Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
25 Ekim 2021 Pazartesi
11 °C Yer yer bulutlu

'İklim Değişikliği Bugünün Gerçeği'

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz: 'İklim değişikliği geleceğin riski olmaktan çıkıp, bugünün gerçeğine dönüştü.'

08 EKİM 2021 CUMA 15:55
25
1067
8
AA aa
`İklim Değişikliği Bugünün Gerçeği`

Paris İklim Anlaşması TBMM Genel Kurulunda onaylandı. Paris İklim Anlaşması, TBMM'de oylamaya sunarak bütün partilerin katıldığı oy birliği ile onayladı. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz, Paris İklim Anlaşmasına ilişkin, “İklim değişikliği geleceğin riski olmaktan çıkıp, bugünün gerçeğine dönüştü.” dedi.

Kendi twitter hesabından açıklamalarda bulunan Yılmaz, “İklim değişikliği geleceğin riski olmaktan çıkıp, bugünün gerçeğine dönüştü. Türkiye bu alanda uluslararası sözleşmelere taraf olarak, ayrıca ‘yeşil kalkınma' anlayışı ile çeşitli planlamalar yaparak, sorumluluğunu yerine getiriyor.” ifadelerini kullandı.

PARİS İKLİM ANLAŞMASI

Paris İklim Anlaşması, Fransa'nın başkenti Paris'te 5 Ekim 2015'te aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 195 ülke + Avrupa Birliği'nin katılımıyla kabul edildi. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi'nin (BMİDÇS) Paris'te yapılan 21. Taraflar Toplantısı'nda (Conference of the Parties / COP21) 22 Nisan 2016'da imzaya açıldı.

Yasal bağlayıcılığı olan ilk evrensel anlaşma, ilk etapta taraf ülkelerin 55'inin onayının ardından 4 Kasım 2016'da da yürürlüğe girdi. Paris İklim Anlaşması'na katılan ülkeler böylece küresel ısınmayla mücadelede alınan tarihi kararların altına imza atmış oldu. BM, Paris İklim Anlaşması kapsamında küresel sıcaklık artışının 2 santigrat derecenin altında tutulması hedefinin karşılanabilmesi için ülkelerden dünya genelinde karbon emisyonunu 2050'ye kadar sıfıra indirmesini istiyor.

Söz konusu anlaşma, yüzyılın ikinci yarısına kadar küresel ortalama sıcaklığı en az 2.0 derece azaltma hedefinin yanı sıra fosil yakıt kullanımını da devreden çıkarmayı öngörüyor. Ayrıca anlaşma, tarafların iklim değişikliğinin olumsuz etkilerine uyum sağlama yeteneğini artırmayı ve "düşük sera gazı emisyonları ve iklime dirençli kalkınma yolunda tutarlı bir finansman akışı" sağlamayı hedefliyor.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_86055)
12 Ekim 2021 Salı 00:17
Karliova ormanlari cayir cayir yaniyor sözde vekil iklimden söz ediyor bu kadar cahilikmi olur ya
Beğendim (1) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_86038)
11 Ekim 2021 Pazartesi 09:19
yine seni gördüm moralim bozuldu
Beğendim (6) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_86036)
11 Ekim 2021 Pazartesi 08:43
sizinkiler(pkk) o, ormandan beslendiği için tutuşmuşsunuz. İnsanların öldürülmesine seyirci kalan bir zihniyetin ekolojik dengeyi dert etmeyeceğini siz de bilirsiniz.
Beğendim (1) Beğenmedim (2)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_86035)
11 Ekim 2021 Pazartesi 08:37
Yeryüzünde bu kadar zulüm,pislik,fuhuş zina,şirk küfür olduğu müddetçe bela ve musibetler eksik olmaz. Bu dünya kimsenin babasının çiftliği değil.
Beğendim (3) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_86011)
09 Ekim 2021 Cumartesi 07:54
dogunun en yesil ve dogasi en guzel ilinin ormanlarini, yarim asirdir doymadan yaktiniz kestiniz topragini delik desik ettiniz. hadi sizde utanma ve vicdan kalmamis, butun bunlari goren vicdanli allah korkusu olan insanlara ne demeli. bu kadar mi cahil birakildiniz; kiyamet olacagini bilseniz bile elinizdeki fidani dikmekten imtina etmeyin' diyen bir kutsaldan, kiyamete bile bile davetiye cikartan bir zihniyete nasil evrildiniz, ey hala bunlara inanlar?
Beğendim (4) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_86007)
08 Ekim 2021 Cuma 23:10
Senin memleketinde ormanlar yok edilirken,bu açıklaman yersiz ve anlamsız.Tribünlere oynamaktan vazgeç.SAMİMİYETSİZİNİZ!!!
Beğendim (4) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_86005)
08 Ekim 2021 Cuma 22:38
Sizin de değişikliliğinizin zamanını geldi. Bizim için en büyük gerçeklik bu sayın Cevdet Yılmaz.
Beğendim (2) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_86000)
08 Ekim 2021 Cuma 17:36
Bingöl de orman yok ediliyor buna sessiz kalıyorsunuz Hiç kimse kuraklıktan bahsetmesin Doğanın genleriyle oynarsanız bedelini ağır ödersiniz karadeniz de doğanın nasıl intikam aldığını gördünüz
Beğendim (22) Beğenmedim (1)Cevapla
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın