Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
08 Mayıs 2021 Cumartesi
24 °C Çok bulutlu

Bir avuçla başladı, tohum bankası kurdu

Ziraat Mühendisi ve doğa gönüllüsü Cuma Karaaslan tarafından bir avuç tohumla başlayan 'yerli tohum çoğaltma' çalışmaları Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinin ihtiyacına cevap verebilecek tohum bankasına dönüştü.

29 NİSAN 2021 PERŞEMBE 16:22
16
2026
5
AA aa
Bir avuçla başladı, tohum bankası kurdu

Ziraat Mühendisi Cuma Karaarslan tarafından yaklaşık dört yıl önce iki yüz metrekarelik bir serada başlatılan yerli tohum çoğaltma çalışmaları bölgeye yayıldı.  Sera çalışmalarının bir avuç tohumla başladığını söyleyen Karaarslan, “Bingöl ün en iyi sebze üreticisi olan Guldar köyü tohumları 4 yıl önce köylülerden toplanarak ekim fide ve köylü mahareti ile çoğaltılmak sureti ile 4 yılda saflaştırılmıştır. 4 yıl boyunca hiçbir kimyasal gübre ve ilaç kullanmadan sadece hayvan gübresi ve orjini olan Guldar köyünde ekimi yapılarak elde edilen tohumlar şu anda 5 dekar Çapakçur vadisinde kurulan serada fide yapılarak ekime hazırlandı.” dedi.

Yerli tohum çalışmalarının tüm bölgeye hitap ettiğini söyleyen Karaarslan, “Amacımız bu alanda kurulan serada hem yerel tohumun devamlılığını sağlamak hem de Bingöl'ün bütün alanlarında ekimi yapılarak sürdürülebilir Guldar tohumlarını korumaktır. Yerli tohumun insan sağlığında ve tarımsal kalkınmada önemi yadsınamaz. Bu alanda yapılan çalışmamız tüm bölgeye yönelik olup, yöremiz açısından yerel tohumun kullanılması hem sağlık hem de tarımsal değer açısından son derece önemlidir.” Şeklinde konuştu.

Karaaslan, "2 yıl üst üste bir avuç tohumla başladığımız çalışmayla 10 kırsal alanda, çiftçimize fide temin ederek tohumları çoğaltmayı başardık. Yapılan bu çalışma ile bu yıl 60 bin adet fide üretimini gerçekleştirerek Guldar köyünde 35 bin ve Çapakçur vadisinde kurduğumuz 5 bin 500 metrekarelik sera alanında 25 bin olmak üzere toplam 60 bin fideyi toprak ile buluşturduk." diye konuştu.

İki yüz metrekare serada başlayan hikayenin 5 dekar arazi üzerine kurulu serada devam ettiğini söyleyen Karaarslan, “Çapakçur vadisinde kurulan serada üretilen domates, biber ve patlıcan fidelerinin satışı başladı. Pandemi dolayısı ile tezgah satışları kısıtlı olacaktır. Ancak isteyen köylerde toplu siparişleri köyde teslim edilmek üzere program yaptık. İsteyen vatandaşlarımız Çapakçur vadisinde kurulan seramızdan temin edebilir, isteyen vatandaşlarımız siparişlerini 05336191341 numaralı telefon ile verebilirler. Guldar köyü bu domates ve biberin ana vatanı olup su ve toprak yapısı ile orman köyü olup tohumun orijinini korumak ve yeknesak tohumlar elde etmek için ana yurdu olarak seçilmiştir. Üretici olarak kurulan altyapılar ve ürün ekiliş alanlarımız ile bu devir daim süreci ile ekim fazlası tohumların satışı ve ülke sathına yayılışı hem bölgemiz hem Ülkemiz hem de bizim için oldukça önemli katma değerler sağlayan ve dışa bağımlılığı önleyecek önemli bir çalışmadır.” dedi.

Karaaslan; “DSİ'den emekli ziraat mühendisiyim. BİNÇEVDER başkanlığı ve 23 yıllık TEMA temsilciliğimde çevre ve doğa alanında edindiğim ilgi-bilgi ve sevgiyi toplum sathına iyi bir örneklikle yerli tohum üstüne yoğunlaşarak geliştirmek istedim” dedi.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_82859)
01 Mayıs 2021 Cumartesi 12:53
Bingölde Heykeli dikilmesi gereken toprak baba.. Vefat eden şairler gibi onun da değeri umarım sonradan anlaşılmaz..şehirde Beton yığınlarından , tarımda İsrail tohumlarından bıktık.
Beğendim (1) Beğenmedim (2)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_82844)
30 Nisan 2021 Cuma 22:50
Oysa Abdülkadir sarı tesislerini yok eden adam diye duymuştum Cuma Beyi demek söylenenlere inanmayacaksin:))
Beğendim (3) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_82829)
30 Nisan 2021 Cuma 12:10
İşte bu diyorum, konusmak degil kendini gerceklestirmek, ispatlamaktir onemli olan. Bu konuda henuz yolun basinda olsaniz da onemli isler basardiginiz gorunuyor. Elinde yetki ola Malum kodaman sahislardan memlekete daha cok fayda sagladiginizi da gormezden gelemeyiz. Tarim il mud. Ve universitenin de yerli tohum calismalari konusunda yaptiklari bi sey var mi acaba? Bir roportaj da onlarla yapsaniz iyi olurdu
Beğendim (4) Beğenmedim (2)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_82842)
30 Nisan 2021 Cuma 19:45
@Misafir Kullanıcı Bilip bilmeden konuşmayın tarım Müdürlüğü yerli tohum çalışması yaz google'a bakalım neler göreceksin
Beğendim (3) Beğenmedim (2)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_82825)
30 Nisan 2021 Cuma 03:59
Bu memlekette örnek alınacak ender insanlardansınız cuma bey gerçekten çalışmalarınız gelecek için çok ama çok önemli bu memlekette herkes konuşuyor ama siz azimle kararlılıkla konuşmaya değil çalışmaya devam ediyorsunuz, tebrik ederim emekleriniz için sizlere müteşekkiriz
Beğendim (11) Beğenmedim (2)Cevapla
07.05.2021
21:05
Karlıova`daki Foseptik cinayeti aydınlatıldı
Karlıova'daki Foseptik cinayeti aydınlatıldı
Bingöl'de 26 gündür haber alınamayan 2 çocuk babasının cesedinin parçalanmış halde evinin foseptik çukurundan çıkmasının ardından jandarmanın yaptığı soruşturmada katil karısı çıktı. Adliyeye sevk edilen ve tutuklanan R. B.'nin, kocasını 10 parçaya böldükten sonra foseptiğe attığı öğrenildi.
07.05.2021
15:36
Ramazan ayının son Cuma Namazı eda edildi
Ramazan ayının son Cuma Namazı eda edildi
Bingöl'de Ramazan ayının son cuma namazı, koronavirüs tedbirlere göre mesafeli bir şekilde eda edildi.
07.05.2021
15:35
Bakan Pakdemirli: `Üreticilere bayram öncesi 1,5 milyar lirayı aşkın ödeme yapacağız`
Bakan Pakdemirli: 'Üreticilere bayram öncesi 1,5 milyar lirayı aşkın ödeme yapacağız'
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, üreticiler ülkeleri ve milleti için üretmeye devam ederken, Bakanlık olarak desteklerini sürdürdüklerini belirterek, 'Üreticimize, destek ödemeleri kapsamında bayram öncesi 6 kalemde 1,5 milyar liradan fazla ödeme yapılacak' açıklamasını yaptı.
07.05.2021
15:34
Bingöl`de Trafik Haftası
Bingöl'de Trafik Haftası
Bingöl İl Jandarma Komutanlığı, Trafik Haftası etkinlikleri kapsamında trafik kuralları hakkında 5-10 yaşları arasındaki çocukları bilgilendirdi.
07.05.2021
15:33
Aykanat ailesine ziyaret
Aykanat ailesine ziyaret
Bingöl polisi, yaklaşık 1 ay önce motosiklet kazasında hayatını kaybeden Mehmet Aykanat'ın ailesini ziyaret etti.
07.05.2021
15:32
Vali Ekinci`den Kadir Gecesi Mesajı
Vali Ekinci'den Kadir Gecesi Mesajı
Bingöl Valisi Kadir Ekinci: 'Mübarek Ramazan ayına veda ettiğimiz şu günlerde, rahmet, bereket, esenlik, sevgi ve kardeşlik bağlarının pekiştirildiği Kadir Gecesi'ne erişmenin huzur ve mutluluğunu yaşıyoruz.'
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın