Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
07 Ağustos 2022 Pazar
32 °C Güneşli

'İktidarı, İstanbul Sözleşmesi'ne tekrar imza vermeye çağırıyoruz'

Bingöl Barosu Kadın Hakları Komisyonu: 'İktidarı İstanbul Sözleşmesi'ne tekrar imza vermeye; Danıştay'ı yaşam hakkından yana bir tutum alarak, hukuka aykırı bir şekilde İstanbul Sözleşmesi'nden imzanın çekilmesine ilişkin işlemin iptali için açılan davaları kabul etme yönünde karar almaya çağırıyoruz.'

`İktidarı, İstanbul Sözleşmesi`ne tekrar imza vermeye çağırıyoruz`
11 OCAK 2022 SALI 15:21
21
3885
11
AA aa

İstanbul Tuzla'da 29 yaşındaki Avukat Dilara Yıldız, 29 yaşındaki eski nişanlısı Oktay Dönmez tarafından yemek yedikleri restoranda tabanca ile ateş açılarak öldürüldü.

Konuyla ilgili Bingöl Barosu Kadın Hakları Komisyonu tarafından yapılan açıklamada;

“Meslektaşımız Av. Dilara Yıldız'ın kadın cinayeti sonucu öldürülmesinin derin üzüntüsü ve öfkesi içerisindeyiz. Meslektaşımızın ailesine ve hukuk camiamıza başsağlığı diliyoruz. Meslektaşımızın kamuya açık bir yerde, polislerin olay yerine intikal etmesine rağmen eski nişanlısı tarafından silahla katledilmesi, ülkemizde kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin ne kadar rahat işlenir hale geldiğini göstermesi açısından da dehşet vericidir.

Biz hukukçular, ısrarla kadınların yaşam hakkına yönelik sistematik hal alan kadın cinayetlerinin önlenmesi için yasaların eksiksiz uygulanmasını; önleyici, koruyucu tedbirlerin alınmasını, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldıracak politikaların bir an önce hayata geçirilmesini talep ettik. Kadınların yaşam hakkının korunmasının devletin görevi olduğunu vurgulayarak, bu sorumluluğun yerine getirilmesini istedik.

Ancak iktidar kadına yönelik şiddetle samimi ve etkin bir mücadele yerine, tam tersine kadınların yaşam ve özgürlüklerinin güvencesi olan İstanbul Sözleşmesi'nden imzayı çekerek kadınları daha da korumasız bırakmıştır. Bu nedenle, öncelikle iktidarı İstanbul Sözleşmesi'ne tekrar imza vermeye; Danıştay'ı yaşam hakkından yana bir tutum alarak, hukuka aykırı bir şekilde İstanbul Sözleşmesi'nden imzanın çekilmesine ilişkin işlemin iptali için açılan davaları kabul etme yönünde karar almaya çağırıyoruz.

Kadın kazanımlarının kaybına yol açacak her türlü söylem ve yasal düzenlemenin kadınların yaşam haklarına saldırı oluşturduğu açıktır. Nitekim İstanbul Sözleşmesi'nden imzanın çekilmesi, 6284 sayılı Yasa'nın etkin uygulanmaması ve nafakanın tartışılmaya açılmasının; kadının özgür bir birey olduğunu kabul etmeyen zihniyete cesaret verdiği ve bunun sonucunda kadına yönelik şiddet ve cinayetlerin artmasına yol açtığı aşikardır. Bu nedenle bir kez daha Medeni Kanun'a ve 6284 sayılı Yasa'ya dokunulmamasının, yasaların etkin bir şekilde uygulanmasının ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldıracak politikaların acilen oluşturulmasının önemini vurguluyoruz.

"Kadının İnsan Hakları" için mücadele eden biz avukatlar ve TÜBAKKOM olarak bir kez daha kadınların yanında mücadelemizi sürdüreceğimizi vurguluyor, meslektaşımızı katleden zanlının en ağır cezayı alması için yasal sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyuyla paylaşıyoruz” denildi.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_88479)
12 Ocak 2022 Çarşamba 20:37
Sen ve avanelerin istediğin gibi ......yapın size karışan mi var LBGT
zihniyeti seviciler sizi
Beğendim (3) Beğenmedim (2)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_88464)
12 Ocak 2022 Çarşamba 13:55
Aileyi bitirme projesi ismini verseydiniz bari.
Beğendim (16) Beğenmedim (4)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_88460)
12 Ocak 2022 Çarşamba 09:20
İstanbul sözleşmesi geri gelsinde adamların kadınları namuslaru gitti onuda sizmi geri getireceksiniz ölenler öldürülenler ne olacak evi terk edip başka sevgililer ile sarmaş dolaş kadınları ne yapacağız bir cümlede onlar için söylseniz
Beğendim (14) Beğenmedim (4)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_88457)
12 Ocak 2022 Çarşamba 04:45
Kadın aldatılmaktan muzdarip fakat zinanın suç olmasını istemez. Kadın cinayetlere tepkili fakat kısasa karşı. Kadın tacize tacizcilere isyan ediyor fakat setre halvete karşı. Böyle özgürlük( mevcut yasalar) böyle netice veriyor.
Beğendim (12) Beğenmedim (3)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_88450)
12 Ocak 2022 Çarşamba 00:34
Sözleşme gelse ne olacak ki bence kadinlari eğitin erkek çocuklarına hazreti Muhammedin hiçbirinin esine tokat atmadığını bir musluman erkek onu ornek alması gerektiğini kadine. erkek herkes islami yasantiya dönmeli ve cinayetin buyuk günah olduğunu öğretmeli topluma. İstanbul sözleşmesi. Sadece canavari canavarlastiran fuhuşa serbestlik getiren lgbt yi getiren bir sozlesmedir firansiz kanunu Hristiyanlık ulkesinde yürürlüğe koysunlar turk toplumunun başına ne geldiyse o sözleşmeden geldi keske vakit biriyle gitseydi o pislik onu katledemezdi .
Beğendim (7) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_88447)
11 Ocak 2022 Salı 23:11
Her kadın cinayetten sonra İSTANBUL SÖZLEŞMESİni hatırlatan HUKUK SİSTEMİ kendini inkar ediyor. Ne yani? Öldürülen erkek olunca kadına daha mı az ceza veriyorsunuz?
Bu ülkenin HUKUKu suçluyu koruyan bir YAPIda olduğu için kamuoyunda ses getiren her vaka için hakim savcılar öncekinin tersi kararla kamuoyu baskısına boyun eğerek karar verirler. Halbuki hakim savcı aynı, kanun aynı... Değişen şey KAMUOYU OLUŞTURMA GÜCÜdür. Siz siz olun kameralardan uzak yerde dayak yemeyin. Ya da dayak atıyorsanız kameralardan uzak yerlerde dayak atın. Çünkü HUKUK 'gördüğüne inanıyor.'.
Beğendim (4) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_88446)
11 Ocak 2022 Salı 22:40
Nisa suresi 34. Ayet ezelden beri İSTANBUL (Plakasının 34 oluşuna dikkatlerinizi çekiyorum.) bu .... kadın erkek eşitliği safsatasına cevap vermiştir.

Kadın- Erkek eşit değildir. İkisi de birbirine muhtaç; ikisi de birbiriyle DEĞERLENEN mükemmel yaratıklardır. Kış ile yaz; gece ile gündüz; kadın ile erkek EŞİT DEĞİLDİR. Her biri kendi yerinde KIYMETLİDİR.
Beğendim (10) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_88440)
11 Ocak 2022 Salı 19:35
Allah hepinizden daha iyiyi biliyor. Allah'ın dinini bir kenara bırakıp İsviçre medeni kanunları ile yön verilmiş zavallı toplumun hali ancak bu kadar olur. Alın o alçak canilerin iki tanesini taksim meydanında sallandırin bakalım bir daha kadın cinayeti kelimesini duyacak misiniz? Bir toplum düşünün ki eğitim sisteminde din yok, medeni hukukta din yok, ekonomik sisteminde din yok, kanununda din yok, ticaretinde din yok bu toplum nasıl huzur bulur? Yeter artık, bu insanlığa bu kadar zulüm yeter ... Siz mi daha iyi bilirsiniz yoksa Allah mi ???
Beğendim (9) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_88439)
11 Ocak 2022 Salı 19:22
Kadını ve erkeği birbirlerinin düşmanı yapın, aileyi dinamitleyin sonra da kalkın kadın cinayetleri diye her tarafta nara atın. Sadece son beş yılda evden uzaklaştırma cezası alan erkeklerin ne kadar kadın cinayeti işledikleri ortada. Batıya özenip kanunlarını ithal ettiniz.Ne zamana kadar Müslümana gavur elbisesi biçmeye devam edeceksiniz?
Kimsenin kadın cinayetlerini tasvip etmesi doğru değildir. Gel gelelim bu kadınların da hiç bir suçları yokmuydu? Elbette şiddeti ve öldürülmeyi haketmediler. Canilere gelince Maalesef alıp cezaevlerinde besliyoruz . Vallahi benim kanıma dokunuyor .
Beğendim (8) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_88438)
11 Ocak 2022 Salı 16:17
İstanbul sözleşmesi geri gelince cinayetler son bulacak mı? Cinayati işleyecek kişi sözleşme var diye vazmi geçecek.
Beğendim (32) Beğenmedim (8)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_88455)
12 Ocak 2022 Çarşamba 04:10
@Misafir Kullanıcı evet. adalet varsa oyle olur, bummer.
Beğendim (2) Beğenmedim (1)Cevapla
07.08.2022
16:41
Çaytepeliler çözüm bekliyor!
Çaytepeliler çözüm bekliyor!
Bingöl'ün en büyük köylerinden biri olan Çaytepe'de, kanalizasyon sorununun yıllardır çözülmediğini belirten yöre sakinleri; 'Açık olan ve tarlaların içine akan kanalizasyon nedeniyle tarlalarımızı ekemez, kanalizasyon suyundan içen hayvanlarımızın da sütünü sağamaz hale geldik' dedi.
07.08.2022
16:39
Murat yine rehin aldı, AFAD kurtardı
Murat yine rehin aldı, AFAD kurtardı
Bingöl'ün Genç ilçesinde balık tutmak için gittikleri Murat Nehri'nde suların yükselmesiyle mahsur kalan 3 kişiyi AFAD kurtardı.
07.08.2022
16:37
Bingöllüler döviz hesabında kaçıncı sırada?
Bingöllüler döviz hesabında kaçıncı sırada?
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Türkiye'de bankada en fazla döviz bulunduran illeri açıkladı. Bingöl'ün sıralaması dikkat çekti!
07.08.2022
16:32
Okullar fiziki ve altyapı açısından güçlendirildi
Okullar fiziki ve altyapı açısından güçlendirildi
Bingöl'de 'Temel Eğitimde 10.000 Okul Projesi' kapsamında seçilen dezavantajlı ilk ve ortaokulların fiziki mekânları ve altyapıları güçlendirildi.
07.08.2022
16:30
BESYO Özel Yetenek Sınavı Kılavuzu Yayımlandı
BESYO Özel Yetenek Sınavı Kılavuzu Yayımlandı
Bingöl Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi, 2022-2023 Akademik Yılı Özel Yetenek Sınav Duyurusu yayımlandı. Rektör Çapak, adaylara başarılar diledi.
07.08.2022
16:29
`Yoğun Bakım Hemşiresi` eğitimi sona erdi
'Yoğun Bakım Hemşiresi' eğitimi sona erdi
Bingöl Devlet Hastanesi bünyesinde 1 aydır devam eden Yoğun Bakım Hemşiresi Sertifikalı Eğitim Programı sona erdi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın