Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
30 Kasım 2022 Çarşamba
9 °C Yağmur

Insan beyni nasıl daha iyi öğrenir?

Eğitimci yazar Ali Erkan Kavaklı, Eğitim Bir-Sen Elazığ Şubesi tarafından düzenlenen ’İnsan Beynini Etkili Kullanma Sanatı’ seminerinde, insan beyninin hangi koşullarda nasıl daha verimli olabildiğini anlattı:

Insan beyni nasıl daha iyi öğrenir?
13 KASIM 2005 PAZAR 12:36
0
1740
0
AA aa
Kavaklı, Eğitim Bir-Sen Elazığ Şubesi tarafından düzenlenen ’İnsan Beynini Etkili Kullanma Sanatı’ seminerinde, beynin bilgi ve öğrenmeyle geliştiğini belirterek, öğrenmekten zevk aldığını, bilgiyle beslendiğini kaydetti.

Beynin gelişmesi için "okumak, ilim öğrenmek, seyahat etmek, düşünmek ve ibret almak" gerektiğini dile getiren Kavaklı, "Öğrenmek için en önemli şart iyimser olmaktır. ’Ben öğreneceğim, mutlu olacağım’ diye başlarsanız, öğrenir, mutlu olur daha çok çalışırsınız. Çalışmak zevk verir. Zevk aldığınız için daha fazla öğrenirsiniz. Daha fazla öğrenince yetenekleriniz daha fazla gelişir. Yetenekleriniz geliştikçe başarınız artar, mutlu olursunuz" dedi.

Kavaklı, eğitimcilerin, öğrencileri okumaya, düşünmeye ve yazmaya yönlendirmelerini isteyerek, normal branşları dışında diğer branşlar hakkında da aynı seviyede bilgi sahibi olmalarını ve hobileri bulunmasını tavsiye etti. Çocukların eğitimi hakkında da bilgiler veren Kavaklı, şöyle konuştu:

"Çocuk, en iyi şekilde ailesini ve mesleğini severek yapan eğitimciden öğrenir. Çocuk övülür ve takdir edilirse daha iyi öğrenir. Gerilimsiz ortamda daha kolay öğrenir. Korku ve baskı kısa süreli başarılar getirir, devamlı olursa etkisini yitirir. Hakaret ve aşağılamak öğrenmenin zehridir. Kendine güven duygusu öğrenmeye yardım eder. Çocuk, kolaydan zora doğru öğrenir. Merak ve heyecan duyulan konu daha iyi öğrenilir. Öğretmeye başlamadan önce çocukta öğrenme heyecanı uyandırılmalıdır. Araştırma ve deneme öğrenmeyi kolaylaştırır. Konular kısa parçalara bölünerek öğretilmelidir."

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM

Kavaklı, beynin gelişiminin ergenlik çağına kadar sürdüğünü belirterek, bu süre içerisindeki dönemin kritik dönem olarak değerlendirildiğini kaydetti. Okul öncesi eğitime önem verilmesini isteyen Kavaklı, "Eğer okul öncesi eğitim kurumu yoksa çocuklarınız okuldan geldiklerinde okulda yaptıklarını ve yaşadıkları anlattırın. Derslerini size anlatsınlar. Bu anlatılanları yazdırın, öğrendiklerinin resmini yaptırın. Hayal kurun, kurdurun. Bilgi ne kadar sık tekrarlanır, hareketli ve eğlenceli takdim edilirse o kadar kalıcı olur" dedi.YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
30.11.2022
13:03
Sürücü kursu ve ehliyet fiyatları 7 bin lirayı aştı!
Sürücü kursu ve ehliyet fiyatları 7 bin lirayı aştı!
Milyonlarca sürücü adayı bu yılın Haziran ayında yapılan zammın ardından yeni yılda kurs fiyatlarının ne kadar olacağını araştırıyor. Yeni yıl için kurs tarifeleri belli oldu. Peki, 2023 yılında sürücü kursları ne kadar olacak? Yeni zam oranı verildi.
30.11.2022
12:45
Yeni asgari ücrette 4 temel unsur belirleyici
Yeni asgari ücrette 4 temel unsur belirleyici
Yeni asgari ücret maratonu yarın başlıyor. Asgari ücret pazarlığında 'yaşam maliyeti, ülkenin ekonomik durumu, gerçekleşen ve hedef enflasyon, refah payı' olmak üzere 4 parametre belirleyici olacak. Asgari ücrette beklentiler 8 bin liranın altında olmayacağı yönünde.
29.11.2022
19:59
Sözleşmeli personelin memur kadrosuna atanmasıyla ilgili açıklama
Sözleşmeli personelin memur kadrosuna atanmasıyla ilgili açıklama
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan sözleşmeli personelin memur kadrolarına atanmasına ilişkin açıklama yapıldı.
29.11.2022
16:44
Kanalizasyon çalışmaları sürüyor
Kanalizasyon çalışmaları sürüyor
Bingöl'de İl Özel İdaresi koordinesinde başlanılan kanalizasyon çalışmaları aralıksız sürüyor.
29.11.2022
16:04
Kızılboğa`dan çalıştaya davet
Kızılboğa'dan çalıştaya davet
İYİ Parti Bingöl İl Başkanı Hasan Kızılboğa, 'Kadın Yükselmezse Alçalır Vatan'' çalıştayına ildeki kadınları ve STK'ları davet etti. Kızılboğa, çalıştayın 3 Aralık 2022 Cumartesi günü Erzurum'da gerçekleştirileceğini bildirdi.
29.11.2022
15:50
Berdibek ve Kaylı, kabri başında anıldı
Berdibek ve Kaylı, kabri başında anıldı
HÜDA PAR Bingöl Gençlik Kolları, Kültür camiinde düzenlenen sabah namazı programı sonrası Bingöl'de PKK tarafından 1993 yılında Köklü (Törek) köyündeki medreseye düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden Süleyman Berdibek ile Ziya Kaylı'yı kabirleri başında andı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın