TARİH : 21 Ağustos 2017 Pazartesi 04:41:16 İLETİŞİM KÜNYE REKLAM MOBİLÜYE GİRİŞİ
JANDARMA OLASI FACİAYI ÖNLEDİ : Bingöl’ün Genç ilçesi kırsalında jandarma timlerince bulunan basma düzenekli olarak hazırlanmış 20 kilogramlık patlayıcı, kontrollü şekilde imha edildi. DEVLET VE ÖZEL SEKTÖR YATIRIMLARI BİRLEŞTİRİLMELİ : AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Sadece devletin, hükümetin yaptığı yatırımlarla bir ülkenin kalkınması mümkün değil. Kamu yatırımları ile özel yatırımlarını mutlaka birleştirmemiz lazım” dedi. KÜTÜPHANEDEN 6 AYDA 22 BİN KİŞİ YARARLANDI : Genç İlçe Halk Kütüphanesi Müdürlüğünden 2017 yılının ilk 6 ayında 22 bin 47 kişi yararlandı. YAZ ORTASINDA KAR KEYFİ : Genç İlçesinde 33 dereceyi bulan hava sıcaklıkları günlük hayatı olumsuz yönde etkilerken, Yenisu köyündeki karlı dere görenleri hayrete düşürüyor. MERHAMET ELİ İSİM DEĞİŞİKLİĞİNE GİTTİ : Bingöl’de 5 yıldır muhtaçlara yardım elini uzatan Merhamet Eli Gıda Bankası, isim değişikliğine giderek bundan sonraki süreçte, “Bingöl Umut Kervanı” olarak hizmet verecek. ÇOCUKLAR CAMİDE BULUŞTU : Kur’an Nesli Platformu tarafından "Ağustos Ayı Namaz Ayı" etkinlikleri kapsamında, namaz eğitimi alan çocuklar camide buluştu. “KARDEŞLİK” GEZİSİ DÜZENLENDİ : Bilgi ve Düşünce Eğitim Kültür Sosyal Yardımlaşma Derneği tarafından organize edilen “Gelecek İnşasında Öncü Nesiller” adlı PRO-DES projesi kapsamında 14-17 Ağustos tarihleri arasında lise kız ve erkek öğrencileriyle İstanbul’a dört günlük bir gezi düzenlendi. Düzenlenen gezi öğrenciler arasında kardeşlik bağlarının gelişmesine vesile oldu. ‘MARKASI ADALET, MODELİ HAKKANİYET’ OLAN BİR HESAP İSTİYORUZ : Toplu sözleşme sürecine ilişkin açıklamalarda bulunan Eğitim Bir-Sen Bingöl Şube Başkanı Yunus Kava: “Önümüzde altın değerinde 36 saat var. Ya uzlaşıp Türkiye’yi büyüteceğiz. Ya da uzlaşma fırsatını elimizden kaçırıp, İşveren Heyetinin 20 milyon insanın adaletten payını alma imkanını heba etmesi yüzünden Türkiye için büyük bir imkânı yok edeceğiz.” TARIMSAL DESTEKLER BELİRLENDİ : Tarımda kullanılan mazot ve gübre desteği olan tarımsal desteklemeler belirlendi. ‘KARDEŞLİK’ İÇİN PEDAL ÇEVİRDİLER : Ak Parti Sakarya ve Bingöl Gençlik Kolları Başkanlıkları arasındaki “Kardeşim Birlikteyiz’ projesi kapsamında Bingöl’deki 54 öğrenciye bisiklet, 8 engelli bireye de engelli aracı verildi. Kardeşlik vurgusunun yapıldığı programda, birlik ve beraberliğin pekişmesi temennileri de paylaşıldı.
Zazaca’yı Konuşmak, Onu Tartışmaktan Daha Önemlidir
23-02-2017 11:49
6584
0
MİSAFİR KALEM
Yazar : MİSAFİR KALEM
Email : misafirkalem@bingolonline.com
Toplam Makale : 48 Makale
Blog : Tüm Makaleleri İçin Tıklayın

Anadil, anamızın konuştuğu, bize öğrettiği ilk dil. Anne kadar güzel, saf ve temiz. Annemizin konuştuğu ve bize öğrettiği(veya öğretemediği) bir dilin kime ne zararı olabilir ki. Ama insanlar bir zamanlar bu ülkede anadillerini(anneleriyle aynı dili) konuşamadılar, konuşmaya cesaret edemediler. Hor görüldüler, susturuldular, konuşturulmadılar. Çok şükür o günler artık geride kaldı.

            İlk insan ve ilk peygamber Hz. Adem ile başlayan insanlık serüveninde, dillerin doğuşu, gelişmesi, sınıflandırılması ile ilgili birçok teori gündeme getirilmiştir. Bütün bu teoriler tartışılmaya değer olmakla birlikte, kanaatimce artık bunları tartışmanın geleceğe yönelik bir faydasının olmadığıdır. Geçmişte yaşanılanlar ve konuşulanlar önemli olmakla birlikte, geleceğe dair somut önerilerle desteklenmedikçe bir anlamı olmaz.

Eşyanın isimleri, ilk olarak Hz.Adem’e öğretilmiştir. Diller ve renkler Allah’ın ayetlerindendir. Yaratılıştan gelen bu farklılıklar, birini ötekine üstün yapmaz, değersiz de yapmaz. Konuştuğumuz dil veya rengimiz, övünme veya üstünlük vesile değildir, olamaz, olmamalıdır. Diliyle ve rengiyle övünen insan, Şeytan’ın yolundan gitmektedir. Tüm diller ve tüm renkler, yaratılış itibariyle eşittir. Bir dilin çok kişi tarafından konuşulması, resmi dil veya yazı dili olması, o dilin diğer dillerden üstün olduğunu göstermez. Bir dili ve rengi saygıdeğer yapan, o dilin ve rengin icraatlarıdır. Her dilin, özgürce konuşulması, yazılması, geliştirilmesi  gerekmektedir. Her insan, yaşadığı ülkenin resmi dilini bilmekle beraber, kendi anadilini de öğrenme, geliştirme, kullanma ve anadilinde eğitim alma hakkına da sahip olmalıdır.

Kendini Zaza-Kırd-Dımıli olarak adlandıran ve daha çok Bingöl-Elazığ-Diyarbakır-Tunceli-Şanlıurfa-Muş-Erzincan gibi illerde yaşayan ve sayıları 5 milyonun üzerinde olan bir kitlenin varlığı söz konusudur. Bu insanların kendi anadillerini konuşması, geliştirmesi, sosyal hayatta kullanmak istemesinden daha tabi, daha insani bir şey olamaz.

Zazaca’nın konuşulması yazılması geliştirilmesi konusu, Zazaca’nın; Kürtçe’nin-Türkçe’nin-Farsça’nın lehçesi olup olmadığından daha önemli ve kıymetli bir konudur. Unesco’ya göre Zazaca, kaybolma, unutulma tehlikesi altında bulunan bir dillerden biridir. Zazaca, unutulup yok olduktan sonra, Kürtçe’nin lehçesi olsa ne olur, Türkçenin veya Farsçanın lehçesi olsa ne olur. Hatta bağımsız bir dil olsa ne olur. Dil, konuşulmayıp unutulduktan sonra bütün bu tartışmaların bize hiçbir yararı ve anlamı olmayacaktır.

Zazalar, kendilerini nasıl tanımlamak istiyorlarsa, herkesin buna saygı göstermesi gerekir. Varsın dilbilimciler, tarihçiler, araştırmacılar, Zazalarla-Zazaca ile ilgili araştırmalarına devam etsinler. Bu konuda varsa izah edilebilir tezlerini ortaya koysunlar. Toplumumuz, kabul edilebilir ve sindirilebilir görüşlere her zaman saygılı olmuştur.

Ancak tekrar söylüyorum. Bence asıl önemli olan; Zazaca’nın; konuşulması yazılması geliştirilmesi, eğitim dili olarak kullanılması, evde, çarşıda, okulda konuşuluyor olmasıdır.  Evet, asıl önemli husus budur.

Abdurrahman ENSARİ

a_ensari@hotmail.com

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
BU MAKALE İÇİN SİZ NE DİYORSUNUZ ?
Adınız Soyadınız :
Email Adresiniz :
Başlık :
Güvenlik Kodu 550 karakter kaldı
GÖNDER
BİNGÖL DEPREME HAZIR MI? İLGİLİ KURUMLARIN ÇALIŞMALARINI YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?
EVET
HAYIR
Ali Köseoğlku (MHP Eski İl Bşk.)
01.10.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selahattin Eyybubi Camii`nde kurulmuştur.
H.Sedri Karaarslan (Lokantacı)
30.09.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selim Atala Camii`nde kurulmuştur.
KAMİL KURULAY (26.08.2014)
-
Cenazesi defnedilmiş olup taziyeleri Yeşilyurt Mahallesi Fatih Camii`nde kabul edilmektedir.