ANASAYFA HABERLER YAZARAR KATEGORİLER

ZORLU KIŞA HAZIRLIK BAŞLADI

Bingöl genelinde havaların soğumasıyla birlikte köylerde yaşayan vatandaşlar, toprak damlı evlerin üzerini naylonla kaplayarak olası su sızmalarına karşı önlem almaya başladı.
13 Kasım 2017 Pazartesi 23:16:00

Doğu Anadolu Bölgesi`ndeki köylerde bulunan toprak evlerin damları, kış mevsiminde naylonla kaplanıyor. Kış mevsiminin çetin geçtiği Doğu Anadolu Bölgesi`nde, özellikle köylerdeki toprak damlı evlerde yaşayan vatandaşlar, evlerine su sızmasını önlemek amacıyla ilginç yöntemler geliştiriyor. Bingöl’ün Üçgül Köyündeki vatandaşlar, evlerinin damlarına serdikleri naylonların rüzgârdan uçmasını engellemek için bulduğu yöntemler ise ilginç görüntü oluşturuyor.

Kış aylarında kar kalınlığının yaklaşık 2,5 - 3 metreyi bulduğu Üçgül köyünde, evlerinin damını önce naylonla kaplayıp ardından su dolu pet şişe ve içerisinde kum bulunan poşetlerle muhafaza ediyor.

Sonbahar döneminde tuzlu suyla ıslattıkları damdaki toprağı, "LOĞ" adını verdikleri aletle ezen köylüler, bu işlemlerin ardından evlerine su sızmasını önlemek için de damı naylonla kaplıyor. Naylonun rüzgârdan uçmasını engellemek amacıyla da su dolu pet şişeleri naylonun uç kısımlarına bağlayarak damdan aşağı sarkıtan köylüler, damdaki belirli noktalara da içerisinde kum bulunan poşetler bırakıyor.

Köydeki hemen her topraklı evin damından aşağı sarkıtılan su dolu pet şişeler ve naylonla kaplı damdaki poşetlerin görüntüsü, köylüler için ne kadar sıradan gözükse de bu yöntemi ilk kez gören yabancıların ilgisini çekiyor.

“EVLERİMİZE SU SIZMASIN DİYE BUNU YAPIYORUZ”

Köylülerden Kemal Feyzi Gençoğlu, yaptığı açıklamada, bölgede yoğun kar yağışı nedeniyle kışların çetin geçtiğini anımsatarak, özellikle maddi durumu iyi olmayan köylülerin kışın evlerine su sızmasını önlemek için damları naylonla kapladığını söyledi.

Sonbahar mevsiminde tuzlu suyla yıkadıkları toprağın sertleşmesini sağladıktan sonra damı naylonla kapladıklarını anlatan Gençoğlu; "Naylonun uçmaması için biz de değişik bir yönteme başvuruyoruz. Su doldurduğumuz pet şişeleri naylonun uç kısmına bağlayıp, damdan aşağı sarkıtıyoruz. Bu durumda hem naylon zarar görmüyor hem de naylonun uçmasını engellemiş oluyoruz. İlginç bir görüntü oluşturduğunu farkındayız ama yapacağımız başka bir şey yok" dedi.

KLASİK SAYFA HABERLER YAZARAR KATEGORİLER