Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
27 Eylül 2022 Salı
27 °C Güneşli

Hitlere benzetene bak

ABD'deki anketlerde büyük kayıplara uğrayan Başkan Bush, Amerikan halkından savaş desteği almak için yaptığı konuşmada El Kaide'yi kimlere benzetmedi ki.

Hitlere benzetene bak
12 KASIM 2005 CUMARTESİ 09:59
0
1680
0
AA aa
ABD'de anketlerde büyük popülarite kaybına uğrayan Başkan George Bush, Amerikan halkının savaşa desteğini yeniden kazanma çabaları çerçevesinde yaptığı konuşmada, El Kaide'ye karşı zafer kazanana kadar durulmayacağını belirterek, Irak savaşı öncesindeki istihbaratın çarpıtıldığı iddialarını yalanladı ve Suriye'yi uyardı.

Bush, “Gaziler Günü” için Pennsylvania eyaletindeki Wilkes-Barre'de yaptığı konuşmada, El Kaide'yi, 20. yüzyılın büyük kötülüklerine imza atan Nazi lideri Adolf Hitler'e, Sovyet diktatörü Jozef Stalin'e ve Kamboçya'da milyonlarca kişinin ölümünden sorumlu olan Pol Pot'a benzetti. Başkan Bush, dini emellerine alet eden El Kaide'nin aslında İslam dininin en büyük düşmanı olduğunu söyledi.

El Kaide'nin Irak ve başka yerlerde üç aşamalı bir planı uygulamaya çalıştığını anlatan Bush, ilk safhanın, ABD'yi Irak'tan ve geniş Ortadoğu bölgesinden ayrılmaya zorlamayı amaçladığını kaydederek, “El Kaide'nin iki numaralı adamı Eymen el Zevahiri, Vietnam savaşını örnek veriyor ve Amerika'nın bölgeden kaçmasını sağlamaya çalışıyor, ancak bu olmayacak” dedi.

Bush, ikinci aşamada El Kaide'nin, Irak'ın kontrolünü ele geçirip burada dini bir devlet kurarak, laik ve radikal olmayan Müslüman komşu ülkelere saldırmayı amaçladığını söyledi.

ABD Başkanı, üçüncü aşamada da El Kaide'nin, birçok İslam ülkesinde kontrolü ele geçirerek totaliter bir imparatorluk kurmak, İsrail'i yok etmek, Avrupa'yı yıldırmak, ABD'yi de dünyadan soyutlamak amacını taşıdığını anlattı.

Arap medyasını terörü desteklemekle suçlayan ve hiçbir tavizin terörü durdurmaya yetmeyeceğini kaydeden Bush, “El Kaide'nin planı başarıya ulaşmayacak. Düşmanı, cinayetleri çoğalmadan durdurmamız gerek. Teröre karşı savaşı tamamen kazanana kadar durmayacağız” dedi. Başkan Bush, savaş öncesinde Saddam Hüseyin rejiminin elinde bulunduğu sanılan kitle imha silahlarına ilişkin istihbarat raporlarının yönetimi tarafından çarpıtıldığı yönündeki suçlamaları da reddederek, bu iddiaları son haftalarda öne çıkaran muhalefetteki Demokrat Parti'ye çattı.

Bush, “Teröre karşı küresel savaşta tehlike o kadar büyük ve ulusal çıkarlarımız o kadar önemli ki, politikacılar, ortaya yanlış iddialar atmamalı” dedi. ABD Başkanı, Kongre'de yer alan 100'den fazla Demokrat üyenin zamanında savaşı desteklediğini hatırlatarak, bu partinin liderlerini şimdi siyasi çıkar peşinde koşmakla suçladı.

Başkan Bush, konuşmasında terörü desteklemekle suçladığı Suriye ve İran'ı da uyararak, “ABD, terörü bizzat uygulayanlarla teröristlere yataklık edenler arasında ayırım yapmayacak” dedi. Bush, Suriye'ye konuşmasında özellikle yer vererek, Şam yönetiminden, eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri'nin öldürülmesini soruşturan BM ile işbirliği yapmasını istedi. ABD Başkanı, “Suriye, şiddet ihraç etmeyi durdurmalı, demokrasi ithal etmeye başlamalı” dedi.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
27.09.2022
16:00
Belediye otobüsü talebi için toplanacaklar
Belediye otobüsü talebi için toplanacaklar
Bingöl Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Mücahid Korkutata, belediye otobüsü istediklerini belirterek, Cuma günü belediye önünde oturma eylemi yapacaklarını ifade etti.
27.09.2022
15:58
Başar: `Deprem konutlarını hızlandırın`
Başar: 'Deprem konutlarını hızlandırın'
Yedisu Kaymakamı Furkan Başar, yaklaşık 2 yıl önce ilçede meydana gelen depremden dolayı yıkılan konut ve ahırların hızlandırılması için müteahhitlerle görüştü.
27.09.2022
15:56
Zaza FC futbol akademisi kuruluyor
Zaza FC futbol akademisi kuruluyor
Üç ay gibi kısa bir süre önce Bingöl'de gerçekleştirdiği seçmeler ile Bingöl futbol kamuoyunun dikkatini çeken Zaza FC London'un Başkanı Ömer Baraç: 'Şehir sahip çıktıkça kulüp güçlenecektir. Yakında kulübümüzün 8-12 yaş aralığında çocuklara hitap edecek futbol akademisi Bingöl'de faaliyetlerine başlayacak bunu da buradan kamuoyuna müjdelemek istiyorum.'
27.09.2022
15:54
Bingöl Belediyesi, üstyapı çalışmalarına hız verdi
Bingöl Belediyesi, üstyapı çalışmalarına hız verdi
Bingöl Belediyesi, ana cadde ve sokaklarda üstyapı çalışmalarını aralıksız bir şekilde sürdürüyor.
27.09.2022
15:51
`Geleceğimizi ancak çocuklarla kurtarabileceğimizin farkındayız`
'Geleceğimizi ancak çocuklarla kurtarabileceğimizin farkındayız'
Bingöl İl Milli Eğitim Müdürü Halil Yücel, merkezdeki özel okulları ziyaret ederek idarecilerden bilgi aldı.
27.09.2022
15:50
Mollaoğlu, Vakıfbank Şube Müdürü oldu
Mollaoğlu, Vakıfbank Şube Müdürü oldu
Ankara Sincan OSB Şubesinde Kobi portföy yöneticisi olarak müdür yardımcılığı görevinde olan Sercan Mollaoğlu, Bingöl Vakıfbank Şube'sine müdür olarak atandı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın