Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
29 Kasım 2022 Salı
5 °C Bulutlu ve güneşli

İçme Suyu Çalışmaları Sürüyor

Bingöl'de kent merkezinde artan nüfus, önümüzdeki yıllarda içme suyu sıkıntısına neden olacak. Bingöl Belediyesi mevcut içme suyu kaynaklarına alternatif kaynaklar bulmak için çalışmalarını sürdürüyor.

İçme Suyu Çalışmaları Sürüyor
07 EYLÜL 2022 ÇARŞAMBA 19:32
0
1551
1
AA aa

Bingöl Belediye Meclisinde içme suyu sıkıntısı ve alternatif çözüm yolları ve bu kapsamda yürütülen çalışmalar konuşuldu. Kent merkezinde artan nüfus, önümüzdeki yıllarda içme suyu sıkıntısına neden olacak. Bingöl Belediyesi mevcut içme suyu kaynaklarına alternatif kaynaklar bulmak için çalışmalarını sürdürüyor. Sürece ilişkin ilgili kurumlarla gerçekleştirilen protokoller ve çalışmalara dair bilgilerin yer aldığı meclis tutanağında şu ifadeler yer aldı:

“Bingöl İl Merkezinin nüfusu her geçen gün artmakta olup, şehir merkezinin içme suyu ihtiyacının %95'lik kısmı Karlıova ilçesi Devecik Köyü sınırları içerisindeki Kürük kaynaklarından karşılanmaktadır. İlimizdeki imar sahalarının genişlemesi sonucu artan şehir nüfusundan dolayı mevcut içme suyu kaynaklarımızın ileriki dönemlerde şehrin içme suyu ihtiyacını karşılayamayacağı ön görülmüştür. Bu kapsamda İlimiz genelinde içme suyu sıkıntılarının yaşanmaması amacıyla Belediyemizce yeni alternatif içme suyu kaynakları arayışına girilmiştir. Konu ile ilgili Belediyemizce yapılan alternatif içme suyu kaynakları arayışı sonucu İlimiz Karlıova İlçesi Bahçe ve Kaynak Köylerinin bulunduğu alanda içme suyu kaynaklarının bulunduğu tespit edilerek söz konusu köylerde tespit edilen 2 adet su kaynağı Belediyemizin yazılı talebine istinaden D.S.İ. Genel Müdürlüğünüz tarafından Belediyemize tahsis edilmiştir. Söz konusu içme suyu kaynaklarının kaptaj, isale hattı, projeleri ile yapım işinin Kurumunuz tarafından yapılarak, Belediyemize ait mevcut Karlıova İlçesi Devecik Köyü sınırları içerisinde bulunan Kürük isale hattına eklenmesi, içme suyu arıtma tesisi yapılması ile Karlıova İlçesi Bahçe ve Kaynak Köylerinin tarımsal arazilerinin sulama suyu ihtiyacını karşılanması amacıyla Karlıova İlçesi Kaynak Köyü sulama ve içme suyu göletinin de ayrıca yapılması Belediyemizce Genel Müdürlüğünüzden talep edilmiş olup, söz konusu içme suyu projesi ile ilgili yapım işine esas projelerin Genel Müdürlüğünüz vasıtasıyla hazırlatıldığı tespit edilmiştir. Bu nedenle Karlıova İlçesi Bahçe ve Kaynak Köylerinden İlimiz içme suyu ihtiyacının karşılanması amacıyla Karlıova İlçesi Devecik Köyü sınırları içerisinde bulunan Kürük Kaynaklarına bağlantı amacıyla yapılması planlanan içme suyu isale hattı, içme suyu arıtma tesisi ile söz konusu köylerin sulama ihtiyacının karşılanması amacıyla planlanan sulama ve içme suyu göletinin proje ve yapım çalışma süreleri göz önünde bulundurularak söz konusu süreçle İlimizin içme suyu ihtiyacının ilave kaynaklarla desteklenmesi amacıyla halen Belediyemizin içme suyu ihtiyacının karşılandığı Karlıova İlçesi Devecik Köyü sınırları içerisindeki Kürük Kaynaklarının bulunduğu alan ile İlimiz Merkez Balpınar Köyü (Metan) isale hattının bulunduğu alanlarda su sondaj kuyularının açtırılarak İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmelik gereği uygun olanların Belediyemiz su kaynaklarına ilave edilmesi için gerekli izin ve işlemlerin yapılması, açılacak olan YAS kuyularına ait maliyetin Belediyeden geri alınabilmesi açısından yeni bir protokol imzalanmasına ihtiyaç olmadığı, ancak ileride geri ödeme aşamasında herhangi bir anlaşmazlık yaşanmaması adına İlimiz içme suyu ihtiyacının karşılanması amacıyla yapılacak YAS kuyularının açılması çalışmalarında yapım maliyetlerinin geri ödenmesinin 06.05.2022 tarihinde imzalanan protokolün (e) maddesi Mali Hükümler kapsamında geri ödemesinin yapılmasına oy birliği ile karar verildi.”

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_95299)
08 Eylül 2022 Perşembe 09:06
Allah razı olsun.inşallah proje bir an önce hayata geçer içme suyu sorunu tamamen ortadan kalkar.
Beğendim (4) Beğenmedim (2)Cevapla
29.11.2022
09:56
AK Parti açıkladı! Seçim erkene alınabilir,
AK Parti açıkladı! Seçim erkene alınabilir,
Altılı Masa'nın Parlamenter Sisteme geçiş anayasa teklifini açıklamasının ardından AK Parti'den flaş bir çıkış geldi. 'Seçim tarihi bayram ve hac tarihine göre ayarlanabilir' diyen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen, 'Cumhurbaşkanlığı sistemi revize edilebilir; muhalefet kapıları kapatmasaydı her şeyi konuşurduk' dedi...
29.11.2022
09:45
Milyonlar merak içindeydi Erdoğan`dan EYT açıklaması
Milyonlar merak içindeydi Erdoğan'dan EYT açıklaması
Emeklilikte yaşa takılanların beklediği düzenleme için atık sayılı günler kaldı. İşverenler EYT için hükümete taleplerini iletti, formüller masada. Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün akşamki kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada çalışmaları en kısa sürede tamamlayıp kamuoyuna açıklayacaklarını duyurdu.
29.11.2022
09:35
Kış Lastiği Uygulaması 1 Aralık`ta başlıyor
Kış Lastiği Uygulaması 1 Aralık'ta başlıyor
Milyonlarca araç sahini için için zorunlu kış lastiği uygulamasının başlamasına sayılı günler kaldı.1 Aralık tarihinde başlayacak olan zorunlu kış lastiği uygulaması için araç sahiplerine önemli uyarı geldi. 1 Ocak 2023'ten itibaren yeniden değerleme oranının da devreye girmesiyle birlikte kış lastiği takmayanlara kesilen ceza artacak.
28.11.2022
18:53
Sözen: `Seçimin kaderini gençler tayin edecek`
Sözen: 'Seçimin kaderini gençler tayin edecek'
Bir dizi ziyaretlerde bulunmak için geldiği Bingöl'de seçim rüzgârını erken estiren isimlerden Ziya Sözen, aday adayı olacağını da ilan etmiş oldu. Seçime dair değerlendirmelerini paylaşan Sözen: 'Seçim kaderini gençlerin kararı tayin edecektir. Gençlik buluşması için hazırlıklarımıza başladık. Biz değil, gençler konuşacak. Raporu da ilgili tüm mercilere sunacağız.'
28.11.2022
18:45
Tıkla ne kadar emekli maaşı alacağını hemen öğren
Tıkla ne kadar emekli maaşı alacağını hemen öğren
SGK, 'Emekli olursam ne kadar maaş alırım?' uygulamasını erişime açtı. Kullanıcılar, emekli maaşı hesaplama uygulaması ile maaş miktarını öğrenebilecek. İşte detaylar.
28.11.2022
16:16
Belediye`nin 2023 bütçesi 982 milyon lira
Belediye'nin 2023 bütçesi 982 milyon lira
Bingöl Belediyesinin 2023 yılı bütçesi 982 milyon olarak belirlenirken, bütçe oy çokluğuyla kabul edildi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın