TARİH : 19 Ekim 2017 Perşembe 14:50:36 İLETİŞİM KÜNYE REKLAM MOBİLÜYE GİRİŞİ
MAHREM YAPILMAYA OPERASYON : FETÖ/PDY’nin askeri mahrem yapılanmasına yönelik Malatya merkezli ve Bingöl’ünde dahil edildiği operasyonda 7 muvazzaf asker gözaltına alındı. FIRTINA SERT VURDU! : Bingöl Karlıova İlçesi’nde 2 kişinin yaralandığı, birçok kurum ve evin kullanılmaz hale gediği fırtınanın faturasının yaklaşık 500 bin TL olduğu tespit edildi. ÜNİVERSİTE, BİNGÖL BALINA YOĞUNLAŞTI : Pilot Üniversiteler arasında yer alan Bingöl Üniversitesi, bal ve endemik bitkiler üzerine çalışmalarını yoğunlaştırdı. 9 KİLO ESRAR ELE GEÇİRİLDİ : Bingöl`de bir köyde operasyon düzenleyen jandarma ekipleri 9 kilo 100 gram esrar ile bir av tüfeği ele geçirdi. 2. DÖNEM AV SEZONU AÇILDI : Bingöl Avcılar ve atıcılar kulübü, 2017-2018 2’inci dönem av sezonunun açıldığını açıkladı. BAHÇE SAHİBİNDEN `GÖZ HAKKI SEPETİ` : Bingöl`de bir hayırsever, bahçesinin yanından geçenlerin yemeleri için bahçe çeperine astığı "göz hakkı sepeti"ne çeşit çeşit meyveler bırakıyor. İZİNSİZ EKİME 19 BİN TL CEZA : Bingöl Merkez Çayağzı Köyünde izinsiz çeltik ektiği belirlenen bir kişiye 19 bin 133 TL ceza kesildi. SÖZEN’DEN KÜÇÜKKAYA`YA TEPKİ : Anadolu Güvenlik Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu Genel Başkanı Ziya Sözen, Gazeteci İsmail Küçükkaya`ya Bakan Fatma Betül Sayan Kaya hakkında ortaya attığı iddia nedeni ile tepki geldi. BESYO’NUN İLK PANELİ : Bingöl Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencileri, ‘Türkiye’de Spor Yönetimi ve Politikaların Mevcut Durumu Sorunlar ve Çözüm Önerileri’ isimli bilimsel panele katıldı. “MUHTARLAR KANAAT ÖNDERİDİR” : Bingöl Valisi Ali Mantı; “Söz sahibi, seçilmiş, özgür ve ihtiyar gibi anlamlara gelen muhtar kelimesi kendi kültürümüzün hem kanaat önderi olma hem de yönetim konuları için geliştirdiği bir kavramdır” dedi.
Zazaca’yı Konuşmak, Onu Tartışmaktan Daha Önemlidir
23-02-2017 11:49
6757
0
MİSAFİR KALEM
Yazar : MİSAFİR KALEM
Email : misafirkalem@bingolonline.com
Toplam Makale : 49 Makale
Blog : Tüm Makaleleri İçin Tıklayın

Anadil, anamızın konuştuğu, bize öğrettiği ilk dil. Anne kadar güzel, saf ve temiz. Annemizin konuştuğu ve bize öğrettiği(veya öğretemediği) bir dilin kime ne zararı olabilir ki. Ama insanlar bir zamanlar bu ülkede anadillerini(anneleriyle aynı dili) konuşamadılar, konuşmaya cesaret edemediler. Hor görüldüler, susturuldular, konuşturulmadılar. Çok şükür o günler artık geride kaldı.

            İlk insan ve ilk peygamber Hz. Adem ile başlayan insanlık serüveninde, dillerin doğuşu, gelişmesi, sınıflandırılması ile ilgili birçok teori gündeme getirilmiştir. Bütün bu teoriler tartışılmaya değer olmakla birlikte, kanaatimce artık bunları tartışmanın geleceğe yönelik bir faydasının olmadığıdır. Geçmişte yaşanılanlar ve konuşulanlar önemli olmakla birlikte, geleceğe dair somut önerilerle desteklenmedikçe bir anlamı olmaz.

Eşyanın isimleri, ilk olarak Hz.Adem’e öğretilmiştir. Diller ve renkler Allah’ın ayetlerindendir. Yaratılıştan gelen bu farklılıklar, birini ötekine üstün yapmaz, değersiz de yapmaz. Konuştuğumuz dil veya rengimiz, övünme veya üstünlük vesile değildir, olamaz, olmamalıdır. Diliyle ve rengiyle övünen insan, Şeytan’ın yolundan gitmektedir. Tüm diller ve tüm renkler, yaratılış itibariyle eşittir. Bir dilin çok kişi tarafından konuşulması, resmi dil veya yazı dili olması, o dilin diğer dillerden üstün olduğunu göstermez. Bir dili ve rengi saygıdeğer yapan, o dilin ve rengin icraatlarıdır. Her dilin, özgürce konuşulması, yazılması, geliştirilmesi  gerekmektedir. Her insan, yaşadığı ülkenin resmi dilini bilmekle beraber, kendi anadilini de öğrenme, geliştirme, kullanma ve anadilinde eğitim alma hakkına da sahip olmalıdır.

Kendini Zaza-Kırd-Dımıli olarak adlandıran ve daha çok Bingöl-Elazığ-Diyarbakır-Tunceli-Şanlıurfa-Muş-Erzincan gibi illerde yaşayan ve sayıları 5 milyonun üzerinde olan bir kitlenin varlığı söz konusudur. Bu insanların kendi anadillerini konuşması, geliştirmesi, sosyal hayatta kullanmak istemesinden daha tabi, daha insani bir şey olamaz.

Zazaca’nın konuşulması yazılması geliştirilmesi konusu, Zazaca’nın; Kürtçe’nin-Türkçe’nin-Farsça’nın lehçesi olup olmadığından daha önemli ve kıymetli bir konudur. Unesco’ya göre Zazaca, kaybolma, unutulma tehlikesi altında bulunan bir dillerden biridir. Zazaca, unutulup yok olduktan sonra, Kürtçe’nin lehçesi olsa ne olur, Türkçenin veya Farsçanın lehçesi olsa ne olur. Hatta bağımsız bir dil olsa ne olur. Dil, konuşulmayıp unutulduktan sonra bütün bu tartışmaların bize hiçbir yararı ve anlamı olmayacaktır.

Zazalar, kendilerini nasıl tanımlamak istiyorlarsa, herkesin buna saygı göstermesi gerekir. Varsın dilbilimciler, tarihçiler, araştırmacılar, Zazalarla-Zazaca ile ilgili araştırmalarına devam etsinler. Bu konuda varsa izah edilebilir tezlerini ortaya koysunlar. Toplumumuz, kabul edilebilir ve sindirilebilir görüşlere her zaman saygılı olmuştur.

Ancak tekrar söylüyorum. Bence asıl önemli olan; Zazaca’nın; konuşulması yazılması geliştirilmesi, eğitim dili olarak kullanılması, evde, çarşıda, okulda konuşuluyor olmasıdır.  Evet, asıl önemli husus budur.

Abdurrahman ENSARİ

a_ensari@hotmail.com

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
BU MAKALE İÇİN SİZ NE DİYORSUNUZ ?
Adınız Soyadınız :
Email Adresiniz :
Başlık :
Güvenlik Kodu 550 karakter kaldı
GÖNDER
BİNGÖL DEPREME HAZIR MI? İLGİLİ KURUMLARIN ÇALIŞMALARINI YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?
EVET
HAYIR
Ali Köseoğlku (MHP Eski İl Bşk.)
01.10.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selahattin Eyybubi Camii`nde kurulmuştur.
H.Sedri Karaarslan (Lokantacı)
30.09.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selim Atala Camii`nde kurulmuştur.
KAMİL KURULAY (26.08.2014)
-
Cenazesi defnedilmiş olup taziyeleri Yeşilyurt Mahallesi Fatih Camii`nde kabul edilmektedir.