Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
16 Ekim 2021 Cumartesi
17 °C Güneşli

Keklikdereliler dernekleşiyor

Genç'in önemli köylerinden olan Keklikdere Köyü ve bağlı 11 tane mezrası bir dernek altında buluşuyor. Kurulacak yeni dernekle birlikte hareket etme yolunda önemli bir adım atan köylülerin, ilk işi köye ait www.keklikdere.com adlı internet sitesi kurmak oldu. Köylüler, bayramda bir toplantıda buluşmaya hazırlanıyor.

10 KASIM 2010 ÇARŞAMBA 08:29
0
3778
0
AA aa
Keklikdereliler dernekleşiyor

Keklikdereköyü, Bingöl’ün Genç İlçesi’ne bağlı şirin bir köydür. İl merkezine uzaklığı yaklaşık olarak 36 km’dir. İlçeye uzaklığı da yaklaşık olarak 16 km’dir. Keklikdereköyü Osmanlı Devleti zamanında kurulmuştur. Kuruluş tarihi tam olarak bilinmemekte. Ancak birkaç sülale geriye doğru gidersek yaklaşık olarak 1800’lü yıllarının başlarında kurulması muhtemel görünüyor. 

Keklikdere fiziki yapısı itibariyle toplu yaşamaya elverişli bir yer değildir. Çok dağınık araziye sahiptir. Keklikdere Köyü, Ağılcık ( Parçunc-Köy Merkezi), Onbaşı ( Şık,Boti), Yamanlar ( Ğed), İpekli (Gêrt), Dumluca (Sêrê), Hayran (Hêstik), Şaban ( Şeûn), Eski Keklikdere Mezrası (Parçunc Hîravı), Yeşiller (Bergumi), Koyuncuk (Hâdrek) mezralarından oluşmaktadır.

2000 yılında yapılan nüfus sayımına göre köyün nüfusu 335 kişidir. Köy nüfusunun yaklaşık olarak 4000 (resmi değildir) civarında olduğunu tahmin ediliyor. Köy nüfusunun büyük çoğunluğu iş imkânlarının kısıtlı olması, eğitim imkânlarının yetersiz olması, ulaşım noktasında yaşanan sıkıntıların varlığı ve sağlık problemlerinin artması nedeniyle ilçe merkezine, il merkezine ve diğer illere göç etmek zorunda kalmıştır.

Halkın geçim kaynağının temelini tarım ve hayvancılık oluşturur. Genç nüfusun büyük çoğunluğu yaz aylarında büyük şehirlerde çalışarak geçimini sağlamaya çalışmaktadır. Nüfusun diğer bir bölümü de yaz aylarında inşaat işlerinde çalışarak geçimini sağlamaya çalışmaktadır. Fiziki yapısı tarıma elverişli bir yer değildir. Hayvancılık için uygun bir yapısı vardır. Ancak son zamanlarda köyün büyük kısmı ilçeye göç etmek zorunda kalmıştır. Bu da hayvancılığı çok kötü etkilemiştir. Göçün en büyük sebebi ise eğitim sorunudur. Ayrıca köyün bir çok sorunu bulunmaktadır. Köy halkının büyük çoğunluğu bu sorunları çözmek yerine köyü terk etmişlerdir. Bunu daha basit bir yol olarak görmüşler. Kısa vadede belki onlar için bir çözüm olmuştur ama uzun vadede uygun bir çözümün olmadığını fark etmeye başladılar. Bir kısmı tekrar köye dönmek istiyor ama çoğunun dönmeye imkanı yok. Köye dönmek isteyip dönemeyenlerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Bir yandan hayatın gerçekleri onları köye doğru sürüklemekte diğer yandan ise köye giderlerse eğitim sorunu, altyapı sorunu gibi bir sürü sıkıntılarla baş etmek zorunda kalacaklar. Bu sorunu fark eden gönüllü Keklikdereliler buna bir çözüm bulmak için harekete geçtiler. İlk önce bir site kurdular. Elektronik ortamda birlik beraberliği sağlamak için çoğu kişiyle irtibata geçtiler. Köy için neler yapılabileceğini tartıştılar. Neticede herkeste sitenin iyi bir başlangıç olduğu ama yeterli olmadığı kanaati hasıl oldu. Dernekleşme konusunda her kesimden desteğin geldiğini gördüler ve bunu bir adım öteye götürmek için de Keklikdere Köyü Derneği’ni kurmak için çalışmalar başlattılar.Bu çalışmanın ilk aşaması olarak da mübarek Kurban Bayramı vesilesiyle bir araya gelmek için bir organizasyon düzenlediler. Tüm Keklikdere halkını bayramın üçüncü günü saat 12:00’da Genç Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda yapılacak çalışmalara bekliyorlar.


 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
16.10.2021
10:37
Benzin ve motorine zam
Benzin ve motorine zam
Bu gece yarısından itibaren geçerli olacak şekilde benzine 14, motorine 41 kuruş zam yapıldı.
16.10.2021
10:36
Kimlik kartlarında yeni dönem! Vatandaşa kolaylık sağlayacak!
Kimlik kartlarında yeni dönem! Vatandaşa kolaylık sağlayacak!
Kimlik karlarıyla ilgili bir son dakika gelişmesi yaşandı. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, vatandaşlara kolaylık sağlayacak yeni düzenlemeyi duyurdu.
16.10.2021
10:35
Suudi Arabistan duyurdu! Tam kapasite ibadete açılıyor
Suudi Arabistan duyurdu! Tam kapasite ibadete açılıyor
Suudi Arabistan, koronavirüs kısıtlamalarını hafifletme adımlarının bir parçası olarak Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi'nin tam kapasiteyle ibadete açılmasına izin vereceğini duyurdu.
15.10.2021
17:46
Bingöl`de tuzaklamış EYP imha edildi
Bingöl'de tuzaklamış EYP imha edildi
Bingöl'de toprağa gömülü vaziyette metal teneke içerisinde 5 kilo plastik El Yapımı Patlayıcı madde (EYP), jandarma ekiplerince imha edildi.
15.10.2021
17:45
Vali Kadir Ekinci`nin `Mevlid Kandili` Mesajı
Vali Kadir Ekinci'nin 'Mevlid Kandili' Mesajı
Bingöl Valisi Kadir Ekinci, Mevlid kandili nedeniyle bir mesaj yayımladı. Vali Ekinci mesajında: 'Peygamber efendimizi anma ve anlama vesilesiyle kendimize dönük muhasebeler de yapmalıyız. Maneviyatımızı, birlik ve berberliğimizi, yardımlaşma ve dayanışmamızı risalet kurumu ve evrensel örneklik dolayımında yeniden gözden geçirmeliyiz.'
15.10.2021
17:05
`Engelli Tuvaletinin Olmayışı Yerel Yönetimlerin Eksikliğidir`
'Engelli Tuvaletinin Olmayışı Yerel Yönetimlerin Eksikliğidir'
Altı Nokta Körler Derneği Bingöl Şube Başkanı Mücahit Korkutata: 'Bingöl'de engelli tuvaletinin olmayışı bizim değil yerel yönetimlerin eksikliğidir.'
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın