Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
30 Kasım 2022 Çarşamba
9 °C Yağmur

Çalışanlar dikkat! Maske hatası tazminatınızı yakabilir

Koronavirüs nedeniyle artık vazgeçilmeyen aksesuarlarımız olan maskelerle çalışmak her yerde şart oldu. Peki bir iş yerinde maskesiz çalışmak ve dolaşmak tazminatı yakar mı? Çalışanların iş yerinin koyduğu kurallara uyma zorunluluğu vardır. Yasaya aykırı olmayan kurallara uymayan işçiler bundan ısrar eder ve çalışma düzenini bozarsa atılırlar.

Çalışanlar dikkat! Maske hatası tazminatınızı yakabilir
02 ARALIK 2020 ÇARŞAMBA 17:51
0
3020
0
AA aa

Koronavirüs salgını nedeniyle artık tüm çalışanlar kurumlarda maskeli bir şekilde çalışmaya özen gösteriyor. Fakat merak edilen bir soru da, bir kurumda veya herhangi bir işyerinde maskesiz çalışmak veya dolaşmak tazminatı yakar mı? İşte merak edilen sorunun cevabı ve detayları;

 

KURALLARA UYMA ZORUNLULUĞU UNUTULMAMALI

Öncelikle genel kuralı yazalım. Her çalışanın işyerine bağlı olma ödevi vardır. Ayrıca işverenin yasalara aykırı olmayan kural ve yönergelerine uymak da zorunludur. Bu kurallar sağlık için de olabilir, iş güvenliği için de. Yahut işin işleyişi ile ilgili kurallar da konulabilir. Zaten yasalar işyerinde sağlık ve iş güvenliği ile ilgili tedbir almaya işvereni mecbur tutarken işçilerin de bunlara uyma zorunluluğunu getiriyor. O yüzden işyerinde koyduğunuz kurallara herkesin uyma mecburiyeti bulunuyor.

 

Maske ise zaten ister işyerinde ister dışarıda uyulması zorunlu olan bir kural. Bu şekilde işyerinde konulan kurallara uymayan ya da kendisinin veya başka çalışanların sağlığını tehlikeye sokan çalışanların işten atılmaya kadar giden yaptırımlarla karşılaşması mümkündür.

Zaten İş Kanunu'nun 25 maddesi işverene bu konuda haklı fesih imkanı da tanımaktadır.

İlgili maddenin sağlıkla ilgili kısmında, "İşçinin kendi kastından veya derli toplu olmayan yaşayışından yahut içkiye düşkünlüğünden doğacak bir hastalığa yakalanması veya engelli hâle gelmesi durumunda, bu sebeple doğacak devamsızlığın ardı ardına üç iş günü veya bir ayda beş iş gününden fazla sürmesi..." ifadeleri bulunmaktadır.

Yine aynı maddenin bir başka bendinde, "İşçinin yapmakla ödevli bulunduğu görevleri kendisine hatırlatıldığı halde yapmamakta ısrar etmesi, İşçinin kendi isteği veya savsaması yüzünden işin güvenliğini tehlikeye düşürmesi" ifadesi yer almaktadır.

Bu yüzden maske gibi şu günlerde sağlık açısından çok önemli olan, kişinin kendi sağlığı ile birlikte başkalarının sağlığını da koruyan bir tedbire karşı direnmek 25. Maddenin devreye girmesine sebep olabilir. Maske takmamak iş yerindeki çalışma düzenini bozacağı gibi herkesin sağlığını da tehdit etmektedir.

Burada işverenin tüm tedbirleri ve uyarıları yaptıktan sonra işçinin maske takmamakta ısrar etmesi söz konusu ise tazminatsız işten çıkartma gündeme gelebilecektir. Bu konuda işçinin savunmasının da alınması gerekmektedir. Çünkü maske takmaması bir alışkanlık ise yaptırım uygulanacaktır. İşçinin yemek yerken, ya da bir anlık durumda maskesini çıkartması söz konusu olursa burada hakkaniyet de sorgulanabilir.

O yüzden işçilerinizin durumunu değerlendirirken bu ince noktalara da dikkat etmeniz gerekecektir.

FESİH YASAĞININ İSTİSNASI

Bu noktada eğer yukarıda yazdığımız tüm detaylar dikkate alınmasına rağmen işçiler maske takmamakta ısrar ediyor başkalarının ve kendi sağlıklarını tehlikeye atıp iş yerindeki düzeni bozuyorsa 25. Madde işletilebilir. Bu noktada fesih yasağı devreye girecektir. Ancak fesih yasağının istisnası 25. Maddedeki ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzeri sebepler olmaktadır. Bu sebeplerden dolayı işten çıkartılırsa fesih yasağının kapsamına girmez. Burada fesihten önce ücretsiz izin seçeneğinin öncelikle düşünülmesi ve dönüşte yine aynı maske takmama ısrarı sürerse tazminatsız fesih yoluna gidilmesi dana doğru olacaktır

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
29.11.2022
19:59
Sözleşmeli personelin memur kadrosuna atanmasıyla ilgili açıklama
Sözleşmeli personelin memur kadrosuna atanmasıyla ilgili açıklama
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan sözleşmeli personelin memur kadrolarına atanmasına ilişkin açıklama yapıldı.
29.11.2022
16:44
Kanalizasyon çalışmaları sürüyor
Kanalizasyon çalışmaları sürüyor
Bingöl'de İl Özel İdaresi koordinesinde başlanılan kanalizasyon çalışmaları aralıksız sürüyor.
29.11.2022
16:04
Kızılboğa`dan çalıştaya davet
Kızılboğa'dan çalıştaya davet
İYİ Parti Bingöl İl Başkanı Hasan Kızılboğa, 'Kadın Yükselmezse Alçalır Vatan'' çalıştayına ildeki kadınları ve STK'ları davet etti. Kızılboğa, çalıştayın 3 Aralık 2022 Cumartesi günü Erzurum'da gerçekleştirileceğini bildirdi.
29.11.2022
15:50
Berdibek ve Kaylı, kabri başında anıldı
Berdibek ve Kaylı, kabri başında anıldı
HÜDA PAR Bingöl Gençlik Kolları, Kültür camiinde düzenlenen sabah namazı programı sonrası Bingöl'de PKK tarafından 1993 yılında Köklü (Törek) köyündeki medreseye düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden Süleyman Berdibek ile Ziya Kaylı'yı kabirleri başında andı.
29.11.2022
15:41
Adaklı Kaymakamı Gürses, üstyapı çalışmalarını inceledi
Adaklı Kaymakamı Gürses, üstyapı çalışmalarını inceledi
Bingöl'ün Adaklı ilçesi Kaymakamı Burak Bozkurt Gürses, köylerde devam eden üstyapı çalışmaları inceleyip, yetkililerden bilgi aldı.
29.11.2022
15:38
`Bir şehirde yerel medyanın olması çok önemli. İlkeli bir duruşunuz var`
'Bir şehirde yerel medyanın olması çok önemli. İlkeli bir duruşunuz var'
Hür Dava Partisi (Hüda Par) Bingöl İl Başkanı Refik Alpaya, cemiyet seçimlerinde güven tazeleyerek yeniden seçilen dernek başkanı Mahmud Arda'yı ziyaret etti. Alpaya; 'Bizler yerel medyamıza büyük önem veriyoruz. Bir şehirde yerel medyanın olması çok önemli. İlkeli bir duruşunuz var. Bu anlamda sizlere ve kentimizde çalışan medya mensuplarına çok teşekkür ediyoruz.'
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın