynaklı bir enflasyon sorunu yaşıyoruz. Dünyada dengeler oturacak. Piyasalar bir süre sonra normalleşecek. Bu dışsal faktörler belli bir süre sonra devreden çıkacak diye ümit ediyoruz." dedi.

Piyasalardaki iyileşme için aralık ayını ve yılbaşını işaret eden Yılmaz şunları söyledi:

"Belli macro ihtiyati dediğimiz politikalar izleniyor. Kredi üzerinden son dönemde alınan kararlar var. Amaç dışı kullanımı engelleyici çabalar sarf ediliyor. TL'yi güçlendirmek için finansal enstrümanlar geliştirmeye çalışıyor hükümetimiz. Piyasadaki istikrarsızlıkları engellemeye yönelik çalışmalar var.

Ne zaman bunun etkilerini tam görmeye başlarız? Muhtemelen aralıktan sonra, aralıkta başlamıştı bu hareketlenme geçen yıl. Ekonomide baz etkisi denilen bir şey var, artış olduktan sonra onun geriye dönmesi yıllık döngüyü gerektiriyor. Önümüzdeki aralıkta, geçen yıldaki aralık hesaplardan düşmüş olacak. Daha normal bir patikaya gireceğiz. Bir anda bunu düşürmek de mümkün değil gerçekçi olmak lazım. Enflasyonu daha arzu edilir yerlere çekeceğiz. Büyüme ve istihdama engel olmadan bunu yapabilmek başarı. Bu bütünlük içerisinde hükümetimiz, enflasyonla mücadelesini devam ettirecek." KAYNAK: A HABER

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_93819)
07 Temmuz 2022 Perşembe 10:46
yine seni gördüm yine moralim bozuldu
Beğendim (2) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_93808)
06 Temmuz 2022 Çarşamba 16:12
Ne zaman kurtulacağız
Beğendim (7) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_93798)
06 Temmuz 2022 Çarşamba 05:56
Tespitiniz dogrudur, lakin kurlarda yaşanan istikrarsızlığın sebebide siz ve yalnış politikalarınızdır.Vizyon sıfır, manupülasiyonla pasuman olmaz bakan bey.
Beğendim (18) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_93794)
06 Temmuz 2022 Çarşamba 02:50
Tek sıkıntımız siz ve partinizdir
Beğendim (18) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_93792)
06 Temmuz 2022 Çarşamba 00:05
Acaba kurdaki istikrarsızlığın sebebi ne olabilir? Çaldınız çırptınız yine de doymadınız olabilir mi Hazineyi boşalttınız herşeyi bitirdiniz olabilir mi?
Beğendim (15) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_93790)
05 Temmuz 2022 Salı 22:55
Reşat Yılmaz ın amcası doğru diyor :)
Beğendim (14) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_93789)
05 Temmuz 2022 Salı 22:46
Savaşa giren Rus parası değer kazanan yine Rus Bizim paramız değer kaybediyor. Sorun bu deyil sayın bakan sorun kötü politika ve inatız kaç aydır hazinen bütün varlığı kur korumalı zenginlere verdiniz Yani parası olanın parasına faiz verdiniz biZim gibi emekçilerden topaldığınız vergileri din iman diyen faiz yiyen müminlere verdiniz Allah kabul etmesin amin
Beğendim (18) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_93787)
05 Temmuz 2022 Salı 17:19
Sizden başka bir sıkıntımız yok Allah'a şükür.
Beğendim (18) Beğenmedim (0)Cevapla
07.08.2022
16:41
Çaytepeliler çözüm bekliyor!
Çaytepeliler çözüm bekliyor!
Bingöl'ün en büyük köylerinden biri olan Çaytepe'de, kanalizasyon sorununun yıllardır çözülmediğini belirten yöre sakinleri; 'Açık olan ve tarlaların içine akan kanalizasyon nedeniyle tarlalarımızı ekemez, kanalizasyon suyundan içen hayvanlarımızın da sütünü sağamaz hale geldik' dedi.
07.08.2022
16:39
Murat yine rehin aldı, AFAD kurtardı
Murat yine rehin aldı, AFAD kurtardı
Bingöl'ün Genç ilçesinde balık tutmak için gittikleri Murat Nehri'nde suların yükselmesiyle mahsur kalan 3 kişiyi AFAD kurtardı.
07.08.2022
16:37
Bingöllüler döviz hesabında kaçıncı sırada?
Bingöllüler döviz hesabında kaçıncı sırada?
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Türkiye'de bankada en fazla döviz bulunduran illeri açıkladı. Bingöl'ün sıralaması dikkat çekti!
07.08.2022
16:32
Okullar fiziki ve altyapı açısından güçlendirildi
Okullar fiziki ve altyapı açısından güçlendirildi
Bingöl'de 'Temel Eğitimde 10.000 Okul Projesi' kapsamında seçilen dezavantajlı ilk ve ortaokulların fiziki mekânları ve altyapıları güçlendirildi.
07.08.2022
16:30
BESYO Özel Yetenek Sınavı Kılavuzu Yayımlandı
BESYO Özel Yetenek Sınavı Kılavuzu Yayımlandı
Bingöl Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi, 2022-2023 Akademik Yılı Özel Yetenek Sınav Duyurusu yayımlandı. Rektör Çapak, adaylara başarılar diledi.
07.08.2022
16:29
`Yoğun Bakım Hemşiresi` eğitimi sona erdi
'Yoğun Bakım Hemşiresi' eğitimi sona erdi
Bingöl Devlet Hastanesi bünyesinde 1 aydır devam eden Yoğun Bakım Hemşiresi Sertifikalı Eğitim Programı sona erdi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın