Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
26 Kasım 2022 Cumartesi
4 °C Bulutlu

Erdoğan'dan yök ve chp'ye tepki

Başbakan, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Aşkın'ın tutuklanmasının ardından açıklamalar yapan YÖK, Barolar Birliği ve CHP ile ilgili sert açıklamalarda bulundu.

Erdoğan`dan yök ve chp`ye tepki
23 EKİM 2005 PAZAR 10:21
0
1744
0
AA aa
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Yücel Aşkın'ın tutuklanmasının ardından yargıyı etkileyecek şekilde açıklamalar yapan YÖK ve CHP ile ilgili sert açıklamalarda bulundu. Müsteşarı Prof. Dr. Ömer Dinçer'in akademik unvanının YÖK tarafından alınmasını tepkiyle karşılayan Erdoğan, "Aldığınız karar beni bağlamaz." dedi. Van''a giden rektörlere de seslenenen Erdoğan, "Seyahatiniz hayırlı olsun, yolunuz açık olsun." ifadesini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin Lütfi Kırdar Kongre ve Kültür Merkezi''nde düzenlediği iftar yemeğine katılan Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, son günlerdeki tartışmalara değindi. Erdoğan, "Son günlerdeki gelişmeleri görüyorsunuz. Kuvvetler ayrılığı prensibinden hareketle davranılması gereken bir ülkede muhalefete bakıyorsun, akıl almaz bir şekilde kendine göre baskı unsuru olmaya çalışıyor." şeklinde konuştu.

Erdoğan, CHP''yi kastederek, şöyle devam etti: "Yıllarca bunu meslek edindiniz. Sizin zaten başka mesleğiniz olmadı. Bugüne kadar eğer Türkiye'de bir siyaset hukuk ilişkisi olmuşsa bunu en iyi başaran CHP olmuştur. Ondan daha iyi başaran olmamıştır. Bunun cemaziyelevvelini çok iyi biliriz."

"BENİ BU İŞLERE BULAŞTIRMAYIN"
Türkiye Barolar Birliği'nin Van'da yaptığı açıklamalara da tepki gösteren Erdoğan, kendi göstererek, yaşanan çelişkiye işaret etti. Erdoğan, "Ben burdan sesleniyorum. Bakınız Türkiye'de yeni yeni adetler geliştiriliyor. Kimse bu tür yeni yeni adetler geliştirmeye gayret etmesin. Bu ülkede bir şiir okuduğu için hapse giren belediye başkanı artık başbakanlık yapıyor. Biz sadece bir şiir okuduğumuz için hapse girdiğimiz için yargı mensuplarını yani baroları kastediyorum, bu Barolar Birliği nerdeydi acaba? Bunların hak hukuk, adalet arama gibi bir dertleri yok muydu? O zaman ne ile meşguldüler? *****huriyetin banisi olmuş bir şahsın şiirini okumaktan dolayı bir belediye başkanının hapse girmesinden bunlar bir tedirginlik duymadı mı Duymadılar, şimdi şu mevcut gelişmelere beni bulaştırmaya çalışıyorlar. Boşuna uğraşmasınlar, bu işlerin içerisinde ne ben, ne de arkadaşlarım yoktur, olamaz da. Herhalde bunların yapacak bir işleri kalmadı. Bütün kamuoyu araştırmalarına bakıp neticeyi gördükleri zaman ''''''''ne yapalım ha şimdi çamur atalım belki tutar'''''''' diye düşünüyorlar. Güneşi çamurla balçıkla sıvayamazsınız, boşuna uğraşmayın. Biz ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine ulaştırmak için koşturuyoruz." şeklinde konuştu.


"SEYAHATİNİZ HAYIRLI OLSUN"
Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Biz Pakistan'a gidiyoruz, Dubai''''''''ye gidiyoruz önümüzdeki günlerde Yemen''''''''e ve Kuveyt''''''''e gideceğiz, sonra İngiltere'ye geçeceğiz. Bizdekiler de Van''''''''a gidiyor. Seyahatiniz hayırlı olsun. Ne diyeyiim ben, işinize bakın işinize. Üniversitelerimizin pürmelali ortada. İşinizi yapın. Kurumlarımız ve kurallarımız ortadadır, buna göre davranalım. Ülkede huzursuzluk kaynağı olmayın."

Müsteşarı Prof. Dr. Ömer Dinçer'in akademik unvanının YÖK tarafından alınmasına da sert tepki gösteren Başbakan, "Adeta bir intikam hırsıyla benim müsteşarımı okullarda görev yapamayacağını dair aldığınız karar beni bağlamaz, bunu böyle biliniz. Benim müsteşarımın sizin vereceğiniz kariyere ihtiyacı yoktur bunu da böyle biliniz. Çünkü bilim ve bilgi bir kariyer olayı değildir. Biz bu ülkede kariyerlerin nasıl alındığını bilenlerdeniz. İstisnalar kaideleri bozmaz. Dolayısıyla benim müsteşarım kendine inandığım güvendiğim dört dörtlük bir insandır. Bu vatan için koşturan bu vatanın bir evladıdır." diye konuştu.


HABER7
YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
25.11.2022
18:52
CHP`den şiddetle mücadele açıklaması
CHP'den şiddetle mücadele açıklaması
CHP Bingöl Kadın Kolları Başkanı Gülten Baylas, '25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü' dolayısıyla basın açıklaması yaptı.
25.11.2022
16:20
Çintay; `Milyon dolarlık projeleri ilimize kazandıracağız`
Çintay; 'Milyon dolarlık projeleri ilimize kazandıracağız'
Basın mensupları ile toplantı düzenleyen BİNTSO Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Çintay, 'Üretim ve yatırımın ilerlemesi, uluslararası rekabetin geliştirilmesi ile mümkündür. Bu çerçevede gerçekleştirdiğimiz girişimler neticesinde ilimizde 2 adet UR-GE projesi desteklenecektir. Bu projelerin her biri 3.500.000$ olup toplam 7.000.000$ yatırımı ilimize kazandıracağız. Bu projeler, bal ve inşaat malzemeleri üzerine olacaktır' dedi.
25.11.2022
15:50
`Bütçe adil dağıtılmalı`
'Bütçe adil dağıtılmalı'
'Bütçenin adil bir şekilde dağıtılmasıyla birçok şey yapılabileceği matematiksel olarak ortada iken, garibandan alıp zengine veren 2023 bütçesinin sahibi AKP iktidarını da halkımızın vicdanına bırakıyoruz.'
25.11.2022
15:43
Yedisu`da değerlendirme toplantısı yapıldı
Yedisu'da değerlendirme toplantısı yapıldı
Yedisu Kaymakamı Furkan Başar başkanlığında, 'Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon, İzleme ve Değerlendirme' toplantısı yapıldı.
25.11.2022
14:33
Kaymakam Gürses, öğrencilerle bir araya geldi
Kaymakam Gürses, öğrencilerle bir araya geldi
Adaklı ilçe Kaymakamı Burak Bozkurt Gürses, Adaklı Çok Programlı Anadolu Lisesi pansiyonunda kalan öğrencilerle bir araya gelerek, akşam yemeğini birlikte tabldotta yedi.
25.11.2022
14:18
Jandarmadan `Kadına yönelik şiddete karşı mücadele` mesajı
Jandarmadan 'Kadına yönelik şiddete karşı mücadele' mesajı
Bingöl'de İl Jandarma Komutanlığı personelleri, 'Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele günü' çerçevesinde özel bir video hazırlayarak, kadının toplumdaki yerine dikkat çekti.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın