Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
16 Mayıs 2022 Pazartesi
14 °C Açık

Devlet ticaret yapmaz

AK Parti Medya Başkanı Bayram Keskin, önceki gün Et Balık Kurumu ile ilgili yapılan açıklamaya binaen yaptığı açıklamada &';Devlet ticaret yapmaz, doğrudur: ancak piyasaya müdahale edebilir” dedi.

Devlet ticaret yapmaz
14 OCAK 2011 CUMA 09:32
0
1618
1
AA aa

AK Parti Medya Başkanı Bayram Keskin, önceki gün Et Balık Kurumu ile ilgili yaptığı basın açıklamasında “Et Balık Kurumu besicimizin şah damarıdır. Son yapılan teknolojik yatırımları ile Bingöl ekonomisine olumlu katkısı daha da artacaktır” dedi. 

Et ve Balık Kurumu’nun özelleştirme kapsamına alınmaması Bakan Yılmaz’ın Bingöl’e has pozitif bir katkısı olduğunu ifade eden Keskin, “Çevre illerde Et Balık Kombineleri özelleştirilirken, bizdeki Et Balık Kombinasının kapsam dışı bırakılması aslında besicilerin ürünlerini güvenilir bir ortamda satış ve pazarlamasına imkân sağlamak amacıyla yapıldığını hepimiz yakinen bilmekteyiz. Toplumun genel taleplerini bireysel taleplere tercih ederseniz, Eflatun’un dediği gibi adaleti sağlayamazsınız. Bugünün ekonomilerinde yerel ve bölgesel potansiyelleri de kucaklayan geniş perspektifli bir ekonomiye ihtiyaç olduğunu biliyoruz. Ancak, ekonomiyi istikrar içinde sürdürülebilir bir büyüme mantığı içinde daha iyi noktalara taşımak için gerçekçi bir çizgide hareket etmek zorundayız” diye konuştu.

“Bingöl Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği eleştiri yapabilir ancak, piyasa koşullarını ve tüketici tercihlerini göz ardı edemez” diyen Keskin, “Tüketim harcamalarını belirleyen en önemli unsur; gelir düzeyidir. Eğer Et ve Balık Kurumunun yaptığı kavurma piyasada iyi bir arz talep dengesini oluşturmuşsa demek ki, tüketici tercihleri böyle bir ürünün varlığını her zaman için kabul etmektedir. Elbette devlet tekelleşmeye müsaade etmez, ancak, fiyatlara ve piyasa mekanizmasına her zaman için müdahale edebilir. Bir malın fiyatı yükseldikçe üretici firma o malı daha yüksek fiyatlardan satmak ister. Malın fiyatı düştükçe o malı daha düşük fiyatlardan satma eğilimi gösterebiliyorsa bu aslında tam rekabet piyasasının varlığını göstermektedir” diye ifade etti.

Devletin tüccarlık yapamayacağını ifade eden keskin, “Devlet, sevk ve idare edecek, yönetecek, koordine edecek, istikamet verecek. Her zaman için ekonomiye müdahale edebilir. Çünkü devlet, ekonomide düzenleyici rol üstlenir. Elbette ticareti vatandaş yapacak ancak, devlet fiyatlar genel dengesine seyirci kalamaz. Anında müdahale etmek zorundadır. Çoğunluğun menfaatini, azınlığın menfaatine tercih ederse enflasyon, deflasyon hatta stagflasyona doğru bir zemine kayar ki, buna kim razı olabilir ki. Özelleştirme, kamunun elindeki zarar eden işletmelerin özel sektöre satılması, devredilmesi değildir. Devlete, topluma, ekonomiye, kamu sektörüne bakış esasında şekillenen, kamu işletmelerinin satılmasının ötesinde sonuçlar doğuran bir araçtır” şeklinde konuştu.

“Devlet, tarımsal ve hayvansal amaçlı yatırımcıyı sübvanse ediyorsa, piyasaya duyarsız kalamaz” diyen Keskin, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Özel malların üretiminde yetersizlik varsa devlet piyasaya her zaman için müdahale edebilir. Bunu sayın bakanımız istiyor diye değil, devletin piyasaya olumlu ve reel bir yaklaşım göstermesi gerektiğindendir.
Geniş bir perspektifte ticaret yapılmak isteniyorsa ve tam rekabet şartları da oluşmuşsa burada üreticinin marjinal kar düşünmesi ve daha çok üretim yapması gereklidir. Serbest piyasada et fiyatları tavan yapmışsa bunun aslında tarımda olduğu gibi hayvancılıkta da artık teknolojik kaynakların kullanılması ve bunu meslek olarak ciddi bir yatırım olarak planlayanların ayakta kalabileceklerini ve rekabet edebileceklerini göstermektedir.

 

Tarımsal ve hayvansal destekler ne çabuk unutuldu
Sadece Bingöl’de 8 adet kooperatife 806 büyükbaş hayvan ve 1 kooperatife 1250 adet küçükbaş hayvan dağıtımı yapılmıştır. Kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi kapsamında 30 projeye toplam 6,6 Milyon TL finansman desteği sağlanmıştır. Halen proje çalışmaları devam etmekte olan kooperatiflere süt sığırcılığı projesi kapsamında gerekli her türlü yardım ve destekler de devam etmektedir.

EBK ile rekabet edilmez, ancak özel sektör iç piyasaya yoğunlaşmalıdır.
EBK’nin yaptığı kavurmanın hastalıklı hayvanlardan ve ithal angus etinden elde edildiğini ben bile yeni duyuyorum. Ancak, Soğuk Çeşme kavurmasının bir marka olduğunu çok önceden biliyordum. Eğer angus eti ile rekabet edilemiyorsa, yerli malı hayvan etinin fiyatının yüksek olması da biliniyorsa o halde onun yerine ikame mallar kullanılmalı diye düşünüyorum. Sayın bakanımıza atfen yapılan eleştiriyi kesinlikle tasvip etmediğimizi ve isnat edilen olumsuz tavrın da ticari örf ve teamüllere uygun düşmediğini, yine Sayın Bakanımızın yatırımcıya karşı olan yaklaşımını herkes bilir, yapılan açıklamalar açıkçası bizleri üzmüştür.”

 

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
erkan yoldaş (@Misafir_1639)
14 Ocak 2011 Cuma 10:47
Helal olsun Türkiyede bütün kurumları özelleştir,ETB gelince Piyasaya müdahale etmek için satılmadıdeniliyor oysa ne zamandan belli Bingöl ETB Türkiyenin piyasasına müdahale edebildi.
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
16.05.2022
17:25
Detay Dergisi 3. Sayısı çıktı
Detay Dergisi 3. Sayısı çıktı
Bingöl'ün en etkin ve seçkin dergisi Detay, 3. sayısıyla okurlarıyla buluştu. Derginin kapak manşetinde; kamuoyunun merak ettiği, hatta birçok kişinin bilgi sahibi olmadığı Şeyh Said Harekâtına dair çarpıcı detaylar yer aldı.
16.05.2022
16:48
`Engellilere her türde eğitim fırsatının sağlanması devletin zorunluluğudur`
'Engellilere her türde eğitim fırsatının sağlanması devletin zorunluluğudur'
Bingöl Engelliler Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Bahattin Tüz, 'Engelli bireylerin kendilerini gerçekleştirmesi, geliştirmesi için her kademe ve türde eğitim imkan ve fırsatının sağlanması devlet için temel bir sorumluluk ve zorunluluktur.'
16.05.2022
16:47
Yüzde 100 hibeli kükürt dağıtımı yapıldı
Yüzde 100 hibeli kükürt dağıtımı yapıldı
Tarım ve Orman İl Müdürlüğü'nce İl Özel İdare desteğiyle çiftçilere yüzde 100 hibeli olarak kükürt dağıtımı yapıldı.
16.05.2022
16:46
`Toplumun bütün kesimlerine ulaşmaya çalışacağız`
'Toplumun bütün kesimlerine ulaşmaya çalışacağız'
SGK İl Müdürü Muzaffer Çakar: 'Sosyal Güvenlik Kurumunu, herkese ve her kesime tanıtmak, insanlarda sosyal güvenlik bilincinin oluşmasına katkı sağlamak amacıyla düzenlediğimiz etkinliklerde, iletişimin her yöntemi kullanılarak toplumun bütün kesimlerine ulaşmaya çalışacağız.'
16.05.2022
16:45
SAR Ekibi, AFAD Eğitimine Katıldı
SAR Ekibi, AFAD Eğitimine Katıldı
Bingöl SAR ekibi, Adana AFAD Birlik Müdürlüğünde verilen orta seviye akreditasyon eğitimine katıldı.
16.05.2022
16:44
Göçerlere Hayvan Hastalıkları Anlatıldı
Göçerlere Hayvan Hastalıkları Anlatıldı
Bingöl İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, göçerleri hayvan hareketleri ve hayvan hastalıkları konusunda bilgilendirdi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın