TARİH : 21 Ağustos 2017 Pazartesi 04:44:13 İLETİŞİM KÜNYE REKLAM MOBİLÜYE GİRİŞİ
JANDARMA OLASI FACİAYI ÖNLEDİ : Bingöl’ün Genç ilçesi kırsalında jandarma timlerince bulunan basma düzenekli olarak hazırlanmış 20 kilogramlık patlayıcı, kontrollü şekilde imha edildi. DEVLET VE ÖZEL SEKTÖR YATIRIMLARI BİRLEŞTİRİLMELİ : AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Sadece devletin, hükümetin yaptığı yatırımlarla bir ülkenin kalkınması mümkün değil. Kamu yatırımları ile özel yatırımlarını mutlaka birleştirmemiz lazım” dedi. KÜTÜPHANEDEN 6 AYDA 22 BİN KİŞİ YARARLANDI : Genç İlçe Halk Kütüphanesi Müdürlüğünden 2017 yılının ilk 6 ayında 22 bin 47 kişi yararlandı. YAZ ORTASINDA KAR KEYFİ : Genç İlçesinde 33 dereceyi bulan hava sıcaklıkları günlük hayatı olumsuz yönde etkilerken, Yenisu köyündeki karlı dere görenleri hayrete düşürüyor. MERHAMET ELİ İSİM DEĞİŞİKLİĞİNE GİTTİ : Bingöl’de 5 yıldır muhtaçlara yardım elini uzatan Merhamet Eli Gıda Bankası, isim değişikliğine giderek bundan sonraki süreçte, “Bingöl Umut Kervanı” olarak hizmet verecek. ÇOCUKLAR CAMİDE BULUŞTU : Kur’an Nesli Platformu tarafından "Ağustos Ayı Namaz Ayı" etkinlikleri kapsamında, namaz eğitimi alan çocuklar camide buluştu. “KARDEŞLİK” GEZİSİ DÜZENLENDİ : Bilgi ve Düşünce Eğitim Kültür Sosyal Yardımlaşma Derneği tarafından organize edilen “Gelecek İnşasında Öncü Nesiller” adlı PRO-DES projesi kapsamında 14-17 Ağustos tarihleri arasında lise kız ve erkek öğrencileriyle İstanbul’a dört günlük bir gezi düzenlendi. Düzenlenen gezi öğrenciler arasında kardeşlik bağlarının gelişmesine vesile oldu. ‘MARKASI ADALET, MODELİ HAKKANİYET’ OLAN BİR HESAP İSTİYORUZ : Toplu sözleşme sürecine ilişkin açıklamalarda bulunan Eğitim Bir-Sen Bingöl Şube Başkanı Yunus Kava: “Önümüzde altın değerinde 36 saat var. Ya uzlaşıp Türkiye’yi büyüteceğiz. Ya da uzlaşma fırsatını elimizden kaçırıp, İşveren Heyetinin 20 milyon insanın adaletten payını alma imkanını heba etmesi yüzünden Türkiye için büyük bir imkânı yok edeceğiz.” TARIMSAL DESTEKLER BELİRLENDİ : Tarımda kullanılan mazot ve gübre desteği olan tarımsal desteklemeler belirlendi. ‘KARDEŞLİK’ İÇİN PEDAL ÇEVİRDİLER : Ak Parti Sakarya ve Bingöl Gençlik Kolları Başkanlıkları arasındaki “Kardeşim Birlikteyiz’ projesi kapsamında Bingöl’deki 54 öğrenciye bisiklet, 8 engelli bireye de engelli aracı verildi. Kardeşlik vurgusunun yapıldığı programda, birlik ve beraberliğin pekişmesi temennileri de paylaşıldı.
"ZİNDANDAN HAYKIRIŞ"
09-05-2017 16:14
776
2
REİS KORKUT
Yazar : REİS KORKUT
Email : zaza-12-06@hotmail.com
Toplam Makale : 35 Makale
Blog : Tüm Makaleleri İçin Tıklayın

‘Gençlik Delilikten Bir Şubedir’

Çeyrek asırdır cezaevinde olan bir dostun, günümüz gençliği ile ilgili mektubundan; Öfke gibi gençlik de ‘delilikten’ bir şubedir. İkisini bir arada görünce, muhatabın işi pek zordur. Kendinden emindir, ama bir şey bilmez, dahası bilmediğini de bilmez! Gençlerdeki enerjinin, öfkenin, ‘deliliğin’ müspet kanallara sevki olmayınca, anlamsız şiddet alır başını gider. Ve boş bırakmaya da gelmez. Manyağın teki çıkar, yüzlerce insanı peşinden götürür. Şiddetin yanı sıra, gücün/kuvvetin sadece bu ‘delilikle’ sınırlı olmayan muazzam bir cazibesi vardır. TV, sosyal medya ve sokaklarda elde patpatlar… Artistlik diz boyu, çekiyor insanı… Doktorasını yapmış, evli/çocuklu, siyasette kadın kolu başkanı neyse, çekip gidebiliyor Rakka’ya, her şeyi geride bırakarak… Bazen çok basit bir dil ve davet, güçlü yankılar uyandırabiliyor. Her malın müşterisi var, zira piyasa çok geniş. Biraz hareket, biraz fikir, biraz delilik, biraz hayattan hoşnutsuzluk ve arayış... İnsanları itebiliyor dibi görülmeyen kuyulara.. Basite almamalı ilk kıvılcımları… Zira PKK, öyle küçük bir kıvılcımdı. Bir avuç şaşkının sağa-sola sataşmasıyla başlamıştı. Akıl-fikir sahibi diğer Kürtçü sol hareketlerin kimisini ezip, kimisini sindirebildiler ve bu gün yüzde on civarında oy alıyorlar. Bu serüven, ibretlik ve tecrübelere kaynak olması gereken bir olgudur, hem devleti yönetenler, hem de sosyologlar yönünden… Unutmamak lazım ki; büyük yangınlar, küçük kıvılcımlarla başlar! Daimi teyakkuz ve seferberlik hali gerekir… Ailelerden başlayarak, herkes bu gibi kıvılcım ve deliliklere karşı uyanık olmalı, çoluk-çocuk, konu-komşu neyse, ihtimamla uyarılmalılar. Filan dağa çıkmış derler, şaşar kalırsın. Namazında niyazında, tertemiz çocuktu oysa...

Bir anlık etki ile “ver elini Rakka’ya” da böyle… Sokaktan/berduşluktan ‘mücahit’ olmaya yol, bazen iki haftayı bulmuyor! Korumak ve ıslah etmek süreklilik ister. İfsat ise bir anlıktır! Elbet sosyal medya çok etkili bir alan... Günlük ilgi/bakım şart...  Malum, piyasadan ve hayattan uzağız. Sosyal medya, hesaplar falan... duyuyoruz sadece... Hayatın içinden birilerinin ilgilenmesi lazım...  Çok yönlü saldırılar oluyor, yanıt ister... Dört duvar arasında bizim böyle bir şansımız yok. Dahası artık mecalimiz de yok… 25 yıl oldu mahpusluğumuz. Bizde takat kalmadı yazacak/edecek… Takat/mecal olmasa da, ümmetin çocukları için dua edecek kadar nefesimiz var şükür.  Selam ve dua ile…”

Evet, işte böyle der çeyrek asırdır eli kolu bağlı olan dostumuz… Onların sosyal medyaya, sokaklara, gençlere, ümmete sahip çıkacakları bir fırsatları yok. Klavyenin silahtan güçlü olduğu ve muktedirlerimizin İslam-i oldukları böyle günlerde, keşke bu Yusuf-i dostumuz da dışarıda olaydı da, ümmetin çocukları için bir tuğla da o koyaydı Zira, ümmetin çocuklarının imtihanı çok çetin bir hal aldı..!

Mevla Görelim Neyler, Neylerse Güzel Eyler… Saygılarımla…

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
BU MAKALE İÇİN SİZ NE DİYORSUNUZ ?
Adınız Soyadınız :
Email Adresiniz :
Başlık :
Güvenlik Kodu 550 karakter kaldı
GÖNDER
BİNGÖL DEPREME HAZIR MI? İLGİLİ KURUMLARIN ÇALIŞMALARINI YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?
EVET
HAYIR
Ali Köseoğlku (MHP Eski İl Bşk.)
01.10.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selahattin Eyybubi Camii`nde kurulmuştur.
H.Sedri Karaarslan (Lokantacı)
30.09.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selim Atala Camii`nde kurulmuştur.
KAMİL KURULAY (26.08.2014)
-
Cenazesi defnedilmiş olup taziyeleri Yeşilyurt Mahallesi Fatih Camii`nde kabul edilmektedir.