Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
25 Ekim 2021 Pazartesi
12 °C Yer yer bulutlu

Irak anayasasının kabulüne doğru

Irak'ta oy sayma işlemi devam ederken, ilk sonuçlar gelmeye başladı. ABD Dışişleri Bakanı Rice, yeni anayasanın büyük ihtimalle geçeceğini söyledi. İşte ilk sonuçlar:

16 EKİM 2005 PAZAR 22:09
0
1549
0
AA aa
Irak anayasasının kabulüne doğru
Kerbela Seçim Komisyonu Başkanı Sefa el Musevi, Kerbela'da 440 bin kişinin oy kullandığını ve yüzde 95 'evet' oyu verildiğini açıkladı. Kerbela'da oylamaya katılım oranı ise yüzde 60 oldu. Irak hükümetindeki en büyük Şii parti olan Irak İslam Devrimi Yüksek Konseyi yetkililerinden Heysem el Hüseyni ise Bağdat, Basra ve Necef'te 'evet' oranının yüzde 90 olduğunu söyledi. El Hüseyni, her eyaletin tek tek dökümünü ise vermedi.
 
Tikrit'teki seçim yetkililerinden Salih Ferah ise kentte '43.571' hayır oyu çıktığını, bunun yüzde 96'lık bir oran olduğunu söyledi. 
 
Ferah, Selahaddin eyaletinde, Sünnilerin büyük çoğunlukta olduğu Samarra kenti hariç yüzde 65 'hayır' oyu çıktığını belirtti.

Süreç nasıl işleyecek?
 
Halkın çoğunluğu anayasaya 'evet' der ve Irak'ın 18 eyaletinden üçünde oyların üçte ikisi 'hayır' çıkmazsa anayasa kabul edilecek.
 
Anayasa kabul edilirse en geç 15 aralıkta yeniden seçim yapılacak ve 31 aralıka kadar yeni hükümet kurulacak. Kabul edilmezse, meclis feshedilip yeni seçimler yapılacak, yeni anayasa hazırlanacak.
 
Irak Anayasası’na göre: 

 • Yasamanın temel kaynağı İslam
 • Arapça ve Kürtçe resmi dil
 • Kadın ve erkek eşittir
 • Irak'ın petrol gelirleri eşit dağıtılacak, ancak Saddam Hüseyin döneminde ihmal edilen bölgelere bir süreliğine öncelik tanınacak
 • En az iki eyalet biraraya gelerek federal bir yapı oluşturabilecek.

  CNN Türk
 • YORUM YAZIN
  Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
  Değiştir
  Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
  Kodu Girin
  Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
  Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
  ©Copyright 2017
  Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın