Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
27 Eylül 2022 Salı
25 °C Güneşli

Çiftçilere hibe destekleri arttırılmalı

Bingöl Ziraat Odası'ndan yapılan açıklamada, üretim yapan çiftçiye, Bakanlık desteklerinin arttırılması gerektiği belirtildi.

Çiftçilere hibe destekleri arttırılmalı
09 AĞUSTOS 2022 SALI 17:43
4
595
0
AA aa

Bingöl'deki tarımsal faaliyetler hakkında açıklama yapan Bingöl Ziraat Odası Başkanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde yapılan çeşitli projelerle çiftçilerimiz desteklendiği ancak artan maliyetler karşısında çiftçilere hibe desteğinin arttırılması gerektiğine dikkat çekildi.

2022 yılında Bingöl'de 9.600 hektar buğday ekimi gerçekleştirildiği belirtilen açıklamada, “Dekar başına ortalama 300-350 kg verim elde edilmiştir. Hasat edilen buğdaydan 1.584 ton Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından satın alınmıştır.  Bu yıl Toprak Mahsulleri Ofisinin açıkladığı alım fiyatının 6,37-6.90 TL arasındadır ve kilogram başına da 1 TL Devlet desteği verilmektedir ” denildi.

BİNGÖLLÜ ÇİFTÇİLER YEM BİTKİLERİNE YÖNELDİ

TMO'nun açıkladığı fiyata bağlı olarak özel sektör de fiyat alım aralığını yükseltildiği belirtilen açıklamada; “2023 Yılında buğday ekiliş alanlarının daha fazla artmasını da öngörüyoruz. İlimizde yine SÜTAŞ Entegre Tesislerinin çiftçilerle sözleşmeli üretim modeline geçmesi ve Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan hibeli projelerle yem bitkileri üretim alanlarımız ciddi oranda artmıştır. Silajlık Mısır Üretim Alanımız 2017 yılında 3140 dekar alanken 2021 yılında yüzde 438 lik artışla 13780 dekar alana ulaşmıştır. 2022 Yılında da hasat edilecek alanın yaklaşık 15500 dekar alana ulaşmasını beklemekteyiz.  Yine 2017 Yılında Üretilen Yonca miktarı 266.500 tondan 2021 yılında 301.576 tona ulaşmış durumdadır. Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi projeleriyle sunulan hibelerle birlikte İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce 2022 yılında 18.500 kg yonca tohumu ve 1500 torba silajlık mısır tohumu hibeli olarak çiftçilerimize dağıtımı gerçekleştirilmiştir. Verilen hibe destekleri ile Bingöllü çiftçilerimiz yem bitkilerine yöneldi.”

ÇİFTÇİLER ARTIK SEZONDA İKİ ÜRÜN ALIYOR

Bingöl'de daha önce ekim yapılmayan arazilerin son yıllarda yeniden ekildiğine dikkat çekilen açıklamada, “İl dışından gelen çiftçilere yapılan kiralamaların da çok az olduğunu tespit ediyoruz. Artık sezonda iki ürün alan çiftçilerimizin olması da bizi ayrıca mutlu ediyor. Yani çiftçi sonbaharda fiğ ve yem bezelyesi ekimi yaparak ilkbaharda da bunların hasadını yaptıktan sonra silajlık mısır ekimi yapabilmektedir. Üretilen ürünlerin Pazar sorunun olmamasını da önemli görüyoruz. Son yıllarda verilen tarımsal alet ve ekipmanlarla çiftçilerin emek yoğunluğu az ve zamandan tasarruf ederek daha modern şartlarda üretim yaptıklarını görüyoruz.  Ben buradan İlimiz Tarımına ve tarımsal projelerine her daim destek veren, siyasilerimize ve idarecilerimize çiftçilerimiz adına teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca çiftçilerimizden gelen yoğun istekleri üzerine hibeli buğday tohumu talepleri bulunmaktadır. 2022 yılı hasatlarımızın çiftçilerimize bereketli olmasını temenni ediyor, gelecek sene içinde çiftçilerimizin bir karış toprağı boş bırakmayıp ekmelerini tavsiye ediyoruz” denildi.

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
27.09.2022
16:00
Belediye otobüsü talebi için toplanacaklar
Belediye otobüsü talebi için toplanacaklar
Bingöl Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Mücahid Korkutata, belediye otobüsü istediklerini belirterek, Cuma günü belediye önünde oturma eylemi yapacaklarını ifade etti.
27.09.2022
15:58
Başar: `Deprem konutlarını hızlandırın`
Başar: 'Deprem konutlarını hızlandırın'
Yedisu Kaymakamı Furkan Başar, yaklaşık 2 yıl önce ilçede meydana gelen depremden dolayı yıkılan konut ve ahırların hızlandırılması için müteahhitlerle görüştü.
27.09.2022
15:56
Zaza FC futbol akademisi kuruluyor
Zaza FC futbol akademisi kuruluyor
Üç ay gibi kısa bir süre önce Bingöl'de gerçekleştirdiği seçmeler ile Bingöl futbol kamuoyunun dikkatini çeken Zaza FC London'un Başkanı Ömer Baraç: 'Şehir sahip çıktıkça kulüp güçlenecektir. Yakında kulübümüzün 8-12 yaş aralığında çocuklara hitap edecek futbol akademisi Bingöl'de faaliyetlerine başlayacak bunu da buradan kamuoyuna müjdelemek istiyorum.'
27.09.2022
15:54
Bingöl Belediyesi, üstyapı çalışmalarına hız verdi
Bingöl Belediyesi, üstyapı çalışmalarına hız verdi
Bingöl Belediyesi, ana cadde ve sokaklarda üstyapı çalışmalarını aralıksız bir şekilde sürdürüyor.
27.09.2022
15:51
`Geleceğimizi ancak çocuklarla kurtarabileceğimizin farkındayız`
'Geleceğimizi ancak çocuklarla kurtarabileceğimizin farkındayız'
Bingöl İl Milli Eğitim Müdürü Halil Yücel, merkezdeki özel okulları ziyaret ederek idarecilerden bilgi aldı.
27.09.2022
15:50
Mollaoğlu, Vakıfbank Şube Müdürü oldu
Mollaoğlu, Vakıfbank Şube Müdürü oldu
Ankara Sincan OSB Şubesinde Kobi portföy yöneticisi olarak müdür yardımcılığı görevinde olan Sercan Mollaoğlu, Bingöl Vakıfbank Şube'sine müdür olarak atandı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın