Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
21 Eylül 2021 Salı
31 °C Güneşli

Helikopter mi yavaş, yetkililer mi aciz?

'Her yıl aynı bölgede yangın çıkmasının nedeni nedir? Bu bir tesadüf müdür?' diye soran Özateş, ihmaller zincirini sıraladı ve ekledi: 'Siyasi makamların konuya dair ilgisiz ve vurdumduymaz tavırlarının sebebi nedir? Burada bir ilgisizlik mi, acizlik mi yoksa beceriksizlik mi yoksa bir rant ve paylaşım mı söz konusudur? Sivan-Der olarak sürecin yakından takipçisi olacağız. Dernek olarak Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunacağımızın bilinmesini istiyoruz'

28 HAZİRAN 2021 PAZARTESİ 19:28
42
3618
8
AA aa
Helikopter mi yavaş, yetkililer mi aciz?

25 Haziran 2021 Cuma gününden itibaren Bingöl'ün Genç İlçesi Sivan bölgesinde (Güzeldere ve Dedebağ köylerinde) meydana gelen orman yangıyla ilgili en sert açıklama Sivanlılar Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği'nden geldi.  Dernek Yönetim Kurulu Adına açıklamayı yapan Ahmet Özateş, ihmaller zincirini sıralayıp önemli noktalara dikkat çekti ve suç duyurusunda bulunacaklarının altını çizdi.

SON DÖRT YILDAN BU YANA HER YAZ AYLARINDA AYNI BÖLGE YANAR MI?

Kamuoyunda; “Bölgemizde yaşanan orman yangınları doğal, tabiî bir olay gibi değerlendirilip geçiştirilmektedir. Oysaki  doğal bir şekilde yanmadığı, insan eli ile yakıldığı ve bazen de güvenlik nedeni ile yakıldığı söylenmektedir.” şeklinde bir düşünce oluştuğuna dikkat çeken Özateş; “Her yıl bu bölgede güvenlik sorunu bahane edilerek ormanlar yakılıyor. Bu doğru mudur? Geçmişte de güvenlik nedeni ile bu ormanlar yakıldı bununla alakalı bir soruşturma var mı? Görev ihmali konusunda her hangi bir kurum ve kişi hakkında yapılmış bir soruşturma var mıdır? Bölge özel güvenlik alanı olduğu için sürekli termal kameralar ile izlenmektedir. Kameralarda tespit edilen herhangi bir sabotaj ve ihmal söz konusu mudur?” sorusuna yanıt istedi.

Özateş, yanıt beklenen soruları ve eleştirilerini şöyle sıraladı

İZLEMEKTEN BAŞKA NE YAPILDI? 

Her yıl aynı bölgede yangın çıkmasının nedeni nedir? Bu bir tesadüf müdür? Bingöl Orman Müdürlüğü ve Genç Orman Şefliği bu konu ile ilgili ne yapmış, ne gibi tedbirler almış ve ne düşünmektedir? Bu bölge yangın çıkma riski yüksek bir yer ise neden orman işletme şefliği gerekli tedbirleri almamıştır veya almamaktadır? Ayrıca kamuoyu, yetkililerin yanan ormanı izlemekten başka nasıl bir müdahalede bulunduğuna dair izahat beklemektedir.

MARAŞ MI UZAK, HELİKOPTER Mİ YAVAŞ, YETKİLİLER Mİ ACİZ?

Güzeldere'de çıkan yangın Cuma günü sabah başladı. Orman Müdürlüğü'nün ilk günden müdahale etmesi gerekmez miydi? Müdahale cumartesi günü yangın her tarafa yayıldıktan ve kontrolden çıktıktan sonra başladı, cumartesi günü öğleden sonra helikopter istendi. Marmaris'te meydana gelen yangına 15 dk içeresinde 8 helikopter, 28 arazöz ile müdahale eden devlet, Servi'deki yangına neden 1 gün sonra müdahale etti. 8 saatte dünyanın diğer ucuna gidilirken yetkililerin Maraş'tan Bingöl'e 44 saatte ancak Helikopter getirebildiği söyleniyor. Maraş mı uzak, helikopter mi yavaş, yetkililer mi aciz? Bu durum nasıl izah edilmektedir?  Var olanın elimizden akıp gitmesine karşı beklemekten başka ne yapıldı? Ayrıca her yıl belli dönemlerde seremonilerle, cafcaflı törenlerle, renkli ibriklerle ağaç dikme etkinliği yapılırken öncelikle var olanın korunması gerekmez mi?

SİYASİ MAKAMLARIN KONUYA DAİR İLGİSİZ VE VURDUMDUYMAZ TAVIRLARININ SEBEBİ NEDİR?

Burada bir ilgisizlik mi, acizlik mi yoksa beceriksizlik mi söz konusudur? Özel istekler için canhıraş bir şekilde çabalayan siyasiler hepimizi ilgilendiren bu meselede nasıl bir çaba sarf etmişlerdir? Aynı yangın bu boyutta, bu sürede Türkiye'nin herhangi bir bölgesinde olsa kamuoyu, hükümet ve yerel makamlar yine böyle mi davranırdı?

BURADA BİR RANT VE PAYLAŞIM MI SÖZ KONUSUDUR?

Bölgenin maden itibari ile zengin olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla akıllara şöyle bir soru gelmektedir; Burada bir rant ve paylaşım mı söz konusudur? Türkiye'de yaşanan olaylar etrafında düşündükçe akla gelenlerin bir süre sonra başımıza geldiği görülmektedir. Nitekim yanan-yakılan ormanlarımızın yerlerinde bir zaman sonra otellerin yükselmesi tesadüf müdür? Ya çıkan-çıkarılan yangınların deniz manzaralı olması? Ya da madencilerin o bölgelere çullanması tesadüf mü?

Rant düzeninde ülkenin kaynakları bir bir talan edilmektedir. Endüstriyel tarım, turizm, maden sektörlerinin açgözlülüğü ve bencilliği sayesinde neresi işe yarayacaksa, orada fail-i meçhul yangınlar çıkarılarak orman vasfını yitirmesi sağlanmaktadır. Bu sektörler nereyi işaret ederse, ertesi gün o ormanlar bir yangına kurban verilmekte; yaşam ve doğa yok edilmektedir.

Bu açıklamamızın hiçbir kelimesi şahsi menfaat, lütuf, yardım ya da siyasi gönderme içerikli olmadığını vurgulamak istiyorum. Bu açıklama, tıpkı ormanları gibi ciğerleri yanan insanların bu yangında anlamadığı noktaların aydınlatılmasını istemek, şüphelerini gidermek, herhangi bir rant, tedbirsizlik ve ihmali dikkatli bir şekilde takip ettiklerini bildirmek için aktarılmıştır. Kazanınca kaybedeceğimiz gün gelmeden ekosistemi ve doğal denge bozulmasın istiyoruz. Sivan-Der olarak sürecin yakından takipçisi olacağız. Dernek olarak Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunacağımızın da bilinmesini istiyoruz.

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_84046)
29 Haziran 2021 Salı 09:56
Sayın başkan yangının çıkış sebebini mutlaka ortaya çıkarmak gerekir. Atalarımız yaş kesenin başı kesilir cezasını uygulamışken bizler ne yapıyoruz hiç. Yazık çok yazık
Beğendim (7) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_84045)
29 Haziran 2021 Salı 09:39
Yetkililerin haberi var mı acaba yangından. Bırakın acizliği.
Beğendim (7) Beğenmedim (2)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_84044)
29 Haziran 2021 Salı 09:36
Üç kişinin o bölgede geçen yıl maden işletme ruhsatı aldığı söylenmekte. Bunlardan biri Servili, biri Karliovalı. Diğeri bölgeden.
Beğendim (5) Beğenmedim (2)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_84042)
29 Haziran 2021 Salı 07:28
çok güzel tespitlerde bulunmuşsunuz.bu soruları gazeteci arkadaşlar vasıtasıyla hükümet bingöl temsilcilerine [artık onlara vekillerimiz demek içimden gelmiyor]sorsanız .biliyorum yine akıllarınca aklımızla alay edercesine cevaplar verecekler ama artık yemezler.artık kimse yemez.bir ak parti üyesi olmaktan size yıllarca destek olmaktan utanıyorum sizin için savunacak hiç bir şey kalmadı yazıklar olsun size.
Beğendim (7) Beğenmedim (4)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_84038)
28 Haziran 2021 Pazartesi 23:57
Bence en buyuk problem orman isletme mudurlugunden kaynaklanmaktadir. Bu bolgenin yuksek riskli bir yer oldugu bilinmesine ragmen ve neredeyse her yil ayni bolgede orman yangini ciktigi bilinmesine ragmen tedbir, onlem alinmiyor risk yonetimi yapilmiyor, mudahalede geç kaliniyorsa elbette kriz yonetiminde de sinifta kalmaya mahkum olurlar. Bu olaya yerel imkanlar ile basedilemiyorsa neden komsu il orman isletme ve belediye itafiyelerinden destek alinmiyor? Eger sebep siyasi degilse kesinlikle orman isl. Mudurlugunun vurdumduymazligindan kaynaklaniyor diyebilirim.
Beğendim (2) Beğenmedim (2)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_84037)
28 Haziran 2021 Pazartesi 22:48
Cok dogru tespitler Allah zalimlere fırsat vermesin bu ateş onları da yaksın inşallah.
Beğendim (2) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_84036)
28 Haziran 2021 Pazartesi 20:23
Bugün bölgedeydik sadece 1 itfaiye aracı ile müdahale ediliyordu 4,5 saat bölgede kaldık helikopter gormedik
Beğendim (2) Beğenmedim (3)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_84035)
28 Haziran 2021 Pazartesi 20:22
gerek duymuyorlar
Beğendim (1) Beğenmedim (3)Cevapla
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın